Tři jeho předchůdci byli zákeřně zavražděni a francouzská vláda na to přesto odmítla jakkoli reagovat. Proto se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou. Americký špión Steve Ventura v briskním podání legendárního Anthony Quinna přijíždí do „města světel“, do Paříže, s cílem jednou pro vždy zlikvidovat narkobarona unikajícího zákonu. Cena nerozhoduje, pouze výsledky. A jeho pařížský kolega mu posléze navrhne řešení. Je možné si najmout placeného zabijáka, který by všechnu špinavou práci odvedl za ně. Ventura po delším zvažování nakonec tuto variantu přijme, ale je zděšen v momentě, kdy zjistí, že oním žoldáckým vrahem je jeho dávný přítel z armády, charismatický John s tváří Michaela Cainea. I tak ale neváhá a zaplatí mu. Vrcholná potíž ale nastane v momentě, kdy Venturovi dostane oznámení, že situace se změnila a drogový boss musí zůstat naživu. Není totiž cesta, jak dát o novém stavu vědět Johnovi, který tak dál pokračuje ve své misi směřující k vykonání popravy. Vteřiny ubíhají a do chvíle posledních výstřelů zbývá stále méně času. (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Odstranit slušně hláškujícího Anthonyho Quinna na pár desítek minut z děje a nebo do serpentinové honičky Porsche 911 a Alfy Romeo Montreal pustit kolotočářskou hudbu, na tohle bych chtěl Parrishovi říct jen tři slova. Naštěstí je tu náplast značky Michael Caine, která svého ladného zabijáka dává s typickou noblesou.. Co se týká aktivit vycházejících z drogového byznysu v hlavním městě Provence, Frankenheimer s Pepkem byli o rok později mnohem důslednější. Jo a první slovo z těch tří je „Jdi“.. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ještě zabíjíte lidi? - Kdykoli mám příležitost." Fandím všem zarputilejm poldům, kteří nehledí na vlastní bezpečí ani na přesčasy a jsou odhodlaní nakopat zadnice gaunerům s konexemi. Tady je to úplně učebnicový a tím pádem i zvraty jsou lehce předvídatelný. Ovšem slečna Brizardová v kožený bundičce prohánějící se ve svým Poršátku se mi jevila naprosto dokonalou. To ale jenom odbočuju, protože tady se lidi shazují ze střech, drtí se Citroeny a ještě navíc se přitom sradovně střílí od boku. Mě to tedy celkem bavilo, ale už zejtra si nebudu pamatovat, jestli Deray s Venturou uhráli proti mafiánům a zkorumpovanejm poldům aspoň remízu. ()

dobytek

Kriminální filmy ze 70. let mám hodně rád, ale tenhle typ filmů prostě v USA uměli tak nějak líp. Když něco podobnýho vzniklo v Evropě, tak mi to vždycky přišlo spíš jako jenom taková snaha kopírovat Američany. Tady se vyloženě nabízí srovnání s Francouzskou spojkou od Friedkina. Mě na filmu asi nejvíc zaujala akční jízda s poměrně vzácnou Alfou Romeo Montreal. Jinak tady koukám, že v tom hrála Martine Kelly, ale asi měla nějakou nepatrnou roličku, protože jsem si jí nevšimnul. Celkovej dojem z filmu - nenadchne, neurazí, znovu to vidět nemusim. ()

D.Moore

Je to taková anglická Francouzská spojka. Quinn i Caine jsou excelentní, příběh je zajímavý a napínavý, scény jako automobilová honička nemají chybu. Jen ten závěr mohl být více strhující. Velice slušné čtyři hvězdy. ()

Boogeyman

Už vím, kde se ve Zlatém oku vzala ta pohlavní honička v rychlých autech po horských serpentinách. Jinak slušná, velmi dobře obsazená "oldskůl" kriminálka. ()

Goldbeater

Marseillská smlouva je takovou britskou reakcí na Francouzskou spojku, jen tu Friedkinovu téměř dokumentární realističnost zde vystřídala hravost a brakovost šestákových kriminálek. Nic proti ničemu, nápad to má super, jen to provedení mohlo mít větší tah na bránu. A je škoda, jak se filmu moc nedaří vyprávět obě linky dvou hlavních hrdinů současně, takže první půl hodinu je film čistě o postavě Anthonyho Quinna, a jakmile přijde na scénu Michael Caine, Quinn prakticky mizí z děje a později zas vice versa. Nicméně cením úžasnou práci s exteriéry francouzských měst a s tím spojené kamerové umění Douglase Slocombea. Dnes by to bylo vše zelené plátno. ()

Willy Kufalt

Jedna z hlavních postav v podání Anthony Quinna se jmenuje Ventura a asi to bude trefné jméno, neboť Quinn svým herectvím občas toho Lina Venturu i trochu připomíná. Dívat se na Quinna dalo, na rozdíl od snímku jako takového. Caineovi to určitě sluší v konverzačních scénách, v těch akčních už jeho kreace tentokrát vyznívají rozpačitěji a občasné zastoupení kaskadérem provedli tvůrci až příliš okatě. Dějově mě Marseillská smlouva jaksi ničím neoslovila, neupoutala, nestrhla a nabízí více méně jen variaci na ve své době mnohokrát (i mnohokrát lépe) zpracována témata nájemných zabijáků či pašeráků drog (moje osobní asociace Marseille = město drog mi byla zase jen potvrzena dalším filmem :D ). Za mě podprůměrný, režijně odbitý thriller bez špetky atmosféry, který ukázkovým příkladem kvalitní oldschoolové žánrovky fakt není. Jestli se tu objevilo něco k zapamatování, tak jedině ta WTF automobilová honička v doprovodu groteskní pouťové hudby. [30%] ()

Arsenal83

Michael Caine zobral tento film bez prečítania scenára, pretože sa natáčalo v južnom Francúzsku a v Anglicku bola vtedy zima. Až po prečítaní zistil, že to nestojí za veľa. Mal pravdu. Karikatúra gangsterky, ktorá pri takom Kmotrovi vyzerá elegantne ako Jakub Kohák pri Georgeovi Clooneym. ()

honajz

První polovina filmu věci docela slušně rozehraje, ale od toho setkání na mostě, kde americký protidrogovec odvolá akci, to jde do kelu, a závěrečná akce je natočená tak mizerně, že by se i Mark Dacascos styděl. Třeba jak přes dveře auta - a s dost velkým zpožděním! - prostřelí toho nájemného vraha, to jsem se musel už smát. A to nemluvím o té akci s přebíráním drog na dvorku jakéhosi bývalého kláštera, to šlo tak krásně využít a vydojit, ale vyšla z toho nepřehledná selanka. A jinak souhlasím s tvrzením, že Michael Caine se hodí do jiných rolí, ale ne jako agent. Vadil mi ve všech filmech, kde hraje toho jakože ha ha vtipného, ale jinak drsného agenta, ale prostě na to nemá xicht ani charisma. Snad jenom ve Špionu, který přichází z chladu, mi přišel uvěřitelný. Trochu nadhodnocuji kvůli Anthony Quinnovi, ale ani on tady nemá moc co hrát. A jinak mi samozřejmě vadily i všechny ty další nesmysly, jako že mafián netuší, že na hajzlu může kdokoliv slyšet, s kým mluví, nebo že si chlápek stoupne ve velké výšce na stavbě na kraj konstrukce, aby všem tu vraždu usnadnil, mafiána neodrovnal ani špičkový nájemný vrah, ale pak se stačí vetřít na ples, kam může přijít kdokoliv atd., atd. ()

Kimon

Velmi slušný francouzský thriller dokazující to, že sedmdesátá léta znamenala pro francouzskou kinematografii dobu největší slávy. Pár okamžiků ve filmu sice nelogicky "zaskřípělo", ale v celku dost zajímavé. Znamenití herci, výborný původní CZ dabing. Podobné filmy: Francouzská spojka, Francouzská spojka 2 ()

Tommassi3

"Amatér většinou dlouho přemýšlí, a vhodný okamžik prováhá, zato profesionál ten pravý okamžik zachytí a přemýšlí o něm až pak.." ()

Idée_fixe

Nemohu se ubránit dojmu, že vzít si tento matroš do parády nějaký mazák v tomhle žánru (Verneuil, Melville, Lautner, apod.), dalo se z toho vytřískat daleko víc. Takhle mi to přišlo neslané, nemastné, ani moc napínavé, akční sekvence místama spíš komické, chování některých postav (i protřelých mafiánů) více či méně nesmyslné (vůdce gangu si důležité telefonáty vyřizuje poměrně nahlas a zády k "tajnému" vchodu u knihovny, zabiják nechá klíčky v zapalování, cápek čeká na finanční odměnu ve dvacátém patře staveniště (O.K., to měl nařízeno, ale že mu to nepřišlo nějak podezřelé, a navíc si stoupne si na úplný okraj...?), etc). Přitom potenciál to mělo slušný. Pěkně vše ve svém komentáři shrnul uživatel Willy Kufalt (mně se taky M. Caine do akční role moc nehodil, i když se hoch ušatá věru tuze snažil, a dobře se na něj kouká :-)). Hudba tedy taky žádná extra hitparáda. Tři hvězdičky dávám ryze z úcty k žánru, původu a obsazení. ()

liquido26

Lehce nadprůměrná detektivka, kterou hodně vytahují nahoru Michael Caine a Anthony Quinn a také několik luxusních scén jako např. Cainova honička s policajty, mrtvola, co mu vypadla ze skříně v hotelu anebo závěrečný tanec. Docela se povedly i některý hlášky. ()

flyboyeda

Michael Caine, Anthony Quinn a James Mason, tri velka herecka esa, clovek by cekal bombu, ale obavam se, ze jejichz potencial tentokrat nebyl na 100% vyuzit. Jedna se o decentni thriller s fajn zapletkou, solidnim provedenim a jednou paradni automobilovou honickou. Lide zde to v komentarich prirovnavaji ke kultovni Francouzske spojce, neco na tom mozna bude... Figuruje tam narkobaron, najemny vrah, poldove s moralnim dilema, tajni agenti, spravedlnost ve vlastnich rukou, honicky, ukladne vrazdy, bla bla... ale bohuzel imho o level nize ve srovnani se spojkou... I tak jako oddechovka pro nedelni vecer prima, libila se mi moc finalni scena... ()