Betlém

Scenár:

Jiří Trnka

Kamera:

Emanuel Franek

Na venkov dorazila zima, je konec adventu, podává se štědrovečerní večeře. Vesničané směřují vzdát hold narození Krista k vesnickému betlému... Film je součástí souboru Špalíček, Trnkova prvního celovečerního filmu pojednávajícího o českých zvycích, tradicích a legendách na pozadí čtyř ročních období. Dílo bylo inspirováno Špalíčkem národních písní a říkadel Mikoláše Alše. (J.Connor)

Rosomak

Že by první Trnků animovaný videoklip?:) Nekoukat nikdy jindy než na vánoce, atmosféra zaručená! Deset minut je možná ale až příliš dlouhá stopáž, stačila by mnohem kratší... ()

kaylin

Další z Trnkových filmů, které mi nic moc neřekli. Asi by opravdu stálo za to na něj kouknout během kouzelného období Vánoc. A nejspíš i v lepší kvalitě. Mohu se tak dál obdivovat tomu, jak mistrovský byl Trnka při práci s animováním figurek, to je prostě nádhera pohledět. Hudební stránka opět krásná. ()

tomtomtoma

Betlém je šestým a tudíž tím posledním dílkem z Trnkova prvního dlouhometrážního loutkového filmu. Rok na českém venkově přelomu 19. a 20. století se končí vánočním časem, obyčejně přináší vlnění sentimentu a takový je i tento krátký animovaný film. A to i díky výrazné Trojanově lidové hudbě s dětským sborovým zpěvem Jana Kühna. Trnkova výtvarná osobitost loutek v jejich tanečním reji působí radost, což byl vlastně režisérův hlavní záměr. Příjemná to poetická loutkohra Jiřího Trnky a početné armády jeho spolupracovníků! ()