Televízna inscenácia novely Milana T. Mitrovského. Lyrická dráma z prostredia umeleckej bohémy vo Florencii v roku 1899. U majstra sa stretávajú žiaci z celej Európy. Od parížskej bohémy sa líšia predovšetkým svojim estétstvom, vážnym prístupom k životu a k hodnotám umenia. Obklopení renesančnou krásou sa snažia tvoriť nové umenie. Medzi žiakov prichádza aj mladý slovenský maliar Milan. Spolu s ostatnými navštevuje ateliér krásnej pani Heléne. Všetci umelci sú do krásnej ženy zaľúbení. Jeden zo sochárov vo svojej životnej i tvorivej kríze stratí odstup od udalostí. Nedokáže prekonať svoju egoistickú lásku a zavraždí pani Heléne. Zabije krásu, na ktorú nemal nárok. V rámci inscenácie zábery na Florenciu, umelecké diela Michelangela i Donatella a na portrét (obraz) Michelangela. (RTVS)

IdaHutt odpad!

Meditativně a filozoficky se tvářící snímek, který si však měl v tom případě vybrat zcela jiné téma. Na jedné straně hodně nevěrohodně působící tvůrčí "zápas", jehož jádrem je snaha přiblížit se geniálním klasickým vzorům (Michelangelo), na druhé straně stejně nevěrohodně působící decentní smečka samců kolem ušlechtilé krásky s uměleckými ambicemi. Kráska je dokonce tak ušlechtilá, že mluví pouze šeptem. Ach jo! Všichni zúčastnění pánové - bez jakýchkoli vážnějších ekonomických problémů - se mohou tedy věnovat jak své umělecké tvorbě, tak galantním návštěvám u uctívané, doslova posvátné dámy (samozřejmě opět bezstarostně bohaté). Jenomže - ach, Freude - nakonec vůbec nejde o vznášení se v nebeských výšinách a holdování kumštu, nýbrž pouze o to jedno. A po vší unylé dekadenci, sněníi a vzdychání přichází banální a zároveň hloupý závěr. Ani smutný půvab Jany Brejchové z tohoto odpadu nevykřesal nic lepšího. ()

Autogram

Panna zázračnica po pár rokoch so značne odrastenejším umeleckým ansámblom, ale správajú sa rovnako. S filmami o umení mám väčšinou problém, to rozjímanie nad obrazmi, sochami a hudbou ma nenadchýna. Rovnako aj tentoraz, keď príbeh bol až druhoradý, a fakt že boli skoro všetci herci predabovaní mi vadil asi najmenej. –––– Vy ste nenapraviteľne krásna, pani Heléne. ()

Flego

Melancholické, snové, akoby vytrhnuté z reality, pôsobí rozprávanie bohémov na sklonku 19. storočia. Konfrontácia vlastného talentu s talentom starých géniov ( Michelangelo ) vyúsťuje do sebapoznania a trýzne. Možno nie som ten správny "umelec", ale mňa príbeh príliš nezaujal. ()

roswelll

Smutný příběh osamělé ženy, která byla milovaná tolika muži a sama nedokázala svou lásku opětovat. Paní Brejchová tyto role umí krásně zahrát už jen pohledem. Kvalitě filmu trochu uškodilo předabování skoro všech herců, včetně paní Heléne. ()

rivah

Film jde úplně mimo, vše působí falešně a nudně. Poděkujme STV, že zaměstnala v českých televizích politicky proskribovaného Vosku, zato tohoto mistra dokonalé výslovnosti nadabovala místy nesrozumitelně. S Brejchovou je to v tomto ohledu jen o poznání lepší -:). Kvůli oběma dávám hvězdičku, jinak to nešlo vydržet celé, po třetině vypnuto. ()