Filmová verze večerníčku O Kubovi a Stázině na motivy knihy Václava Čtvrtka. Pohádkové vyprávění o jičínském ševcovském tovaryši Kubovi, který musel na vojnu až do Vídně, domýšlivém knížecím správci Kolomajzníkovi, vodnících, samotném císaři pánovi a Stázině, které tolik slušela červená sukně. (oficiálny text distribútora)

Tomesh

Tohle se mi líbilo. Fandil jsem teda hlavně těm vodníkům.. Jediný, co mám za zlý, byly kecy o tý vodě, která steče dolů o Stázině, když to zrovna bylo v nejlepším a člověk čekal všechno možný, jenom ne konec, který byl ohlašován tímhle moudrem, což měl být zřejmě uklidňovací prvek, že zatím to není oukej, ale nebojte se děti, všechno bude fajn. ()

Dvojirakri

Pohádka kultovní hlavně pro Jičíňáky. Ti dobře vědí že princip kterým vodníci pomohou ševcům je v reálu nemožný, neboť stavidlo rybníka Kníže je níže než sedlo mezi kopci Čeřov a Zebín, tudíž jeho zvednutím by došlo k vytopení města Jičína, a že rybníky u Jinolic napájí potok Javornice, který po vtoku do Libuňky končí v Jizeře, voda by tedy odtekla na opačnou stranu. Tohle ale děti a přespolní nemusí řešit, mohou se nechat zcela unést hezkou pohádkou, ať už rozstříhanou pro Večerníček, nebo v celovečerním vydání. Protože jsem od Jičína, přidávám hvězdu navíc. ()

Zagros

Krásná pohádka, která má základ ve večerníčku "O Kubovi a Stázině". Beze zbytku pro ni také platí ten komentář. Výborná animace, skvělý dabing a především příběh ji zvedá vysoko nad průměr. No a právě díky silnému příběhu z něj dokázali tvůrci udělat i plnohodnotnou pohádku, která mi ke všemu sedla ještě lépe. Zasloužené čtyři hvězdy a už teď se těším na další setkání s touto pohádkou. ()

honzic

Tuhle kreslenou pohádku mám rád, sice není kreslená nic extra, ale je koukatelná a napíná, prostě povedená po všech stránkách, jak má být, těžko něco moc vytknout, je tam vtip, děj i láska a vše tak nějak vyrovnaně. Možná trochu zajímavější téma k tomu by to ještě zlepšilo, ale i tak je to dobré. Hodnocení: 75 % ()

Karlos80

Krásná stará česká animovaná pohádka (původně večerníček) z mého útlého dětství kterou jsem měl tak moc rád. O to více mě teď potěšila ČT že ji opět zařadila do svého televizního programu a já si ji opět po čase ale už jen z notnou dávkou nostalgie opět vychutnám tak jako pře léty. Nejvíce se mi ve filmu samozřejmě líbila ta velká bojová scéna na hoře v Čeřově v Jičíně ke konci filmu. Dále jsem si cenil dabingu našich předních herců ve všech těch pohádkových postavách a v neposlední řadě se mi líbili i ty tři vodníci a sice ten zlý Kebule (J. Bruder), hodný Česílko (kdo jiný než král našeho vodnictva v čechách J. Dvořák) a poslední Čepeček (L.Sobota). ()