John Lennon. Chcem trochu pravdy len

• Česko John Lennon: Gimme Some Truth (viac)
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia, 2000, 56 min (Alternatívna 64 min)

8.12.2005 uplynie 25 rokov od tragickej smrti Johna Lennona. V lete v roku 1971 John Lennon a Yoko Ono nahrali album Imagine. Jeho vznik zaznamenávali aj filmovou kamerou a vytvorili tak základ hudobného dokumentu John Lennon - Gimme Some Truth - The Making of the Imagine. Album, ktorý umožňuje nazrieť do autorskej dielne tohto neopakovateľného hudobníka. (oficiálny text distribútora)

Pítrs85

"Tohle bych rád zahrál na to druhé piano, na to bílé." Je zajímavé, jak i takové zásadní věci, jako je nahrání nejlepší skladby všech dob (protože Imagine přesně toto je), vznikají úplně všedně. Celkem zajímavý dokument, je samozřejmě vidět, že do jeho podoby dost kecala Yoko, pač se to neobejde bez těch "alternativně-uměleckých" čičovinek, místo kterých by se člověk radši dozvěděl něco víc o samostatných písních. Ale co už, vždycky je fajn vidět dva nejoblíbenější Beatly pospolu, moc příležitostí už pak nebylo."C'mon, you cunt!" ()

radektejkal

Genese písniček (dnes se úspěšně skládají do filmů genese celých alb) mě mimořádně baví a zajímá. Jednoduchá melodie, většinou nedodělaná básnička, o harmonii ani potuchy. A potom se začne něco dít, rozvíjet, a je z toho třeba „Sympathy for the Devil“, jak nám to na celovečerním filmu z roku 1968 ukázal Jean-Luc Godard. "Chci od tebe (slyšet) jen pravdu", je to skutečný John Lennon? Nebo se snad již zapletl s "pockeful of soap" a "money for dope" a "money for rope"? Ať tak či onak, pro nás byl vždycky a především zobrazením ideálu; jedním z posledních žijících svatých. Tento projekt Johna Lennona a Yoko Ono nám nabízí k porovnání dvě písničky: Imagine (název alba) a  Gimme Some Truth (název dokumentu o jeho natáčení): ta první je idealistická až naivní, ta druhá řízná až úderná. Samozřejmě si dovedu představit „svět bez hranic“, i když pro mě tato představa není v dnešní době zas tak lákavá. Zato „I've had enough of watching scenes of schizophrenic, ego-centric, paranoiac, prima-donnas – Už se nechci dívat na to, co zde předvádějí ty schizofrenické, egocentrické, paranoidní primadony“ v druhé mi rezonuje lépe. Lennon je považován za mírového aktivistu; možná, ale především mu šlo o mír uvnitř, klid mysli (just a little piece of mind), za který (jak sám říká) by dal všechno. A tak to také skutečně je! Když jsem 8. prosince 1980 přišel o půlnoci domů, pustil jsem si při převlékání do pyžama televizi. Nevím proč? Nikdy jsem to dosud nedělal. A když jsem uslyšel zprávu o tom, co se ten den stalo, nebyl jsem schopen slova. Vzbudil jsem ženu; ta pak jen seděla na posteli a brečela. Žádná smrt cizího člověka (člověka, kterého jsem osobně neznal a na vlastní oči nikdy neviděl) mě od té doby nikdy takhle nevzala. ()

sator

Neučesané autentické, nebýt jistého Johnova exhibicionismu, nebyl by ani tento intimní záznam... ************************************************************************* Manželé John Lennon a Yoko Ono neměli bodyguardy a ani jejich dům neměl žádnou ostrahu. Proto se dělo že v jejich zahradě nocovali jejich fanoušci o které se John vždy zajímal zda jsou v pořádku, protože se za ně cítil zodpovědný. A tak se stalo že k jeho domu zamířil  fanoušek, který působil křehce a dezorientovaně a přál si mluvit s Johnem. Ten mu vyhověl a po jistém oťukávání jej pozval do svého domu. Část setkání byla zaznamenána a použita v tomto dokumentu. Ten muž se jmenoval Cesare Curtis Claudio narodil se v Alamedě v Kalifornii 28. srpna 1948 do italské hudebně založené rodiny. Dlouho se tradoval že se jedná o vietnamského veterána, ale fanouškům Beatles kteří provozují jejich stránky se ozval jeho bratr a napsal. Curt nikdy nebyl v armádě. Byl nadaným studentem a získal stipendium na Kalifornské univerzitě v Davisu v Kalifornii. Poté začal užívat drogy a odešel ze školy. Většinu života strávil prací na farmách. Když zavřeli firmu pro kterou pracoval koupil si za odstupné letadlo a to se mu stalo osudným. 22. prosince 1981 po havárii ultralightu zemřel. Yoko o něm řekla že byl velmi přemýšlivý a podobné povahy jako John a měli si hodně co říct. ()

honza.g

70%-je to dobrý dokument, ale nic strhujícího. Malá, ale cenná sonda do života slavného Brouka a jeho okolí. Nejvíc na mne zapůsobila scéna s mladým fanouškem, který se dostal k Johnovi a myslel jsi, že rozhovor s ním mu nějak pomůže vyznat se v životě. JL celkem příjemně ale zřetelně odmítl dostat se do pozice nějakého guru, přesto pak hocha pozval na jídlo. Asertivita Yoko v přímém přenosu naznačila, proč ji mnozí titulují "ta, co rozbila Beatles", Není to pravda, tenze ve skupině byly dlouhodobé, ale dokument přece jen naznačil, že to, co k ní Johna přitahovalo, muselo být v jejím nitru. Mně osobně deptal "medvědí" výraz Phila Spectora, jehož kvality jako spolutvůrce alba John v dokumentu zřetelně ocenil. ()

• Píseň „Gimme Some Truth“ vznikla jako reakce na frustraci z prolhaných politiků. (sator)
  • Manželé John Lennon a Yoko Ono neměli bodyguardy a ani jejich dům neměl žádnou ostrahu. Proto se dělo, že v jejich zahradě nocovali jejich fanoušci, o které se John vždy zajímal, zda jsou v pořádku, protože se za ně cítil zodpovědný. A tak se stalo, že k jeho domu zamířil fanoušek, který působil křehce a dezorientovaně a přál si mluvit s Johnem. Ten mu vyhověl a po jistém oťukávání jej pozval do svého domu. Část setkání byla zaznamenána a použita v tomto dokumentu. Ten muž se jmenoval Cesare Curtis Claudio, narodil se v Alamedě v Kalifornii 28. srpna 1948 do italské hudebně založené rodiny. Dlouho se tradovalo, že se jedná o vietnamského veterána, ale fanouškům Beatles, kteří provozují jejich stránky, se ozval jeho bratr a napsal. „Curt nikdy nebyl v armádě. Byl nadaným studentem a získal stipendium na Kalifornské univerzitě v Davisu v Kalifornii. Poté začal užívat drogy a odešel ze školy. Většinu života strávil prací na farmách. Když zavřeli firmu, pro kterou pracoval, koupil si za odstupné letadlo, a to se mu stalo osudným. 22. prosince 1981 po havárii ultralightu zemřel.“ Yoko o něm řekla, že byl velmi přemýšlivý a podobné povahy jako John a měli si hodně co říct. (sator)