Pán času - Série 5

(séria)
Veľká Británia, 2010, 11 h 13 min (Minutáž: 42–65 min)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Murray Gold

Matt Smith, Karen Gillan, Arthur Darvill, Caitlin Blackwood, Perry Benson, Annette Crosbie, Tom Hopper, Olivia Colman, David de Keyser, Sophie Okonedo (viac)

Nathaniell

Příchod nového doktora nebyl něco, na co bych se těšil... Na rozdíl od Tennanta však tady tvůrci zvolili přímější přístup... A světe div se, ono to fungovalo. Matt Smith se jako nový doktor plně předvedl už v prvním díle a my si mohli udělat lehkou představu toho, jaká série s ním bude. A byla našlapaná až do posledního dílu. 5* ()

Vabr

Rozhodně tato série předběhla všechny předchozí. Je točena úplně jiným a o dost lepším stylem. Nový Doktor, společnice Amy a její přítel Rory jsou mega super postavy. Hrozně dobře mi sedly. Líbí se mi hodně vtipy. Snad vždy se zasměju. Jsou takový trochu cringe. Nejlepší díly jsou Jedenáctá hodina, Stvůra z podpalubí, Čas andělů, Z masa a kamene, Upíři benátští, Amyina volba, Pandorica se otevírá, Velký třesk. Díl s Dálekama byl z těch dáleckých nejlepší, ale byl takovej nadprůměrnej. Dvojdíl s potvorama z podzemí se mi moc nelíbil. Díl s Vincentem byl nadprůměrnej, ale byl hezkej díky tomu, že ho vzal do budoucnosti a byl i trochu smutnej. Nájemník byl taky nadprůměrnej. Dvojdíl s andělama byl zatím nejlepší dvojdíl ze všech. Prostě tato série hodně zabodovala a tenhle styl je suprovej. Od 8. dílu po 11. díl tu byl lehčí pokles, ale i tak dávám 5 hvězd hlavně díky tomu posunu. Efekty jsou většinou vymakané, ale někdy jsou i celkem špatné, ale mně to je jedno. Praskliny jsou hodně dobře využité. Moc se mi líbí, že to je po celou sérii a má t nějaký účel. Není to jen tak vhozený. Konec je konečně dobrý a tím myslím hodně dobrý. Tenhle konec se jim hodně povedl. Hezké, nepřeplácané zakončení + ukončení praskliny. Líbí se mi Doktorovy hlášky. Taky jsem začal víc říkat, že je něco cool a nebo ze srandy Geronimo. SPOLIERY! TY TRUBKO! Hodně mě překvapila smrt Roryho. Byl jsem z toho smutnej a celkem zaskočenej. Jsem hodně rád, že ho vrátili. KDO NEJVÍC NABALUJE 1. Martha 2. Amy 3. Rose 4. Donna Seznam nemá nějak urážet postavy. VYHODNOCENÍ: VTIPNĚJŠÍ, LEPŠÍ A COOLOVĚJŠÍ NEŽ TENNANT! ()

DaViD´82

The Eleventh Hour (5x01) 5/5: Hello. I'm The Doctor. Basically... RUN. Moffat, jakožto autor nejlepších epizod za Daviesova dohledu nad seriálem, měl před sebou nevděčný, ne-li přímo nemožný úkol. Začít od nuly tak, aby to bylo přístupné i dosud netknutému obecenstvu, zároveň těm znalým dát zapomenout stejně jako i navázat na „vztahovou londýnskou space operovou“ éru páně Daviese a jako by to samo o sobě nestačilo, tak ještě nahradit Tennanta. A Moffatova génia myslím nejlépe dokresluje, že vše výše zmíněné zvládl již během úvodní potitulkové scény, která svou posmutnělou dospělou pohádkovostí nikoli nepodobnou Faunově labyrintu, jasně určí styl následujících sezón. Nahláškovaná hejskovitost Matta Smithe do tohoto trendu sedne a k tomu má po svém boku okouzlující společnici Amelii Pond. I když společnici, jak se to vezme, až dosud byly společnice pouze tu více či tu méně důležití sidekickové, ale Amy je od počátku koncipována jako rovnocenná svéhlavá partnerka, která nečeká „až co jí Doktor uloží a přikvačí ji zachránit“. Vývoj jejich vztahu je okouzlující; jakkoli poněkud nápadně převzatý ze vztahu Pompadour/Doktor z (nepřekvapivě rovněž Moffatova) dílu The Girl in the Fireplace. A krom výše uvedeného jde i výtečnou epizodu samu o sobě, která je plná „moffatovin“; tedy do znepokojivé polohy hozených běžných věcí, opakujících se vět, náznaků věcí příštích… No prostě; what´s not to love? Meanwhile in the Tardis Part I 3/5: Miniepizoda, po které je již zcela jasné, že chemie mezi Smithem a Karen Gillan bude jedním z hlavních taháků této sezóny. The Beast Below (5x02) 4/5: Novodobá inkarnace Doktora vždy ponejprve míří do vzdálené budoucnosti a ani Jedenáctka není výjimkou. To čím se tento díl od těch standardních „Doktor na vesmírné stanici, kde se děje něco nekalého“ odlišuje je chytře zapracovaná atmosféra policejního státu a jímavý přesah. Victory of the Daleks (5x03) 4/5: Epizoda „nutné zlo“ s iDaleky. Doctor Who bez Daleků být nemůže a vzhledem k tomu, co s nimi Davies prováděl a jak je při každém setkání „již nadobro a navždy vyhladil“, tak bylo nutné, aby duo Gatiss/Moffat přišlo s něčím, co je důstojně vrátí do hry. A jdou na to od lesa; respektive od Země a staví Doktora před Sophiinu volbu, jejíž důsledky se (nejen) s ním potáhnou velmi dlouho. A může být s ohledem na arcizlounství Daleků něco znepokojivějšího než „Ironside“ úslužně nabízející šálek odpoledního čaje? The Time Of Angels (5x04) + Flesh And Stone (5x05) 5/5: Two-part sequel to “Blink,” which plays like the "Aliens" to its predecessor’s "Alien". Není to z mé hlavy, ale přes určitou míru přitaženosti za vlasy s tím lze zcela souhlasit, protože to sedne jak Doktorovi zrzavá kštice. Meanwhile in the Tardis Part II 3/5: Vesmírný Gandalf je pěkný děvkař aneb pocta všem Doktorovým společnicím. The Vampires of Venice (5x06) 4/5: Spíše standardní výplňový díl, který ovšem výrazně těží z dialogů Matky rodu a Doktora, ze zasazení do renesančních Benátek a sexy potvůrek. Amy's Choice (5x07) 5/5: Sním(e) či bdím(e) aneb "řekni mi své sny i strachy, řeknu ti kým jsi"; jakkoli je záhy jasné, jak se věci mají, tak o to větší zábava je sledovat, jak k řešení dojde to trio postav skvostně poňoukané lucifrovským Toby Jonesem. The Hungry Earth (5x08) + Cold Blood (5x09) 4/5: Pozemšťané v ohrožení; jak ti nynější, tak ti (pra)původní. Mnohem chytřejší i temnější díl než by jeden čekal při nástřelu děje "u zemského jádra přežívají po milióny let ještěrolidé a nyní se vracejí zpět pro to, co jim náleží". Sice poněkud mravokárně pacifistické, ale není to na úkor zábavnosti či napětí. Vincent And The Doctor (5x10) 4/5: Love Actually... for Amy. Začne to nadějně i ambiciózně (deprese, šílenství, genialita, osamělost), ale ve výsledku bych od Curtise očekával přeci jen něco rafinovanějšího než variaci na ohrané "slavná osobnost versus monstrum". Ovšem čistě za ty emocionální momenty v závěru (à la Vincent na výstavě) či důslednou tematickou stylizaci mu to jen těžko vyčítat. The Lodger (5x11) 4/5: Komediální variace na Nájemníka, která se měla (meta)jmenovat Ten(n)ant. Paradoxně to tématy i stylem působí dojmem, že až tato epizoda je z pera Richarda Curtise a nikoli ta předcházející. The Pandorica Opens (5x12) + The Big Bang (5x13) 5/5: Okay kid, this is where it gets complicated. Nikde jinde není tak dobře vidět rozdílný přístup Moffata a Daviese k témuž jako v této finální dvojepizodě. V zásadě o tom samém (tedy "konci všehomíra") a přesto TAK rozdílně. A nedá se říci, že by jeden přístup byl lepší druhého; každý z nich má něco do sebe, byť nezastírám, že dle mého gusta je spíš ten Moffatův. Již jen proto, že pro jednou udělal hrdiny a zachránce galaxie (aspoň v jejich očích) z Daleků, Cybermanů ("zombie" scéna jim konečně navrací potřebný respekt, který se jim v novodobé verzi Doctora citelně nedostával) a Sontařanů. A navíc si mě to získalo jak hravými prology obou částí, tak montáží na tklivou hudbu. Ostatně tohle by v první půlce plně obstálo i samo o sobě jako definitivní konec celého padesátiletého fenoménu Doctora Who. Moffat uzavírá celou sezónu "do kruhu" a vystačí si s minimalistickým stylem (obloha bez hvězd a prostory jednoho muzea), který však dá pocítit konec věků lépe než ty globální výjevy za Daviese. Problém je, že se tu objevuje tolik nápadů a motivů, že mnohé vyzní poněkud do ztracena (speciálně 2000 let bez hvězd, kariéra "římského" hlídače apod.). Druhá část pak staví na předpokladu, že vám veškeré ty postavy (nejen hlavní) během předcházejících dvanácti dílů přirostly k srdci. Pokud ne, tak tuto pocitovku a komorní verzi odvracení apokalypsy nemusíte lehko vydýchávat. A Christmas Carol (5x14) 5/5: Viz profil speciálu. Space & Time 4/5: Duo komediálně odlehčených miniepizod o prostorovém a časovém paradoxu, které nemají za úkol nic jiného než zabavit na cca osm minut. A baví, ne že ne. () (menej) (viac)

Yardie

No, to, čeho jsem se obával, se stalo. Nový Doctor prostě nedosahuje kvalit Davida Tennanta a seriálu to poněkud ubírá, tedy v mých očích. Přijde mi takový strnulý, "zvláštní", bez emocí, trošku kamenná tvář, i když to se časem zlepšilo a nějaká mimika tam jde více vidět. Ze začátku jsem z toho měl dost nedobrý pocit a dost mi to vadilo, ale postupně jsem ho začal tolerovat, což se asi plně povedlo až v posledních dvou dílech. Ale neužívám si ho, prostě tam je a toleruju ho. Snaží se , má svůj styl, je to svým způsobem zajímavé, ale na Doctora mi to úplně nepasuje. Ale uvidíme, co dále. Ve své podstatě by to mohl být i dobrý Doctor, nebo asi i je, kdyby před ním nebyl Tennant, který tomu dal prostě tu pravou tvář a jít po něm je nezáviděníhodný úděl. Co se týká obsahu seriálu, drží se stále na vysoké úrovni. Je opravdu zajímavé, jak můžeme víceméně stále vidět nové a nové zápletky, resp. postavy, světy, i když hlavní zachraňovací zápletka je jasná. Ale stále to dokáže bavit a žasnu nad fantazií tvůrců. Byly zde asi jen dva slabší díly, 9 a 10, jinak velmi dobré díly. A finále, jak bývá zvykem, tak velmi dobré, především tedy díl 12, 13 byl takový dojezd, jako finále bych bral 12. Takže vlastně finále jako takové bych viděl jako slabší oproti předchozím sériím. Za zmínku stojí určitě i povedení společníci Doctora, ti to příjemně osvěžili. Howgh! ()

stepankoby1

5. série - 100 %: Davies s Tennantem nezanechali téměř nic volného, navázat se tak dalo všemožně. No, a podle mého hodnocení jde poznat, že to líp snad ani nešlo. Už samotná první epizoda odstartuje naprosto dokonale. Máme tu energického, mocného Doctora s klubajícím se božským koplexem - perfektní nápad na další charakterový vývoj po konci desítky. Po boku mu stojí Amy a Rory s parádní dynamikou jak mezi sebou, tak s Doctorem samotným. Společně prožívají fantasticky vymyšlená dobrodružství a postupně dojíždí do výborného finále. Doprovází je plejáda skvělých vedlejších postav od River Song až po Winstona Churchilla nebo třeba Vincenta Van Gogha a za scénou jim do toho velkolepě brouká Murray Gold. No a dohromady všichni přispívají k dílu až tak dobře, že na tom vlastně nevidím žádnou chybu. Společně se třetí a čtvrtou sérií se pro mě bezpochyby jedná o vrchol seriálu. Trošku á la Sherlock v některých momentech, ale to bych šel sám proti sobě, abych si stěžoval. ()

• Natáčení probíhalo v chorvatském městě Trogir. (makimarketa)
  • Když River Song (Alex Kingston) ukazuje nahrávku plačícího anděla, kterou pořídila na lodi, lze v přívěsu vidět helmu a oblek, který na sobě měla v dílech Ticho v knihovně a Les mrtvých, kde se tato postava objevila poprvé. (jezurka42)
  • Na začátku epizody čte Mo (Alun Raglan) svému synovi dětskou fantasy knížku „Gruffalo“ od britské spisovatelky Julie Donaldson, které se na světě prodalo více než 13 milionů výtisků. (Trajektt)