Balada o zeleném dřevu

• USA A Ballad About Green Wood
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1983, 10 min

Unikátní animovaný film o vítězství jara nd vládou zimy, realizovaný v exteriérech. (oficiálny text distribútora)

gjjm

Animovaný příběh dřeva a jeho úlohy v přírodě - jak roste, žije, jak, je sekáno. Série zvláštně poeticky spojených záběrů z přírody, které jakkoliv souvisí se dřevem. Možná někdy nesourodá, většinou velmi zajímavá, nicméně - dlouhá a docela jednotvárná. Český animovaný film není jenom Švankmajer, i když tohle je jeho stylu hodně podobné. ()

Tom_Lachtan

slabší čtyři. Animace je velmi příjemná (pro mne) a její "hrubost " vnímám jako velké plus. Samotný film... Nevím, ale měl jsem pocit, jako bych (obzvláště v závěru) pozoroval jakýsi pohanský rituál, což je asi hlavně zásluha hudby a zvuků, možná proto pak hraný dovětek nepůsobí tak dobře, přestože mohl být výborný, žel až moc velká obrazová doslovnost mu ublížila ()

bratr.Milan

Za mě jeden z nejlepších Bartových filmů. Z počátku sledování jsem si nemyslel, že mě to tak zasáhne, ale postupně to vyrostlo v opravdovou baladu. Jsem rád, že u nás máme a měli jsme tolik osobytých tvůrců animovaných a výtvarně originálních filmů. Kdo zapomněl na to jak si jako dítě hrál s kousky dřeva, které se v jeho fantasii měnily v princezny, rytíře, nebo draky, tak ho tento film neosloví. Já jsem naštěstí nezapomněl. ()

berg.12

Animace trochu nahrubo otesaná, jinak ovšem v duchu lidového vynášení smrtky působivě zachycený souboj jara se zimou, s pěknou hudbou Vladimíra Merty. Na ten humus na YouTube se zvukem snad o minutu napřed raději ani neklikejte. ()

Zíza

Nevím, asi abych krásu (?) tohoto díla ocenila, nesměla bych být unavená... ačkoliv některé počiny mě dokáží vzbudit. Tenhle mezi ně nikdy patřit nebude. ()