Pán času - Série 9

(séria)
Veľká Británia, (2015–2016), 11 h 33 min (Minutáž: 42–60 min)

Peter Capaldi, Jenna Coleman, Michelle Gomez, Julian Bleach, Jemma Redgrave, Jaye Griffiths, Clare Higgins, Kelly Hunter, Colin McFarlane, Morven Christie (viac)

sirien

Poslední vzepjetí seriálu před pádem - bohužel seriál tu už hodně klopýtá. Co tu jsou nejlepší díly by v jiných sériích patřilo jen k těm "dobrým" - což je pořád hodně, ale ve spojení s díly které nedokázaly naplnit potenciál, co měly a naopak se často něčím střelily do vlastní nohy (e06 Woman who Lived, e09 Sleep no More...) je už prostě cítit, že seriál zoufale potřebuje nějakou změnu a oživení - Capaldi je super, ale bez konceptu a scénáře může zachránit jen něco. (Bohužel, onoho oživení se seriálu už včas nedostane a pozdější změna ho už jen zabije...) ()

Gelaos

10/10: Zprvu jsem měl obavy, že série složená převážně z dvojdílů nebude fungovat. Ale ono to fungovalo výborně! Zmiňovat oblíbené epizody nemá smysl, protože bych vypsal absolutně všechny (i mnohými neoblíbenou Sleep No More). Doktor už není mrzout jako v předchozí sérii, Capaldi i Coleman hrají dobře. Dohromady se super zápletkami, několika skvělými mytologickými díly a silnými charaktery, tak je z toho suverénně nejlepší série. A celé to končí v nejintimnějším, nejsmutnějším a nejpřekvapivějším finále celého obnoveného Doctora Who. ()

anatheman

I když nesleduji Doctora Who přísným chronologickým způsobem, považuji tuto sérii (zatím) za nejlepší. Několik slabších momentů se najde, ale jako celek funguje série výborně. Myslím si, že hodně prospělo rozdělení příběhů do dvou až tří epizod. Tento přístup se projevil především v epičnosti a v bohaté nadílce plot twistů. Zvláště musím vyzdvihnout závěrečné díly, kde jsem měl velké obtíže udržet slzu... Atmosféra byla patřičně temná, což se promítlo do chování postav, jež jsou brilantně herecky ztvárněné. Je zapotřebí vyznamenat Capaldiho, který zkrátka válí. Jenna je prostě cute a (SPOILER) bude mi velice chybět (konec SPOILERU). Potěšila i Maisie, jež tu měla postavu do určité míry připomínající Aryu (náhoda?). Tak abych to sečetl - zasloužených 5 hvězd! ()

stepankoby1

9. série - 95 %: Scénáristé s Capaldiho Doctorem konečně našli shodu, dokonce až tak dobrou, že z něj dělá nejlepšího Doctora moderní éry. Velká většina epizod je téměř bezchybná, ať už v rámci jednotlivých epizod a jejich propracovanosti, nebo celkového příběhu. Proto to celkem kazí zprasené Sleep (No) More a nepodařené The Woman Who Lived. Bez těchto úletů by to byla bezpochyby nejlepší série, a to nejen díky nejlepšímu finálnímu dvojdílu v historii seriálu. Takhle jenom jedna z nich. ()

DaViD´82

Prologue + The Magician's Apprentice (9x01) + The Witch's Familiar (9x02) 4/5: Má to jedinou chybu. A to sice první díl této dvojepizody. Sice není vyloženě špatný sám o sobě, ale je to takové vatou vyplněné nic proti ničemu, ze kterého by stačilo připlácnout závěrečnou desetiminutovku do druhé nápadů, přepálenosti i zvratů plné epizody, která nepochybně patří mezi to nejzdařilejší z "dějotvorných" dílů posledních sezón. Under the Lake (9x03) + Before the Flood (9x04) 5/5: První polovina jako klasický Doktorovský syžet "odříznuti od civilizace s pseudonadpřirozeným elementem" v horrorovém hávu a druhá pak jako hrátky s časovými paradoxy. V obou půlkách pak zábavné a našlapené jako již dlouho ne. The Girl Who Died (9x05) + The Woman Who Lived (9x06) 3/5: Na to, jak zásadní díly to jsou ve smyslu rozehrávání potenciálně nosných dějotvorných linií pro (nejen?) tuto sezónu, tak tuctovější a unylejší epizody, aby jeden pohledal. A Maisie tu neskonale slibnou postavu naprosto nedává. The Zygon Invasion (9x07) + The Zygon Inversion (9x08) 4/5: Why does peacekeeping always involve killing? Sleep No More (9x09) 2/5: Bam, bam, bam, bam Mister Sandman, bring me a... Found footage od muže s transparentními brýlemi. Ambiciózní formátem i dějovým obloukem, kdy je sympatické, že formát to není samoúčelný, ale nic to nemění na krutě nezajímavých postavách i nudném průběhu. Face the Raven (9x10) 5/5: Doktor na návštěvě v Příčné ulici. Návštěvě, která se zvrtne v jednu z vůbec nejlepších "mytologických" epizod posledních několika sezón. Heaven Sent (9x11) + Hell Bent (9x12) 5/5: Minule Doktor poletoval po Příčné ulici, tentokrát bloudí po vylidněných Bradavicích ve one man show variaci na It Follows, aby svou cestu zakončil v nejlepším, nejosobnějším i nejintimnějším finále dosavadních devíti sezón. The Husbands of River Song (9x13) 5/5: Viz profil speciálu. The Return of Doctor Mysterio (9x14) 3/5: Viz profil speciálu. ()

• Vedle jiných věcí, které se objevily ve scéně, kdy River Song (Alex Kingston) vytahuje obsah své kabely, aby tak uvolnila místo pro královu hlavu, se zde objevil i červený fez. Bezpochyby se tak jedná o odkaz na Jedenáctého Doktora (Matt Smith), který jej často v seriálu nosil. (P. J. D.)
  • Jedná se o vůbec první vánoční speciál, který nikterak nesouvisí s planetou Zemí. (P. J. D.)
  • Název speciálu vznikl coby odkaz na překlad názvu seriálu v zemích latinské Ameriky, kde je seriál vysílán jako Doctor Mysterio. (P. J. D.)