Nekonečný úžas

• USA Eternal Gaze
Animovaný / Krátkometrážny
USA, 2003, 15 min

Americký film výtvarníka a režiséra Sama Chena, inspirovaný "životem a utrpením" sochaře Alberta Giacomettiho (1901-1966), je originálním portrétem tohoto legendárního představitele moderního umění. Osamělý schizofrenický výtvarník tvoří ve vlhkém suterénním pařížském ateliéru. Kromě tělesného zdraví jej trápí i noční můry, ve kterých jeho dvojník (tedy on sám) zuřivě ničí všechny plastiky. Po devíti letech je vyčerpaný muž na konci svých sil. Jeho život však - alespoň v tomto filmu - končí originální a působivou pointou... (oficiálny text distribútora)

Deimos

TV/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +zvuky, hudba, prostě kvalitní atmosféra, temné, hororové -obsah mě moc nezaujal, je to černobílé/// Forma převládá nad obsahem. Ne doslova, ale je pravdou, že mě zpracování nadchlo víc než příběh nebo děj, který mi nic neříká. Mohlo to být barevné, ale asi chápu: černobílí obraz taky udělá své. Tak dobře dám 3tí *, ale jen za snahu./// Celkem 50%/// ()

Matty

Extrémně pochmurný „miniživotopis“ jednoho údajně významného výtvarného umělce. Až na začátek a konec kompletně černobílý, se scénami ze kterých mrazí, se scénami, na které jenom koukáte v němém úžasu (naprosto mě uzemnilo oživnutí soch). O životě samotného umělce se toho moc nedovíte, pocta je to nicméně dokonalá – něco jako „umělecké dílo uměleckému dílu“. ()

Slarque

Tohle je opravdu zajímavý projekt. Černobílá počítačová animace je sama o sobě dost ojedinělá, vizuální forma je pokračováním loutkové animace. Netriviální příběh podle života skutečného umělce jen korunuje zdařilé dílo. Ten úžas v názvu zřejmě není jen odkazem na výrok smutného hrdiny. ()

Skip

Tento film je věnovaný životu a dílu Alberta Giacomettiho, jak se dozvíme z titulků. Z valné části je černobílý. Stárnoucí sochař sužovaný zdravotními problémy a pronásledovaný osobními démony tvoří svá díla v ateliéru, v němž je zcela izolován od vnějšího světa. V první polovině působí film velmi tísnivě až depresivně. V druhé, odehrávající se o devět let později, se divákovi dostane nádherné scény, kdy ony podivné a na pohled odpudivé sochy oživnou v dojemném projevu náklonnosti a lásky ke svému stvořiteli. Velmi dobrý film. ()