Do rozsáhlého mezinárodního projektu věnovaného posledním okamžikům uplynulého tisíciletí přispěli také Kanaďané. Poslední noc se odehrává o Silvestru roku 1999. Blíží se konec světa, slunce se rozpíná, avšak lidé se vyznačují spíše stoickým klidem nežli panikou. Jen hloučky dospívajících výrostků se na ulicích chovají agresivně, převracejí auta, obtěžují a napadají lidi. (LFŠ 2006) (oficiálny text distribútora)

honajz2

Ten film je přesně takový, jak se dá dle námětu čekat. Blíží se jistý konec světa a v posledních hodinách sledujeme několik různě propojených lidských osudů. Jeden tráví poslední chvíle s rodinou, druhý si zase dal za cíl vyzkoušet všechny sexuální polohy, další chce být sám, další se zase zoufale snaží dostat za manželem, se kterým se chtějí těsně před koncem vzájemně zastřelit (hm, romantická sebevražda), další zase dělají bordel venku, další zase koncertuje v tak významné koncertní hale, na jehož jeviště by se jinak nikdy v životě nedostal... No a se začátkem nového tisíciletí všichni umřou. Oproti jiným filmům se stejným námětem to ale aspoň nevydírá a snaží se to podat dokonce poeticky, takže to má i celkem příjemnou atmosféru, ale stejně se nejedná o nic, co bych chtěl vidět znova a co by mě nějak zvlášť zaujalo či dostalo. Jak jsem psal v první větě - je to přesně takové, jak se dá čekat. Překvapit to holt nemá čím a na to, aby si vystačil s tím, co rozehrává, by musel ve svém tématu zacházet víc hlouběji. O to se vlastně snažil Abel Ferrara a v určitých jednotlivostech se mu to povedlo líp, ale celkově je jeho film o konci světa prostě horší už jen tím zfetovaným podáním... Slabé 3* ()

Silas

Několik epizodek a postaviček, které jsou vzájemně naprosto odlišné a přesto mají jeden společný bod – o půlnoci (od začátku snímku za 6 hodin) existence lidstva na Zemi jednou provždy skončí. Někteří se modlí, jiní jdou na koncert, další naposled povečeří s rodiči... Vzpomeňte si, co jste chtěli během života provést, ale svazovali vás společenské konvence. Proč nepřevrátit tramvaj? Proč nezapalovat ulice, nestřílet lidi? Vždyť už o nic nejde. Don McKellar na to šel po Kanadsku, tedy úplně jinak než jeho americký kolega Emmerich a spol. Jedná se o malý snímek, který se nesnaží ždímat emoce, ale mrazí s ubíhajícími minutami. Takže tu máme nepatetické dílko s dobrým scénářem, mladistvou režií a koncem, který naštěstí celý film neshodí, ani nevyšumí do prázdna, prostě konstatuje. ()

Fr

,,JE TO TU. POSLEDNÍ DEN NA ZEMI. POJĎME SI UŽÍT ČAS, KTERÝ NÁM ZBYL...“ /// A lidi se baví. Upouštěj páru a absurdně dovádí či vyšilují v ulicích. Experimentují... STEJNĚ VŠICHNI ZEMŘEME. Ale jsou i tací, co se chovaj důstojně. Konec světa jako test našich hodnot? Každej má svoji představu o posledních chvílích. Třeba já (drž hubu, nikoho to nezajímá!)… Slavit nebo truchlit? Zajímavá myšlenka. Střípky posledních hodin několika postav. Skládačka zakončená koncem. Nic moc neřeší, ničím nehrozí, před ničím nevaruje. Jen plyne. Hmm, na konec světa se mi to zdá málo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pochopím, že nikdy není pozdě na to, vzít život do svých rukou. 2.) Říkal doktor, že mám začít trénovat.... 3.) Thx za titule ,,trainingday“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Rogue

Skvělé a vlastně bez chyby, jen by mi bylo bližší vzít dané téma za jiný konec. Každopádně tohle civilní nevyhrocené pojetí je hodně fajn. Tell me something to make me love you... Tell me your big tragedy. About the girl you loved who run away or died. ()