Scenárista a režisér Zdeněk Zelenka začne koncem srpna 2005 natáčet pro Českou televizi pohádkovou komedii Boháč a chudák, jejíž premiéru uvidí diváci ještě v tomto roce. Děj této trikově náročné, situační pohádkové komedie vystavěl režisér Zelenka, který je zároveň autorem scénáře, na motivy stejnojmenné pohádky K. J. Erbena, takže po Nesmrtelné tetě je to již podruhé, co se nechal při psaní scénáře inspirovat tímto klasikem. Původní Erbenův text, který svým rozsahem nepřesáhl půl stránky, posloužil Zelenkovi pouze jako inspirační zdroj k napsání dějově bohatého příběhu o dvou bratrech, z nichž jeden žije v přepychu, neboť mu k bohatství dopomohlo Štěstí, a druhý živoří v naprosté chudobě, protože ho miluje Bída a ta z lásky k němu nechce připustit, aby zbohatl a nechal si tak svůj život zkomplikovat starostmi o majetek. Avšak nejen boj s Bídou a povýšenost, plynoucí z vlastnictví velkého majetku, jsou hlavními motivy této půvabné komedie, která je určena dětem bez rozdílu věku. Významnou roli v tomto místy i velice napínavém příběhu má touha po lásce, hledání životního štěstí a neméně důležitým motivem je zde i motiv odpuštění viny ve jménu trvalejších hodnot, mezi které lze v tomto případě zařadit vztah dvou bratrů. Tak jako v Nesmrtelné tetě i zde tedy slouží Zelenkovi pohádkový příběh nejen k zábavné podívané, ale zejména k jistému podobenství, ve kterém lze nalézt motivy vlastně veskrze současné... Jak už je u Zelenky zvykem, scénář je napsán tak, aby poskytl prostor pro výjimečné herecké výkony, v tomto případě zejména pro představitele obou bratrů a pro herečku, která bude ztvárňovat vděčnou roli Bídy. Po náročných a obsáhlých hereckých zkouškách obsadil režisér do rolí bratrů Jakuba Prachaře a novou tvář, která se před kamerou ještě neobjevila - mladého herce Michala Slaného, člena činohry Národního divadla a adepta na cenu Thálie v roce 2003. Dalšími novými tvářemi budou studentka 1. ročníku pražské konzervatoře Marika Šoposká a Markéta Coufalová, která studuje DAMU. Tak jako tomu bylo u Nesmrtelné tety, kdy Zdeněk Zelenka napsal roli Závisti na tělo Jiřině Bohdalové, i zde napsal roli Bídy přímo pro tuto herečku. V dalších rolích uvidí diváci ještě Václava Postráneckého, který ztvární roli bodrého řezníka Čvančary, a v neposlední řadě Jana Hrušínského, kterého režisér obsadil do role popleteného hraběte Oto Pintoffa. Do rolí průhledných, vzduchem poletujících postaviček, které symbolizují štěstí obou bratrů, obsadil režisér herečky Jitku Schneiderovou a Andreu Elsnerovou. (Česká televize)

TV spot

slunicko2

Maličko zamotaný příběh nakonec došel štastného vyústění. 1) O podobnosti s Nesmrtelnou tetou tu píší mnozí, což není divu. 74letá Jiřina Bohdalová (Bída) zase tak široký herecký rejstřík nemá, aby se od Tety výrazně odlišila, když přitom role Bídy jí byla psána na tělo._____ 2) Ani v jiných směrech tato hodně pomalá, polopatická a těžkopádná pohádka s trochu zamlženým mravním poselstvím nepřináší nic pozoruhodného._____ 3) Situaci trochu zlepšuje herecké obsazení: 22letý Jakub Prachař (hodný bratr Lukáš), 29letý Michal Slaný (nehodný bratr Jáchym), 31letý Jaroslav Plesl (správce na Jáchymově zámku) či 16letá (!) Marie Šoposká (hraběcí dcera). ()

zdeny99

Pro mě je tahle pohádka obrovským překvapením. Nečekal jsem od ní vůbec nic, obzvláště když to točil Zelenka, věhlasný režisér otřesných pohádek jako je KOUZELNÍK ŽITO, ČAROVNÉ DĚDICTVÍ či RUMPLRCIMPRCAMPR. I proto jsem z ní tak mile překvapen. Příběh o štěstí a bídě, o jejich záměně a jak spolu jedna s druhou souvisí, se moc povedl. Stejně tak se povedl i výběr herců. V hlavní roli Jakub Prachař, který sice v prvních minutách působí jako by byl zhulenej. Ovšem poté, co se vypořádá s Bídou, je to podle mě jeho nejlepší role. Coby pan hostinský byl suprový. To jeho bohatý a hamižný bratr je debil s velkým D. Je hamižnější než Stašová v jiné Zelenkově pohádce, POKLADU NA SOVÍM HRÁDKU. Ovšem ten herec ho hrál dobře, ačkoliv ta role je hodně nesympatická. Výborný byl i i Postránecký coby nasranej řezník. Nejlepší byla přesto všecko stejně Bohdalka v roli Bídy. Ta si hraje opět to svoje, co jí jde nejlépe. Ve svém kostýmu připomínajícího Hejkala vystupovala jako to strašidlo, co hrála v KAČENKA A STRAŠIDLA a stejně tak coby čarodějnice z NESMRTELNÉ TETY. [1291. hodnocení, 42. komentář, 59%] ()

IvcaSammet

Pokaždé, kdy se dívám na pohádku, připomínám si, že je to film pro děti a že se musím přece jenom ve svém kritizování aspoň lehce krotit. U Boháče a chudáka to ale bohužel nešlo. V této pohádce bylo snad všechno špatně. Přiznávám, že jsem předlohu od Erbena nečetla, proto hodnotím pouze na základě samotného filmu. Co mi na pohádce vadilo asi nejvíc byla smrt obou bratrů - není to pro děti trochu morbidní? Obzvlášť, když se jeden z bratrů napíchl na jakýsi cep s hřeby? ... A taky štěstí, které je až opravdu pohádkově přejícné? Myslím, že zrovna tohle neposlouží jako dobrý příklad - dělej si co chceš, nebo vlastně nemusíš dělat vůbec nic, když máš štěstí, projde ti všechno ... Pohádky jsou přece o tom, aby bylo zlo potrestáno a vyhrálo dobro, tady ale vlastně vyhráli všichni ... Hvězdičku dávám Jiřině Bohdalové, která se do těchto rolí opravdu hodí, a samozřejmě Jardovi Pleslovi, který mě svými výrazy opravdu hodně pobavil. ()

Ezis

Potěšilo mě, že jsem objevila pohádku s rokem vzniku začínajícím na číslo 2, které nemám co vytknout, a to nadšení mně celkem vydrželo až do konce. Pohádka má důležité poselství a podává ho dětem jasně a srozumitelně, ale přitom ne otravně. Jakub Prachař tu nepodal nějak oslnivý výkon, ale rozhodně také ne špatný, děj měl tempo tak akorát a donutil člověka přemýšlet, hudba byla pěkná, divák se dočkal spousty zajímavých a vtipných drobností, a o výborném Václavu Postráneckém ani nemluvím. Příjemně mě překvapila i Andrea Elsnerová v roli Štěstí - je to mnohem éteričtější postava, než jaké jsem ji zatím viděla hrát, ale byla skvělá. Opravdu pohádce nemám co vytknout - jen snad příliš moderní vystupování Mariky Šoposké a absenci pohádkové atmosféry, jak tu píše uživatel honz. Nevím, čím to je, ale Boháč a chudák na mě působil jako televizní film slušné kvality, ne jako pěkná pohádka. Snad že chyběla chemie a romantika mezi hlavními postavami. Nebo to bylo nedostatkem zkušeností s tím, jak pohádkovou atmosféru vytvořit s digitální kamerou. Nebo že scény s Jiřinou Bohdalovou v roli Bídy působily mnohem hororověji než zbytek pohádky, jako kdyby tam byly vlepené z jiného filmu. Ale i tak se jedná o jednu z nejlepších televizních pohádek po roce 2003. ()

Krt.Ek

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí. ()