Televízna inscenácia romantickej drámy M. J. Lermontova. Hlavným hrdinom je mladý intelektuál šľachtického pôvodu Vladimír Arbenin - čestný, citlivý človek, ktorý nevie zapadnúť do banálnej, prázdnej spoločnosti, ktorá ho obklopuje. Stretáva sa s ľuďmi, ktorí ho rad-radom zrádzajú. Stráca svojho najlepšieho priateľa, lebo ten mu odvedie jeho jedinú lásku. Otec ho prekľaje za to, že ho chce zmieriť s matkou na smrteľnej posteli. Zostáva sám - sám ukončí aj svoj smutný život. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Božská slovenská inscenace z ranku božských slovenských inscenacích, o kterých se tak často básnilo a básní. Téma dodal Lermontov, herecky oslnila Magda Vašáryová a Soňa Valentová. Ty jejich společné scény jsou nad vším, skvěle nalíčené ve vhodných dobových kostýmech niterně prožívají každý zlom v tom emočně bohatém světě, ve kterém i drobná zmínka o počasí ve společenském salonu mohla znamenat mnoho. Učiněná radost si doplnit četbu takovým přepisem. ()

mchnk

Inscenační lahůdka určená spíše pro fajnšmekry, u které mě, při vší úctě k hercům z díla Neokončennaja piesa dľa mechaničeskogo pianino, po celou dobu pronásledovala fascinující myšlenka. Co by asi tak vzniklo za dílko, kdyby si toto herecké obsazení půjčil Nikita Michalkov ke svému stejně laděnému příběhu o pokrytectví a falši samozvané vyšší společnosti, ve které je projev upřímnosti považován za bláznovství. Pravdu Ti řeknou až po Tvé smrti. Klasicky nadprůměrný snímek, potvrzující inscenační sílu a kvalitu vznikající pod Tatrami v každém desetiletí minulého století. ()

Hombre8

Je to naozaj nebezpečný človek. Predstavte si, že hovorí ľuďom pravdu do očí! Příběh rozervaného, schizoidního mladíka, zmítaného všemožnými traumaty (patrně s autobiografickými prvky), potácejícího se v "lepší" společnosti, kam mezi znuděné bezcharakterní slimáky nezapadá. Tihle líní paraziti si sice někteří uvědomují co jsou zač, ale jejich zmrdství jim nikdy nedovolí tu prohnilou společnost opustit. Hrdina to dokázal. Kukura ve zvláštní prkenné póze s často kamennou tváří, což k němu příliš nepasuje. V hlavní roli by seděl spíše někdo jiný (Bahúl, Mistrík, Durdík...). Vašáryové naopak tento typ role vyloženě sedí. :-) Katastrofální hudba, místy tak přeřvaná, že není vůbec rozumět dialogům. Zvukař idiot. Naštvalo natolik, že hvězda dolů. ()

Marthos

Láska a úklady po slovensku. Není to špatné, ale schází tomu silnější dramatický konflikt, jaký původní Lermontovova jevištní předloha bezpochyby nabízí. Leccos zachraňují herci, vedle Magdy Vášáryové a Soni Valentové především vynikající Viliam Záborský v roli bezcitného Arbeninova otce. A Kukura? Ten byl v osmadvaceti a bez svého tradičního kníru zatraceně sexy. ()

Autogram

Juraj Kukura bez fúzov nahladko oholený je tu úplne na nespoznanie. Ako syn bohatého aristokrata je znechutený ľuďmi a celou spoločnosťou, dokonca každému napriamo povie, čo si myslí, a to sa neodpúšťa. Intrigy sú na dennom poriadku, v majetkoch aj v láske, hlavne u kňažnej Sofie, Soňa Valentová tu vyzerá úplne na zjedenie. Herci sú celkovo úplne dokonalí, len tá ťažká ruská predloha nie je mojou šálkou kávy. Naviac, zdá sa mi, že do jednej hodiny sa nedajú vtesnať všetky udalosti a zložité charaktery postáv, všakáno. –––– Svet je zlý. Prečo by doktor z tohoto sveta mal byť dobrý. –––– Priatelia, dovolím si vám oznámiť, že sme boli pozvaní a ustanovili sa na pohreb zdravého rozumu. Na zdravie hlupákov! –––– Voloďa, musíme sa rozísť. Budem vám príkladom: Zabudnem na vás. ()