Tři jeho předchůdci byli zákeřně zavražděni a francouzská vláda na to přesto odmítla jakkoli reagovat. Proto se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou. Americký špión Steve Ventura v briskním podání legendárního Anthony Quinna přijíždí do „města světel“, do Paříže, s cílem jednou pro vždy zlikvidovat narkobarona unikajícího zákonu. Cena nerozhoduje, pouze výsledky. A jeho pařížský kolega mu posléze navrhne řešení. Je možné si najmout placeného zabijáka, který by všechnu špinavou práci odvedl za ně. Ventura po delším zvažování nakonec tuto variantu přijme, ale je zděšen v momentě, kdy zjistí, že oním žoldáckým vrahem je jeho dávný přítel z armády, charismatický John s tváří Michaela Cainea. I tak ale neváhá a zaplatí mu. Vrcholná potíž ale nastane v momentě, kdy Venturovi dostane oznámení, že situace se změnila a drogový boss musí zůstat naživu. Není totiž cesta, jak dát o novém stavu vědět Johnovi, který tak dál pokračuje ve své misi směřující k vykonání popravy. Vteřiny ubíhají a do chvíle posledních výstřelů zbývá stále méně času. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Jedna z hlavních postav v podání Anthony Quinna se jmenuje Ventura a asi to bude trefné jméno, neboť Quinn svým herectvím občas toho Lina Venturu i trochu připomíná. Dívat se na Quinna dalo, na rozdíl od snímku jako takového. Caineovi to určitě sluší v konverzačních scénách, v těch akčních už jeho kreace tentokrát vyznívají rozpačitěji a občasné zastoupení kaskadérem provedli tvůrci až příliš okatě. Dějově mě Marseillská smlouva jaksi ničím neoslovila, neupoutala, nestrhla a nabízí více méně jen variaci na ve své době mnohokrát (i mnohokrát lépe) zpracována témata nájemných zabijáků či pašeráků drog (moje osobní asociace Marseille = město drog mi byla zase jen potvrzena dalším filmem :D ). Za mě podprůměrný, režijně odbitý thriller bez špetky atmosféry, který ukázkovým příkladem kvalitní oldschoolové žánrovky fakt není. Jestli se tu objevilo něco k zapamatování, tak jedině ta WTF automobilová honička v doprovodu groteskní pouťové hudby. [30%] ()

Gilmour93

Odstranit slušně hláškujícího Anthonyho Quinna na pár desítek minut z děje a nebo do serpentinové honičky Porsche 911 a Alfy Romeo Montreal pustit kolotočářskou hudbu, na tohle bych chtěl Parrishovi říct jen tři slova. Naštěstí je tu náplast značky Michael Caine, která svého ladného zabijáka dává s typickou noblesou.. Co se týká aktivit vycházejících z drogového byznysu v hlavním městě Provence, Frankenheimer s Pepkem byli o rok později mnohem důslednější. Jo a první slovo z těch tří je „Jdi“.. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ještě zabíjíte lidi? - Kdykoli mám příležitost." Fandím všem zarputilejm poldům, kteří nehledí na vlastní bezpečí ani na přesčasy a jsou odhodlaní nakopat zadnice gaunerům s konexemi. Tady je to úplně učebnicový a tím pádem i zvraty jsou lehce předvídatelný. Ovšem slečna Brizardová v kožený bundičce prohánějící se ve svým Poršátku se mi jevila naprosto dokonalou. To ale jenom odbočuju, protože tady se lidi shazují ze střech, drtí se Citroeny a ještě navíc se přitom sradovně střílí od boku. Mě to tedy celkem bavilo, ale už zejtra si nebudu pamatovat, jestli Deray s Venturou uhráli proti mafiánům a zkorumpovanejm poldům aspoň remízu. ()

Goldbeater

Marseillská smlouva je takovou britskou reakcí na Francouzskou spojku, jen tu Friedkinovu téměř dokumentární realističnost zde vystřídala hravost a brakovost šestákových kriminálek. Nic proti ničemu, nápad to má super, jen to provedení mohlo mít větší tah na bránu. A je škoda, jak se filmu moc nedaří vyprávět obě linky dvou hlavních hrdinů současně, takže první půl hodinu je film čistě o postavě Anthonyho Quinna, a jakmile přijde na scénu Michael Caine, Quinn prakticky mizí z děje a později zas vice versa. Nicméně cením úžasnou práci s exteriéry francouzských měst a s tím spojené kamerové umění Douglase Slocombea. Dnes by to bylo vše zelené plátno. ()

mortak

Na jednu stranu obyčejné béčko s dost špatnou režií, podivnou hudbou, a zmateným střihem, na druhou stranu Caine s Quinnem dokázali dát jednoduchému scénáři punc něčeho lepšího a zajišťují tah na bránu. Škoda, že to vytáhli jen na průměr. Caine by byl skvělý Bond, přesně jak si ho představoval Ian Fleming - všehoschopný naprosto amorální šarmantní zabiják. ()

• Film bol veľkým finančným prepadákom. (Arsenal83)
  • Michael Caine v rozhovore povedal, že dôvodom, prečo tento film bez váhania prijal, bolo dostať sa na zimu z Anglicka, pretože bolo veľmi chladno a päť týždňov natáčania na juhu Francúzska znelo ako oveľa lepšia vyhliadka. (Arsenal83)