Portréty: Vladimír Morávek, režisér

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2005, 15 min

Réžia:

Ján Novák

Vladimír Morávek bezesporu patří k našim nejvýraznějším divadelním režisérům, tvůrcům autorského typu - i když se opírá především o cizí texty, vždy se jedná o jejich neotřelou, novou interpretaci. Morávek své diváky šokuje i uhranuje. V jeho pojetí představuje divadlo událost, svátek, vyvolává pocit jedinečného a neopakovatelného setkání herců a diváků. Jeho divadlo je velkolepé, miluje největší klasiky (Čechov, Shakespeare, Dostojevskij), ale přitahuje jej i tvorba současných českých dramatiků (J. A. Pitínský, A. Goldflam, H. Krejčí?). Morávkovy inscenace jsou obrazotvorné, naplněné výtvarnými gesty, ale stejně tak hudbou, ruchy a slovem. Nejvyšší exprese vyvolané všemi divadelními prostředky doprovází okamžiky ticha a křehkých momentů. Jeho režisérský rukopis je furiantsky rozmáchlý, zároveň i citlivý a opatrný. V roce, kdy natáčíme jeho portrét se uzavírá v jeho profesním životě jakýsi oblouk - on, který vzešel z Divadla na provázku se tam od letošní sezony vrací jako umělecký šéf. Všechno nasvědčuje tomu, že po éře královéhradecké se začíná rodit nová etapa pro brněnské divadlo i pro tohoto invenčního divadelníka. (oficiálny text distribútora)

Viviane

Přiznám se, že hodnotím spíš portrétovanou osobu. Morávkův portrét by se dal natočit lépe, těch 15 minut je hodně limitujícich. ()

WANDRWALL

Nikdy mi osoba tohoto člověka nebyla blízká. Má své příznivce, má i ty, co ho oceňují, ale mě ničím nezaujal. Navíc film "Nuda v Brně" je pro mě velká, nebetyčná trapárna.***(4.12.2010) ()

papilon395

Zvláštně oduševnělý člověk, který svým hlasem i figurou vyzařuje vnitřní klid. Tuším, že uvnitř musí schovávat múzy i běsy a nějaké pnutí, které dokáže přetavit v úžasná představení. ()