Vílu z Krásné růže (M. Vančurová) vyhnal panovník z říše fantazie, a tak se víla spravedlivě rozhořčila a rozhodla se ke svérázné pomstě. Svého oblíbeného kocoura Rumělku proměnila v nafoukaného hejska Zachýska (M. Vladyka). Obdařila ho talentem přivlastňovat si schopnosti a zásluhy druhých lidí, a získávat tak nezasloužené pocty i všeobecnou sympatii. Zachýsek Rumělka se vlichotí do společnosti těmi nejprotivnějšími způsoby a panovníkovi, tajnému radovi i ostatním u dvora připadá neodolatelný. Dokonce své „kouzlo“ uplatní i u Kandidy (S. Laurinová), krásné dcery pana profesora, kterou miluje mladík Baltazar (J. Čenský). Ten má ovšem zdravý rozum a Zachýskovy kejkle na něj neplatí. Jenže Zachýsek pomalu ovládá celé panství a situace se stává nebezpečnou… Jak jen ho jeho „kouzla“ zbavit? (Česká televize)

horskejvlk

Bezvadná pohádka plna hvězdného obsazení, je produktem uměleckého námětu který je tak aktuální a vizionářskou pro nadcházející dobu divokých 90 let plných podvodníků a samolibých všeználků.  Také vystupovali jako zástupci Harward moudrých Kapitálů, Vizionářských Ekonomů s prognostických viděním atd. Všichni v nich viděli ty elegantní pány přinášející blahobyt. Tak jako Zachýska kocoura nehorázně protivného a drzého všichni viděli jako elegána. Vladyka ho zahrál skvěle a Sabině jako potvora je k sežrání ()

bloodcountes

Herecká špička, ale ztvárnění té fantazie a poezi je fakt děsný až děsivý. Zdalipak vůbec nějaké dítko pochopí, co je na té fantazii, že je v životě tak důležitá, protože slova se poněkud rozcházejí s viděným. Veškerá fantazie a dobro zde bylo ztělesněno pouze růžemi a to ještě jejich královna byla mstivá mrcha...? Vladyka byl dobrej, ale dlouho mi vrtalo hlavou, co mi jenom připomíná...pocit, že jinde byl ještě mnohem lepší...a ten hlas ten hlas.... až nakonec mi to docvaklo: Kocour v Červeném trpaslíkovi. Jo, jo byl jeho nejlepší kocour:)))))))) ()

otík

Studiová a poněkud potemnělá pohádka sice s hvězdným obsazením, ale s příběhem celkem nudným. V království, kde byla spousta kouzelných bytostí a kouzel, se král rozhodne, že zruší všechna kouzla a kouzelné bytosti chce vyhnat od dvora. Mocná víla však očaruje skoro všechny a pouze pár dobrých jedinců je schopno vidět skutečnost takovou, jaká opravdu je. Tato pohádka neupoutá pozornost, navíc není ani vtipná a pointa je ta, že máme věřit na kouzla a čáry. No nevím, co tím chtěli autoři říci. Hudba: Ladislav Simon ()

honajz

Pokud chtěli svět pohádek ukázat jako nutný pro poetiku všedních dní, neměli celou pohádku natočit jako potemnělý horor, který je spíše blízký filmům Juraje Herze, kde se pohádkových postav divák spíše bojí, než aby jim fandil. Celkové vyznění je pak takové zvláštní - jako by pohádkové bytosti vlastně bojovaly proti sobě, a některé pak i proti lidem. Ano, dá se v tom trochu vidět i politický podtext (lidé věří klamným slibům, mají růžové brýle, ale realita je jiná. Ne každý, kdo říká pravdu, i když je sám, nebo jsou to jen dva lidi, je přijímán větším počtem lidí, kteří pravdu nechtějí slyšet. Apod.) Ale primárně to mělo být o ztrátě fantazie, a tady myslím, že to nebylo domyšlené do konce, co vlastně skutečně přinese ztráta fantazie a nástup jen tvrdé vlády reality. Jenže to by už asi nebyla pohádka. ()

ostravak30

Podle mě trochu těžší pohádka na hodnocení. Zřejmé poselství tam je, ovšem pohádka je na děti moc složitá. Ostatně asi tvůrci sami dílo nutně nevydávají za pohádku. V titulcích byla uvedena hra dle povídky. Myslím, že ti nejmenší nepochopí ani tu důležitou pointu ani pohádku jako takovou. Slabé kulisy a ani zrzavý Miroslav Vladyka mě ve svém kostýmu nezaujal. ()