US Army Medical Centre, Jamie, Ohio. Je zde pacient, který po mozkové operaci mluví o podivných jevech. Jako konzultanta přizvali archeologa Warrena (Montgomery Pittman), aby posoudil, o čem Steve Holloway (Mikel Conrad) bude mluvit.  Pacient dostane sérum a začíná vzpomínat na svůj poslední let. Bombardovali japonskou loď, ale byli také zasaženi a musí nouzově přistát a zachrání se v gumovém člunu. Proud je po osmi dnech na moři donese k neznámému ostrovu, kde žije jednak kmen lehce oděných, vesměs mladých a prsatých žen, jednak podivné prehistorické potvory, ještěři, gigapásovci, masožravé rostliny a další, snad včetně dinosaurů. Časem se objeví kmen jakýchsi neandrtálců, kteří se (také) zajímají o ty ženy. Obavy z neandrtálců vede ženy k tomu,  že zachráněné letce zajmou, ale jedna z nich, Sandra (Doris Merrick), je nechá uprchnout. Muži pomohou odrazit kmen neandrtálců, ale ti se chystají k dalšímu útoku, navíc hrozí výbuch sopky. Kdo přežije útok a erupci vulkánu a je vlastně toto vyprávění halucinace, nebo skutečně Steve zažil to, o čem mluví? (Peabody)

Oktavianus

Začíná to jako rozkošná blbůstka: za druhé světové války ztroskotá čtyřčlenná posádka amerického bombardéru na zapomenutý ostrůvek kdesi v Tichomoří, co není na žádný mapě, narazí tam na kmen sexy dívek, což mají být potomci kultu druidů, co před 2000 lety uprchl před Římany (!). Samozřejmě mluví perfektně anglicky, jsou to klasické sexy pin-up girls své doby, dokonalé účesy, líčení, třebaže žijí jako divošky a vrchol vynálezu je kopí, nemají žádné žádné svaly. Už vůbec nemluvím o tom, že ačkoli žijí zcela odloučeny od civilizace, mají jména jako Sandra. A tak dále. Jak bývá v podobných (zvlášť padesátkových) filmech zvykem, nejdřív se na vojáky dívají jako na nepřátel, ale potom se chtějí kamarádit a asi se projevuje i jejich nadrženost, navíc se velmi ochotně stávají "ženuškami v domácnosti", které šijí a záplatují Amíkům košile. Roztomilé, antifeminista by zaplesal (zaplesal jsem). Na ostrově ale žijí i pravěké potvory, a to ze všech období: dinosauři, což nejsou nic jiného než zadní projekcí zvětšené ještěrky, maximálně jsou na nich provázkem připevněny ostny a krunýře, a třeba i mamuti. Asi nepřekvapí, že se obejví vykradené záběry z tolikrát okradeného filmu One Million B. C., a to především při katastrofě na konec. Jo a taky tam žije kmen zarostlých vousatých a vlasatých mužů, kteří zase unášejí ženy, aby se s nimi mohli pářit a tak se množit. Až poteď to vypadá fakt zábavně, že to je taková ta zábavná kravinka, špatně zahraná, s tragicky klišoidními charaktery (platí hlavně u vojáků, klasika, mužný velitel, šprýmař, borec, co vzpomíná na domov, a tak dál). O levném provedení nemluvím, to někdy bývá ku prospěchu (samozřejmě čistě z mého pohledu), o to víc mě to někdy baví. Tady ale nějak ne. Asi za to může takovej ten tragickej podtón, co se nese celým filmem: fabule je vystavěna na tom, že jediný přeživší, zachráněný velitel bombardéru, leží v nemocnici a vypráví svůj příběh. Je tedy jasné, že kromě něj nikdo nepřežije, takže nejde o spoiler: a zahynou fakt všichni, na konci vybuchne sopka (jak jinak) a všechny pohřbí. Do té doby to byla roztomilá hříčka, blbinka, ale ten násilně naroubovaný katastrofický závěr, spojený s extra rychlým koncem (nevím, jestli došly peníze, režiséra to přestalo bavit nebo co vlastně), mi nějak zkazil dojem. Fakt jsem myslel, že filmu dám tři hvězdy (platné samozřejmě pro kategorii sci-fi z 50´), ale teď už nějak nemám chuť. Nevím, možná za čas změním názor. ()