Děj filmu je situován do prostředí odboje proti frankismu v exilu. Yves Montand v hlavní roli emigranta a revolucionáře Diega. Příběh tří dnů v Paříži se mísí s realitou vzpomínek a představ návratu než odjede do Španělska, aby se pokusil zachránit své přátele a spolubojovníky. (tahit)

garmon

Lze vyjádřit omyl omylem? Politickou zaslepenost politickým uměním? Mezi názory tu probleskuje několik vtipných faktů: nechoďte studovat filmovou vědu, pokud vás baví především film a la Hitch. Ve válce co skončila je fakt velmi krásná, decentní (evropská) estetika všeho (včetně fontu titulků), a miluji Viernyho (závěr s nadějiplnou Ingrid kráčící vstříc kameře) a miluji Fusca (elektrická kytara, harfa, marimba - sakrra!)! A vidět bezvýhradně zamilovanou Ingrid jak navážno říká: "věřím, že se generální stávka uskuteční" mi za to celé stálo. Mj. jsem lehce naprázdno polykal z množství Montandových cigaret. A pokud v tomhle někomu milostné scény dostatečně nezpřítomňují fajn živočišný américký sex, mně pach cigaret z všudypřítomných tvídových sak a krepsilonových propocených košilí evokuje ztuhlost těch časů dosti. Doba se změnila. Totéž vyčpění se stane s filmy typu The Social Network. Jenže tady ještě nešlo jen o prachy. ()

NinadeL

Yves Montand, Ingrid Thulin, Michel Piccoli, Alain Resnais a sterilní prázdné černobílé obrazy. Formální stránka jen nepříliš často dokáže upozornit na své vycizelované řešení a probrat tak příjemce z letargie, když už samotné vyprávění je tak ploché. Anebo ze šoku, že toliko přítomné erotické scény jsou všechny naprosto asexuální. ()

Ghoulman

Je vskutku velmi zábavné a obohacující sledovat dvě hodiny svůdného padesátiletého francouzského revolucionáře, který se vpravdě minul profesí, neboť se zdá, že byl stvořen spíše pro lásku než pro válku. O tom svědčí úctyhodný počet o třicet let mladších zajíčků, jež mu se skutečně bojechtivým zápalem skáčou kolem krku ještě než je stačí pozdravit. Nicméně o problému otec/dcera alá Sigmund Freud si promluvíme raději jindy. Nyní se spíše zaměřím na druhou nejvýraznější složku filmu, tedy kromě milostných dobrodružství. Samozřejmě, jak už název napovídá (a vzhledem k prozrazené revolucionářské profesi), je jednou z nejdůležitějších náplní filmu... hm, mluvení?! Cože?! Ale ano, slyšeli jste dobře. Žádná akce, žádné napětí, ale pouhé monology stárnoucího Don Juana, který chtěl být kdysi dávno spisovatelem. No, alespoň že toho jsme zůstali ušetřeni... ()

Dionysos

Skončit svou válku, když Evropa už jednu generaci žije v míru, začít normálně žít, nebo umřít v exilu v marném boji, být zase doma, být zase člověk. Erotické scény jako symbol oproštění se od povinností a ctností profesionálního revolucionáře. Náklonnost k Nadine je příkladem snahy utéct od dosavadního života - Nadine je též zvána Nana (viz Zola), navíc ona nazývá Diega (Dominga) "Dimanche", tedy Neděle. V neděli se nepracuje a slavnou románovou Nanu netřeba představovat. Film je opět Resnaisovsky obdařen množstvím zadoblesků a především předoblesků. Ty krásně ilustrují hrdinovu nejistotu budoucnosti - mnoho flashforwardů (od nichž divák očekává, že mu zprostředkují adekvátní náhled do budoucnosti tak, jak se "skutečně" stane, resp. stala, jelikož příběh, aby mohl být celý natočen, musel se nejdříve stát, a stát se právě tak, jak se stal...) končí v průběhu příběhu trochu jinak, než jsme původně očekávali a než si hrdina představoval, inu, budoucnost ve filmu i v realitě končí často jinak, než chceme. Pro nudící se uživatele a jejich potenciální následovníky nutno podotknout, že garotu ani nic podobného ve filmu opravdu nenajdou. ()

a4am

Nudné. Inteligentní. Ale nudné. Filmoví teoretici si ucvrnkávají do kalhot, a ano, je pravda, že tento film má velmi chytrou stavbu, chytré filmové prostředky, chytré všechno. Ale když je to nuda k uzoufání, tak nebudu dávat dobré hodnocení z povinosti. Nenávidím ten film. A z povinosti dávám 2*. :) ()