Bestie v srdci

• Taliansko La Bestia nel cuore (viac)

Adaptácia rovnomenného románu Cristiny Comencini, oceneného literárnou cenou Castiglioncello 2004. Sabina je krásna žena, má muža, ktorý ju miluje a pokojný život. Keď zistí, že čaká dieťa, spustí sa v nej film spomienok: detstvo, rodina, strohé a zároveň bezpečie poskytujúce meštiacke rituály. To všetko však len naoko. V hĺbke sa prebúdza niečo ponuré a znepokojujúce. Ide o silný filmový príbeh o rôznych podobách “normálnosti”, prekročení hranic v láske, príťažlivosti, túžbe. (oficiálny text distribútora)

Heraldika

Nepříjemný film - ale pouze svým tématem. Jinak velmi kvalitní zpracování příběhu, výborné herecké výkony a pečlivě budovaná atmosféra již zmiňovaného nepříjemna. Chvilkama běhal mráz po zádech, nicméně přes závažnost obsahu je ve finále cítit naděje. Další podařený film v nabídce letošního Febia. Jen tak dál. ()

Sarkastic

No, stále si nejsem jist, jestli se mi film víc líbil, nebo ne. Na jednu stranu zde byl solidní docela zajímavý příběh (s vcelku originální nepříjemnou/smutnou myšlenkou), slušné výkony herců, docela vtipné odlehčené scény, dobrý konec. Na druhou stranu zde bylo ale spousta klišé, pomalejší spád a nebavilo mě vstřebávat celý film, že chlapi jsou zase ti nejšpatnější (btw šlo docela dobře poznat, že snímek točila žena, už jen podle těch postřehů). Jinak musím se také zmínit o 2 věcech, které jsem sledoval bedlivě jako ostříž; a to uvěřitelnost slepoty Sabininy lesbické kamarádky a také, jak moc si dávají pozor na jazyky, když byla Sabina u bratra v USA. Ta slepota občas skřípala, ale dalo se to (rozhodně uvěřitelnější než slepota hlavní hrdinky ve Vesnici); s těmi jazyky to zas tak velká sláva nebyla, ale snažili se o plynulý a přirozený přechod z italštiny do angličtiny a nazpátek a nebylo to zase tak křečovité. Já bych to viděl na průměr, ale myslím si, že nějaká divačka by klidně mohla 1* přihodit. ()

Piškotka

Něčí třináctá komnata, to zajímá samozřejmě nás všechny. Škoda, že nemáme tak silné nevědomí, kde by se hromadila všechna trápení, aniž bychom si to uvědomili. To by bylo na světě neskutečně krásněji a točilo by se méně smutných filmů. Ženský příběh pro ženy, kde hlavním viníkem je samozřejmě mužský svět. A o to hezčí, když ho natočí žena Evropanka. ()