Duchové z Titaniku

(TV film)
  • Kanada Titanic's Ghosts
Kanada, 2003, 46 min

Vzrušující pátrání po identitě obětí z Titaniku, které několik dnů po ztroskotání vylovila loď Mackay Bennett. Na hřbitově Fairview Lawn v Novém Skotsku v Kanadě je 150 hrobů. Spočinuly v nich ostatky lidí, kteří zahynuli při potopení Titaniku. Těla byla objevena jen pár dní po této tragédii, ale mnohá nebylo možné identifikovat. Stále jsou to jen pouhá čísla na tichých náhrobcích. Přestože se námořní katastrofa odehrála před více jak 90 lety, stále ještě existují rodiny, které by se rády dozvěděly, zda jejich příbuzní, kteří zahynuli na Titaniku, neleží v některém z neoznačených hrobů v Halifaxu. Proto byl zahájen ambiciózní projekt, který má za cíl odhalit tajemství dosud bezejmenných obětí. Má snahu spojit zesnulé s jejich žijícími příbuznými. Začala se psát další kapitola tragické historie Titaniku. Do 24 hodin od potopení Titaniku se majitelům rejdařství White Star Line podařilo vyslat na místo nehody posádku kanadských námořníků. Jejich úkolem bylo najít v ledových vlnách těla obětí. Tým, který se měl pokusit o objevení těl, vyplul z Halifaxu, protože tento velký přístav leží nejblíže místu zkázy. Kabelová loď Mackay Bennett nakládala zásoby na svou pochmurnou misi: tuny ledu, více než stovku dřevěných rakví, prostředky k balzamování a mnoho rolí plátna. Posádce dobrovolníků byla nabídnuta dvojnásobná mzda za ponuré dny, které ji čekaly. Vypluli z Halifaxu 17. dubna v kurzu jihovýchod směrem k 1300 kilometrů vzdálené oblasti ztroskotání. O čtyři dny později se námořníkům naskytl pohled, na který asi nikdy nezapomněli. "Hladina byla pokryta plovoucími těly. S hlavami nad vodou a rozpaženýma rukama vzbuzovali dojem, že jsou naživu. Mořské vlny je kolébaly." Několik týmů se vypravilo pro zmrzlá těla cestujících Titaniku. O plnění svých úkolů zanechali námořníci pohnuté svědectví: "Můžu vám říct, že nikomu z nás se tahle práce vůbec nelíbí, ale musíme je vytáhnout a řádně pohřbít, nemůžeme je nechat napospas oceánu; přitom vytahovat vodou nasáklé ostatky v promočeném oblečení není snadné. Dnes jsme jich vynesli na palubu pouze 51..." (oficiálny text distribútora)

Rocky62

Vynikající dokument, který se tentokrát nezaobírá příčinami nebo důsledky ztroskotaného Titanicu, ale věnuje se pozůstalým, kteří si přejí vědět, zda jsou jejich příbuzní také na hřbitově Fairview Lawn v Kanadě nebo je Atlantik jejich posledním místem odpočinku. Nevtíravě dojemné a poučné a klobouk dolů před vytrvalými genetiky !! 80% ()

VerenaLord

Skvělý dokument zaměřený netradičně na ty, jež katastrofu nepřežili. Dokumentů o potopení a jeho příčinách bylo natočeno na desítky, ale tento je velice příjemnou změnou. Jednoduchý a přesto zaujme a nenudí! ()

Tsuki003

Musím říct, že mě hluboce zklamalo, že se podařilo identifikovat jen jednu osobu ze tří, na které se dokument soustředil. Ale díky alespoň za to. Za velké plus považuju, že se tvůrci konečně zaměřili nikoliv na poslední chvíle Titaniku, ani na jeho cestu a konstrukci, ale konečně se věnoval lidem, kteří tam ztratili život... i když tři jsou jen droboučký zlomek. Pro mě byla novinka informace o cestě Mackay Bennett, jejíž posádka musela zažít otřesný pohled... ()

Ještěřák

Umírněný, nevtíravě dojemný dokument, který neopakuje stokrát řečenou pravdu (případně spekulace), nýbrž přichází s novým a zajímavým fragmentem smutné skládanky TITANIKU. ()