Běla a malý čaroděj

Animovaný / Rozprávka
Česko, 1996, 7x8 min

Sedmidílný původní televizní seriál o setkání děvčátka Běly s podivuhodným Malým čarodějem otevírá svět dětské fantazie a dobrodružství. Společně s Malým čarodějem se Běla sveze na strašidelném kolotoči, setká se s malými bílými slony i se vzácným jednorožcem. Kouzla Malého čaroděje Bělu přenesou mezi piráty, rytíře i alchymisty. A všude tam Běla poznává, že v pohádce, stejně jako v obyčejném životě je důležitá odvaha, dobrá vůle a čisté srdce. Pohádkový seriál "Běla a Malý čaroděj" napsala Kateřina Krejčí. Režisér Pavel Kubant přizval ke spolupráci na seriálu zkušenou a světově uznávanou ilustrátorku dětských knih Markétu Prachatickou. Ta v desítkách kreseb a kresebných studií vytvořila zvláštní, poetický svět, ve kterém se skutečnost prolíná s fantazií.

Názvy jednotlivých epizod:  1. Housle
2. Jahodové knedlíky
3. Divný kolotoč
4. Bílý jednorožec
5. Míč Vilda
6. Sněhožrout
7. Výlet (oficiálny text distribútora)

Gemini

Když pominu tradičně vynikající hlas Viktora Preisse a výtvarnou svébytnost tohoto večerníčku (který mě podvědomě děsí svojí podobností s Krabatem), je jeho nejvýraznějším rysem to, že scénáristka Kateřina Krejčí při tvorbě tohoto svého díla ujížděla na hodně exotickém matroši. Leccos napoví už předtitulková otevírací scéna, ve které vesmírem letí okřídlený jednorožec, sirky, nůžky, čarodějnice, satelit, list, a další podobné běžné věci, k čemuž vypravěč deklamuje cosi o děvčeti, které i v dnešním "starém světě" dokáže spadnout do pohádky tak lehce jako (lingvističtí labužníci pozor) lžíce do kaše;) Co na tom, že o žádném vklouzávání do pohádky večerníček není... Čímž se dostávám k obsahu: první díly jsou o tom, že Běla se zachová nehezky, a malý čaroděj jí její přání splní více či méně psychoteroristicky tak, aby se začala zase chovat jako hodná holčička. Při čemž se "samozřejmě" dějí naprosto dadaistické opiové fantazie jako bílí sloni požírající jahody a tvarohová sopka k tomu;) Prim ovšem drží vpravdě Lynchovská scéna, kdy Běla nechá šikanistu proměnit v míč, pak jí z nějakého důvodu začně trápit, že takhle ho nemůže vrátit rodičům, obživne obří kamenná ryba na kašně, spolkne ji i s míčem, v břiše velryby najdou u stolu sedící biletářku, která zahlásí "jedno děvče malé, jeden míč kulatý", čemuž Běla oponuje, biletářka řekne, že když se jí to nelíbí, tak může zase jít, a nato je velrybou i s míčem vyplivnuta na dlažbu. No shit. Nebo spíš top quality shit;) Za zmínku stojí i hudba, která osciluje od příjemného lehkého snového podkresu až po něco jako nejakčnější pecky od Jana Hammera. Pomník doby, kdy se po opadnutí porevoluční bezradnosti prosazovala za každou cenu originální tvorba pro děti? Možná. Rozhodně ale ne večerníček, na který se dá dívat. Oh wait, takže to možná je prapočátek těch ujetých, nevzhledných, smysl nedávajících ubohostí, které se objevují převážně v posledních letech... :)) Každopádně pro dospělé to může být zábavné, pro účely projekcí dětskému publiku uděluji rating Apage Satanas;) 40% ()

štísko

Z jahod přší sloni, po nebi létající nůžky a zápalky se div nesrazí s nějakou družicí. A tak jen příjemný hlas Viktora Preisse zachránil večerníček před odpadem. Po shlédnutí dalších dílů přidávám ještě jednu hvězdičku. Co pozoruji tak serii nepovedných večerníčků zachraňuje téměř vždy nějaký známý, dobře mluvící herec. Je to jako bychom do hodně připálené kaše dali malý kousek čokolády, aby tam bylo aspoň něco dobrého. Ale hodnocení to zase tak špatné nemá, tak se mi to možná jen netrefilo do vkusu. ()

gudaulin

Příjemný komentář Viktora Preisse a především neokoukaná zajímavá kresba Markéty Prachatické dělají z Běly a malého čaroděje sice ne výjimečný, ale slušný večerníčkový cyklus. Celkový dojem: 65 %. ()

Webb

No abych pravdu řekl, mnohem raději mám jiné večerníčky. Možná to ale bude tím, že na tomto jsem bohužel nevyrůstal. ()