Pán času - Série 14 (2023) (séria)

Zvíře z hvězd (S14E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Star Beast

Když v Londýně přistane vesmírná loď, Doktor musí bojovat na život a na smrt. Zatímco se ve městě rozpoutá chaos, osud dohání Doktorovu starou kamarádku Donnu. (Disney+)

Šimpy

Doctor Who je zpět! Samozřejmě se budu tvářit, že žádná Doktorka nikdy nebyla. Scénáře měla hrozné, hrát prakticky neuměla (měla celé dva výrazy) a ten šroubovák, co vypadal jako dildo s womanizerem dohromady? Nemluvě o vizualizaci úvodních titulků. Naštěstí zlé je za námi a je tu zpět Davies a naštěstí na chvíli i s Tennantem. Příběh celkem solidní, ale výtky bych měl. Zase tam na sílu cpou tu současnou korektnost. Už, když se ptají meepa, jestli je on, ona nebo ono, tak mě to vytočilo....pro příběh je to absolutně zbytečné, Ani tý postavě to nedodá žádný background. Ale když proběhne zvrat o 180 stupňů, tak jsem si řekl...fajn, to jim odpustím. Jenže pak přijde závěr (SPOILER)...ano, myšlenku, že část energie Pánů času po Donně geneticky přebrala její dcera, je super...ale u toho to měli nechat. Zase tam cpali dokola binární/nebinární...a důraz na to, že Rose je nebinární...jako by to patnáctileté dítě mohlo vědět, v době, kdy se bouří hormony a teprve hledá sama sebe a neví ještě nic pořádně. A zase feminizace...a ještě, když o tom holky mluví, tak nechají chlapa Doktora koukat jak tele na nový vrata. Takhle ne, přátelé. Objektivně si ten díl zaslouží 3 hvězdičky, ale napálím 4, přece jen je to Doktor. Doufám, že aspoň v tom třetím díle se dočkáme Wilfa..a že to bude dojemné epické rozloučení s postavou a hercem a že si to tedy nechávají na konec. Při natáčení byl spatřen na place, tak stále doufám. :-) ()

HMTD

Už na Doktora nekoukám řadu let, vlastně jsem pozadu téměř celé dvě reinkarnace, na tohle jsem se těšil, ale musím říci, že první díl speciálu byl spíš scénáristická slabota. Pár super momentů nevynahradí to, že některé scénáristické pasáže působí už hodně divně. Osobně budu ve sledování speciálu pokračovat, protože čekám, že třetí díl bude super. Spoiler: Trans tématika mi nevadí, Meep je za mne spíš světlí moment, Dona hrála divně, ale pokud si dobře pamatuji tak u Tenneta byl vzácný opak, tedy že doktor mne vždy bavil víc než společnící. Yasmin Finney nehraje špatně. ()

MrMartinTm

SPOILERS! Už teď vidím, že stojím proti většině, ale The Star Beast můžu popsat jen jako absolutní zklamání. 90% epizody jsem jenom koukal na obrazovku s otevřenou pusou a říkal si, proč se děje to, co se děje takovýmto způsobem. Epizoda má rozhodně své klady, těmi jsou hlavně naprosto parádní znělka a obecně hudba, dále herci, fenomenální vizuál (Doctor Who nikdy nevypadal lépe) a je zde pár perfektních dialogů, které jsou skvěle napsané. Všechno ostatní je ale tak strašně bídné. Zaprvé, tahle epizoda je neskutečně urychlená a zkratkovitá. V prvních pár vteřinách se zde objeví Doktor, který absolutně neřeší, že se mu vrátil starý obličej, a prostě si vesele vykračuje. Téměř okamžitě potká Donnu, místo toho, abychom zde měli nějaké budování. Meep je upřímně fajn, v jeho hodné podobě se jedná o jednu z nejvíc cute věcí, co Doctor Who kdy vytvořil :D, každopádně jeho přerod v záporáka (který jsme asi všichni čekali, jelikož tento díl adaptuje komiks s velmi podobnou premisou) je opět extrémně rychlý a toho cute Meepa si vlastně ani tolik neužijeme. Dále musím zmínit, jak tato epizoda absolutně ničí závěr Donnina charakteru. Nejenom, že si na vše vzpomene, tento čin ale nemá absolutně žádné následky a celé finále ze 4. série je tímto pohřbené. Epizoda se snaží být hrozně komediální, ale na mě ty vtipy vůbec nefungovali. K tomu si přidejme to, že sonický šroubovák si zde vymýšlí schopnosti za pochodu (nebudeme vůbec komentovat, že Doktor absolutně neřeší změnu jeho vizuálu), najednou umí generovat štíty, bořit stěny a spoustu dalších blbostí. A na závěr je věc, kterou bych normálně skoro neřešil - hyperkorektnost. Mně upřímně tyhle věci nikdy nevadily, ale co mě opravdu štve je, když vidím, jak moc velkou kritiku dostával Chibnall za své epizody, které byly podle lidí neskutečně woke, a naopak se teď vychvaluje tento díl, který je dle mého třeba stokrát více korektní a to občas až dotěrně otravným způsobem. Třeba celé finále, které je vyřešené rozdílem mezi „binary“ a „nonbinary“ je naprosto náhodné a neskutečně dementní. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale starý dobrý Orphan 55. Přidejme si k tomu ještě naprosto zbytečné využití UNIT (včetně paní specialistky na vozíčku), odporně digitální novou TARDIS (která navíc změnila svůj vzhled naprosto bez důvodu) a máme zde, alespoň pro mě, jednu z nejhloupějších epizod posledních pár let. Řeknu naprosto kontroverzní názor, ale radši bych se podíval na nějaké průměrnější epizody od Chibnalla, než na tohle, jelikož ty epizody od Chibnalla ve mně dokázali aspoň vyvolat nějaké zabavení (i když to nebylo bůhvíjak velké) a nevyvolávali ve mně žádné emoce. Tahle epizoda ve mně vyvolala maximálně vztek a zklamání z toho, že jsem doufal, že Russell přijde s osudovým, epickým a zajímavým příběhem, místo toho jsme dostali epizodu plnou rádoby vtipných a chytrých momentů, které jsou buď otravné (ať už díky nelogičnosti, hyperkorektnosti nebo tím, jak naprosto přepisují cokoliv, co se v seriálu stalo) a nebo jsou prostě zbytečné. 4/10 () (menej) (viac)

M.i.k.e

do dneška jsem z Doctora Who neviděl ani minutu a je to jeden z těch seriálů o kterém díky jeho kultovnímu statusu už docela dlouho uvažuji. Tenhle speciál sem chtěl využít k tomu abych zjistil jestli by mě Doctor vůbec oslovoval i za cenu toho že nebudu chápat vztahy a budu ušetřen určité dávky nostalgie. No a výsledek je takový, že pokud by tohle mělo sloužit jako návnada ke sledování celé série, pak se to nepovedlo. Chápu, že je tenhle speciál určen primárně pro fanoušky, ale jakožto neznalec sem dostal jen jednoduchý a průhledný sci-fi příběh s lacinějším vizuálem, který sice vyloženě nenudí, nicméně ani nijak nenadchne. Na základě tohoto se tak ze mě fanoušek nestane, nicméně lákat mě Doctor Who nepřestal...40% ()

coulismoulis

Meep je asi nejlepší ze tří Tennantových dílů, je to sice zběsilá plyšová fraška, ale otevřeně přiznaná, nechybí nic, co k seriálu odjakživa patří a navíc máme bonus – chvilkový návrat / konečně pořádné rozloučení s Tennantovým Doktorem. Snahu o jakés takés narovnání otázek genderu kvituji s povděkem. A Meep je vážně dokonalá krysa :) ()