Malá princezna sedí sama ve věži hradu nad bohatým městem. Strádá nedostatkem života, proto tajně vychází do ulic a chce se stát čímkoli jimým, užitečným, co zná teoreticky z knih - ale v praxi jí okolnosti brání. Odvrhuje nápadníky, kteří v ní snad ani nevidí člověka. Na pokyn otce, zaslepeného touhou po magii, procházejí nápadníci svět a pozůstatky po kdysi mocné civilizaci čarodějů. Až jednoho dne přiletí opravdový čaroděj a princeznu si, k radost poddaných, odveze s sebou - aby ji, coby svou hrozbu, mohl mít pod věčnou kontrolou... (zelvopyr)

Palisander

Veeeľmiiiii pooomaaaalyyyyyyy plynúca rozprávka s jednoduchým dejom, prázdnymi (a neprirodzene konajúcimi) postavami, žiadnym humorom a ťažko vysvetliteľným posolstvom. Animovaná meditácia o zmysle života? Možno. No pre deti to nie je. Neverím, že by nejaké vydržalo čakať a čakať a čakať, kým princezná prestane čakať a čakať a čakať. ()

zelvopyr

Chvíli jsem vzpomínal, jestli teď nekecám... ale je to letos nejpříjemnější film, který jsem viděl, z oněch, které jsem neznal. Nikoli nejlíbivější. A nevím ani sám proč, byl tak jednoduchý... Každý musí vyprávět příběh, aby se osvobodil -- ale svůj vlastní, ne nějakou cizí pohádku. Spousta situací skončí úplně jinak, než byste odhadovali a spoustu děje mění úhel vypravěče. ()

Sysel_CZ

Skoro se mi až zadrhává myšlenka, že Arete je anime, protože kromě kresby zbytek anime tvorby ničím nepřipomíná. Nejde v něm ani tolik o děj jako spíš o abstraktní poetiku, o tichost celého díla, o sílu, kterou znázorňuje prázdnotu jak rozpadlého hradu, tak i prázdnotu v duši starého čaroděje. Vím, že když jsme Arete viděli, tak se hodně lidem nelíbila, nebo spíš přišla jim nudná. Kamarád u ní dokonce usnul; mne ale probrala a uvrhla do kouzelného rozpoložení. 5/5 ()

Subjektiv

Děj - Princezna Arete žije ve zlaté kleci hradu jejího otce. Ráda by poznala okolní svět, něco se naučila, ale nesmí. Jednoho dne si ji však odveze čaroděj, možná poslední čaroděj na světě, který kouzlem potlačí její svobodnou vůli a zamkne jí ve své polozřícené věži. Poznámky k ději a postavám - Mírně (dospěle) pohádkový děj sám o sobě není nijak složitý, nicméně poskytuje dobrou kostru pro celý film. Čaroděj i Arete jsou v podstatě velmi osamělí, Arete proto, že jí uzavřeli před světem a čaroděj proto, že se před světem uzavřel sám. Tempo vyprávění je pomaličké a dává prostor k rozjímaní a zasnění, které film vyvolává. Animace a kresba - Kresba je ne zcela typická, jak už je u Studia 4°C zvykem. V každém případě je moc hezká. Animace vypadá jako stará dobrá 2D ruční práce, docela plynulá a krásná. Všechno, co by se mohlo hýbat, se sice nehýbe, ale i tak je to pěkné. Hudba - Středověce znějící, posmutnělá, dojímavá a IMHO se k filmu dokonale hodící. Shrnutí - Film je dle mého názoru velice zdařilý a doporučuji ho každému, kdo nevyžaduje rychlý spád a akci. Konečně zase jednou mohu s chutí dát japonskému animáku 5. ()

yenn

Příjemný a poklidně plynoucí snímek o inteligentní princezně, jež by teoretické znalosti ráda uplatnila v praxi, avšak společenský stav jí to nedovolí. Zároveň vyjádření optimistické víry v lidského ducha a v lidskou práci, ne nepodobné L'homme qui plantait des arbres. Pro detaily viz Subjektivův komentář. 8/10 ()

• Jednou z ústředních písní ve filmu i v traileru je rusky zpívané "Krasno Solntse". Interpretka se jmenuje Origa, narozena v roce 1970 v novosibirské oblasti, od začátku devadesátých let působící v Japonsku. Několik jejích dalších písní zní také například ve snímku Ghost in the Shell (1995). (Jirka_Šč)