Iné svety

• Česko Iné svety (festivalový názov) (viac)

Región Šariš na východnom Slovensku leží na hranici medzi západnou a východnou Európou, medzi racionálnym individualizmom západu a expresívnou emocionalitou východu. Teritórium pod Východnými Karpatami sa historicky vyvinul do rôznorodého národnostného a náboženského mixu, ktorý z neho vytvoril jeden z "malých Babylonov" tohto sveta. Európa sa transformuje a aj život ľudí na Šariši sa mení. Dokumentárny film sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Film skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca. Hovorí sa im "šaleni vychodňari". Film Iné svety skúma šiestich hrdinov na jednom z koncov sveta, na konci globálneho sveta. Sú produktom "made in Šariš". (oficiálny text distribútora)

JANARYBA

Kdyby energie vynaložená na honění zástupců různých skupin na kopec, aby tam pak povídali o ničem, byla vynaložená radši na zobrazení jejich reálného života, mohl to být výborný dokument. Škoda, že nenatočili víc z cikánského prostředí (cikánův klip naprosto úchvatný) - jinak pro mě moc protikladné, nuda, slova pro slova a pár vyloženě výborných scén. Dlouhých 78 minut. ()

Mariin

Zajímavý dokument z regionu Šariš, v němž vystupují Rusíni, Róm, Židovka. Na židovské gynekoložce Katarině Hrehorčákové je celkem sympatické, že se ke svému původu hlásí a hlavně: nečiší z ní zatrpklost a nenávist. Rovněž třiaosmdesátiletý Ján Lazorík i mladá rodina působily sympaticky. Naopak nelíbil se mi karikaturista Fedor Vico a jeho výroky. Jako Čech (respektive Moravan) jistě málo rozumím etnografickým nuancím východního Slovenska, ale povšiml jsem si charakteristického nářečí, které jsem znal od některých kamarádů z vojny, ještě za ČSSR...Jinak celkově dle mého názoru tento dokument není tak povedený jako pozdější Škopovo Osadné... ()

genetique

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý na palete stretu rôznych národností poukazuje na diametrálne odlišný každodenný život, či kultúrne a sociálne zvyky a tradície. Zameranie dokumentu je hlavne na sociálne pomery v Šarišskom regióne a zmenu životného štýlu a životných priorít, čo spôsobil návyk na západný štýl života. Pekne a trpko-pravdivo rozoberaná je aj zmena a vymieranie tradičných zvykov a kultúrnych hodnôt, ktoré sú dnes už viacmenej len raritou. Zástupca každej z kultúrnej, spoločenskej, či národnostnej vrstvy svojím výkladom veľmi dobre prispel k pohľadu na dané témy, Jednotlivé príspevky boli naozaj rázovité, režisérovi nechýbal nadhľad, neraz som sa zasmial, neraz zamyslel a to sa mi páčilo. I keď som si predstavoval nejakých pätnásť minút ako vzájomnú konfrontáciu, ktorá by samotný záver posunula do uzatvorenejšieho konca, spokojnosť. 80%. ()

gogo76

Dokument o Slovákoch, Šarišanoch, Rusnákoch, Židoch, cigánoch...o spolužití, nažívaní, o rodnom kraji, ale hlavne o dobe, ktorá sa za posledných 20 rokov zvrtla do uponáhľanej, chamtivej, snobskej a hrabivej podoby. Výborný dokument poukazuje aj na to kam až klesla ponuka televízií a keď sa človek zamyslí , musí dať za pravdu. Najsympatickejší mi bol zástupca Šariša , pán Lazorík, rodák z obce Krivany, ktorého poznal aj môj otec, taktiež z tejto obce. Moja mama zase pochádza zo susednej obce Torysa, takže tento kraj a ľudí poznám. Chodieval som tam ako školák na prázdniny a práve staršia a naša generácia "Husákových detí" asi najviac pocítila tú neuveriteľne rýchlu zmenu doby. Vývoj nezastavíš... 80%. ()

curunir

,,...TIE STODOLY KDE SÚ TERAZ?" ,,TA V RICI. TA UŽ ICH NIET." __ Vidieť, že Marko Škop má oko a vie napr. cez mnoho vtipných okamihov (,,TA ŠEM FOTOGRAFOVAL JAK ŠE DAKEDY ŽILO." ,,TA ČEKAJTE. TA MUŠIM IŠT PO OKULIARE.") dať svojmu filmu špecifické cítenie a tým ho priblížiť divákovi. Vyvstáva však otázka: A čo s tým? Dokument vlastne nič nerieši, len ukazuje a to často krát až priveľmi reportážne (zábery z obrazovky Markízy a pod.) a v až ukvapenom konci sa náznak čohosi hlbšieho hľadá tiež veľmi ťažko. Žeby zaspali dobu? Mohlo sa to udiať aj napr. na Kysuciach či Zamagurí. 3.5* (318. hodnotenie, 23. komentár k filmu) ()

• Snímek získal v roce 2006 "Cenu diváků" na festivalu v Karlových Varech. (Terva)