Faustův dům

všetky plagáty
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Historický
Československo, 1977, 12 min

Film na motivy staropražských pověstí zpracovává známou legendu o chudém studentovi, který se nechal zlákat bohatstvím, dal mu přednost před věděním a upsal se zlým mocnostem. Pointa je známá: čert studenta odnesl do pekel a po chlapci zbyla jen začernalá díra ve stropě jednoho ze starých pražských domů. (Letní filmová škola)

Hellboy

[LFŠ 2008] Krátký loutkový film, který zobrazuje Faustův příběh trochu jinak, než obvykle, totiž bez Mefista. Chudý student se ubytuje v jednom opuštěném domě a zjistí, že každý den najde na dně sklenice minci. Po čase chce víc a víc peněz až jednou... po něm zbyde jen díra ve stropě. V závěru filmu jsou dobové záběry na takzvaný Faustův dům v Praze. Film je zručně natočený, doprovázený patřičnou hudbou, jenom loutky se všechny moc škleběj:) ()

Jezinka.Jezinka

Peníze mají mnoho kamarádů. Zajímavé je, že ve všech verzích příběhu o Faustovi ten nešťastník po získání první mince a pak až do svého profičení stropem, chodí stále do stejné hospody. Do té, odkud ho bez peněz vyhodili do bláta a jeho knihy mu hodili na hlavu. Já bych se tam s penězi šla předvést, dala jim najevo, že nejsou dost dobří oni pro mě a ďábelské peníze šla utrácet ke konkurenci. Nevěřím, že v dosahu žádná další hospoda nebyla. ()

Tom_Lachtan

Použité loutky jsou úžasné, takovou sbírku rozšklebených tváří jsem viděl naposled tehdy, když slavističtí fanoušci oplakávali sedm gólů do sešívané sítě. Jinak je to ovšem celé... Prostě takové, jak si každý představí když se ho někdo otáže na "¨Faustův dům" a to i přesto, že samotný űberďábel odkvačil z příběhu pryč. Atmosféra je solidní, ale pro mě osobně ji zabíjí absolutní nezvládnutí scény "díra", kde kdybych nevěděl, co se má stát, ze záběru to nepoznám. ()

Oktavianus

Viděno v rámci pásma Český animovaný horor. Pro mě o to speciálnější perlička, protože když vyjdu ze svého bytu na ulici, na Faustův dům vidím. A faustovské téma (i když tedy zde vysloveně dětsky zpracované) je jedním z nejzajímavějších námětů, nad nímž si (samozřejmě nejen já) lámu hlavu celé roky. Odpověď stále nenacházím... zato v tomto animovaném kraťásku jsem našel všechno, co jsem chtěl, včetně temné a tísnivé atmosféry Faustova domu. Jen jako ostatní trošku želím, že se nedostavil sám Mefistofeles - sice chápu metaforu zlata a knih, ale stejně... ()

fragre

Výtvarně působivé, obvzláště ti obludové na zdi namalovaní, žijící jakýmsi svým pokoutným životem. Škoda jen toho nedotaženého konce, ten Mefistofeles tam prostě chyběl. ()

JohnMiller

Loutkový horor ako vyšitý ! Extrémne temná atmosféra, temné exteriéry, hudba... Všetko tu bolo strašidelné. Celé je to však vystavené na metafore bohatstva a múdrosti. študák dostane počas času stráveného v dome niekoľko možností aby sa vrátil ku knihe. Sama od seba vzbĺkla ni keď k nej pristúpil prestala horieť... Keď sa však študák dostal do štádia že ju sám hodil do ohňa už mu nebolo pomoci. Bujarí život mu stúpil do hlavy a to diabol chcel. Prekrásna animácia zo starej školy kazí iba to že Hrušínský nerozprával počas príbehu nič, iba na konci vysvetlil pár faktov. ()

pytlik...

Hodně mě překvapilo, jak dobře příběh skončil, hororová atmosféra navozovaná kresbami na stěně a šklebícím se hostinským a jeho personálem tomu rozhodně nenasvědčovala. Anděl totiž nakonec odnesl studenta do nebe, aby ho zachránil před zavražděním od penězlačného pana domácího. ()

ArthasKarfa

No tedy velmi strašidelná pohádka, vlastně spíš historický příběh. Líbilo se mi i užití přidělaných lžic a korýtek přímo ve stole v krčmě. ()