20.léta 20. století, Rakousko. 12letý Edmund, syn amerického diplomata ve Vídni, jede se svou matkou, napůl Rakušankou do sanatoria, aby léčil své astma. Seznámí se tu se záhadným baronem, který mu věnuje pozornost, následkem čehož se na něho osamělý, dosud na matku velmi fixovaný chlapec silně upne. Edmund je fascinován baronovým vyprávěním o válce a jeho zajetí v Anglii. Postupně se ovšem baron začne více než o chlapce zajímat o jeho krásnou matku, která vůči jeho lichocení není lhostejná. Edmund to velmi těžce nese a začne barona podezírat, že mu jde o něco jiného než o jeho přátelství, chce něco od jeho matky, ale neví zatím co. (fleurette)

fleurette

Velmi zajímavý snímek. Perfektně vykreslený vztahový trojúhelník - matka, syn a nápadník, nejprve chlapcův, poté matky. Milující matka se okouzlena šarmantním baronem začne vůči synovi chovat jinak, odstrkuje ho a lže mu, až mezi nimi nakonec dojde ke konfliktu. Chlapec díky svému mladému věku zatím nechápe, co se mezi matkou a baronem odehrává, ale chápe, že je to špatně. Nakonec se ukáže bystřejším a prozřetelnějším, když se dovtípí baronovy hry. Sám baron to ocení, když matce a synovi řekne: 'Říkal jsem ti, žádný cit, žádná bolest, žádná láska. Prostě nic.' Matka to stále ještě nechápe: 'Ale řekl jsi, že mě miluješ.' Baron: 'Potom mě Edmund zná lépe, než ty. Je po všem. Konec komedie.' V poslední zkoušce Edmund obstojí, tehdy se z chlapce stane mladý muž. Velmi přesvědčivé ústřední herecké trio- krásná Faye Dunaway, debutující David Eberts a vždy perfektní Klaus Maria Brandauer na svém hereckém vrcholu na sklonku 80.let. Velmi krásné také filmové kulisy zasněžených Mariánských Lázní. ()

• Snímek byl natočen na motivy povídky Stefana Zweiga "Brennendes Geheimnis" z roku 1911. (fleurette)
  • Prvním asistentem režiséra byl Čech Vladimír Michálek. (fleurette)
  • Film získal Young Jury Prize na festivalu v Bruselu v roce 1989 a představitel Edmunda David Eberts získal ve stejném roce ocenění poroty na festivalu v Benátkách. (fleurette)