Nájomníci

• Slovensko Kamarát taktiež rád (viac)
všetky plagáty

Krehké priateľstvo medzi židovským spisovateľom a afro-americkým militantným radikálom, ktorí sa snažia v provizórnych podmienkach dokončiť svoje rozpísané romány, naruší láska k žene a žiarlivosť jedného z mužov.
Harry Lesser obýva ako posledný nájomník schátralú newyorskú budovu, kde sa snaží konečne dopísať svoj román. Tu sa spozná s afro-americkým squatterom a začínajúcim spisovateľom Williem Speartmintom. Po prekonaní počiatočnej nedôvery sa spriatelia a píšu svoje romány spoločne. Po tom, čo Willie predstaví Harrymu svoju priateľku, sa ich vzťah začne osudovo meniť. Irena a Harry sa do seba zamilujú. Keď to Willie zistí, pripraví im pomstu s nedozernými následkami.
Film vznikol podľa románu Bernarda Malamuda, laureáta Pulitzerovej ceny. (TV Wau)

Jensenka89

Tak jsem se odhodlala a pustila jsem si tento film. Film má jistý rytmus, pravidelný jako má srdce. Nezrychlí a ani nezpomalí.... prostě jde svým tempem a záleží na vás jestli se tomu tempu přizpůsobíte. Když ano tak budete jásat, když naopak usnete! :D Mě zaujalo vykreslení postav, jistý souboj zla proti dobru, bílé proti černé... Boj vedený na mentální úrovni, kde není jasné, která strana vítězí a pak si nejsme jisti, který z nich je vlastně špatný, a který je dobrý... a do toho vleze ženská! :D Zde je ukázáno, jak každý z nás je v jednu chvíli dobrý a v druhou dokáže být zlý... prostě život.... nikdy nevíte, co vám přinese! Konec bych neměnila, byla to nejlepší tečka jaká mohla přijít... Odpadá tak přemýšlení nad tím..... koukněte se sami. :D P.S.: Zdá se mi to nebo McDermott tu má hnědé kontaktní čočky??? :D ()

LaciLC

Dlho som premýšľal, ako by som napísal komentár k tomuto filmu, pretože takéto niečo som ešte nevidel. Začnem tým, že Nájomníci sú maximálne zaujímavý film. Jeden známy, ktorý to videl mi vravel, aby som to nepozeral, že je to nesmierne nudné a nezáživné. S tou nudnosťou mal pravdu. A vtom práve spočíva kúzlo tohto filmu. Je zaujímavý aj nudný zároveň. A dá sa hodnotiť len veľmi kladne, alebo ho úplne zatratiť. Je to typ filmu, pri ktorom keď odídete od obrazovky a vrátite sa o pol hodinu nič vám neunikne. Vlastne film nemá ani dej, nečakajte ani akciu. Ďalšou zaujímavosťou je nevšedné obsadenie. Ďalej som nevedel určiť žáner. Ak niekoho napadne, prosím nech mi napíše do pošty. Nájomníci sú pre mňa, tým najzaujímavejším čo som videl, možno aj najnudnejším. Jednoducho odpad! alebo *****. ()

Arsenal83

Taká povedačka, kde Snoop Dogg samozrejme fajčí trávu. Tempo filmu je nerovnomerné, niekedy beží rýchlo, inokedy sa zdá zdĺhavý. Hlavnou myšlienkou sú rasové vzťahy v USA a keďže kniha Bernarda Mamaluda bola napísaná už v roku 1971, túto základnú esenciu chápem. Ale bojím sa, že v roku 2005 pôsobí s ohľadom na to, kde sa aktuálne černosi v americkej spoločnosti nachádzajú, už trochu neaktuálne. ()

gauchingman

Film mě hned od začátku zaujal, abych nakonec zjistil, že nebyl o ničem, resp. že neměl vlastně žádný příběh... Dva spisovatelé píší (celý film) svoje knihy – to je "příběh". O charakterech hlavních protagonistů se můžeme jen dohadovat. Nemají žádnou minulost, jenom píšou a píšou (a ani se neví, co). Tzv. ztotožnit by se s nimi mohl snad jen nějaký zarputilý grafoman, který navíc nemá žádné vlastnosti (!!!) Jeden je běloch, druhý černoch. Ten černý je místy docela nevraživý až nepřátelský, jeho chování je zcela v již ohraném stylu Black Lives Matter, které je v této době pohříchu krutě "korektní". Běloch zas jenom drží hubu, protože říct cokoli, by bylo chápáno jako projev odporného rasismu. To však není to hlavní a divák to bere jen jako takové kecy, jako osobní záležitost těch dvou... Běloch se taky vyspí s jednou černoškou, což pak černá komunita řeší přímo jako jakési porušení božího přikázání (Black Lives Matter Again), ale ani to není podstatné, je to jen jedna další trapná epizoda vygenerovaná ukrutnou nudou a neschopností tvůrců. Těsně před koncem běloch přebere černochovi jeho bílou holku (čímž "invence" scénáristy dosáhla téměř vrcholu), aby ho pak sejmul sekerou, za což se mu od černouška dostane kulky do hlavy (nebo možná jinde, už nevím, ale ani to není důležité)... ()

Anaximandr

Veľmi zaujímavý a kontroverzný snímok podľa románu Bernarda Malamuda, zaiste nie určený pre masy. Nezáživný dej a chýbajúca akcia mi v tom filme vôbec nevadili, mám rád filmy podobného druhu akože o “ ničom“, vadil mi len ten záver. Viac by sa mi páčilo keby Harry (Mc Dermott-paráda) na konci filmu jednoducho zahodil knihu do koša a nabehli by titulky. V každom prípade určite si pozháňam ten román... ()

• Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)