Pan Harvey zapaluje svíčku

(TV film)
  • Veľká Británia Mr Harvey Lights a Candle

Jednadvacet let už nebyl Malcolm Harvey, učitel na jedné střední škole, v salisburské katedrále. Celá ta léta organizuje pro své studenty exkurze, které pro ně mají být, řekněme, jakýmsi vytržením z konzumního způsobu života. Mají jim otevřít cestičku k něčemu duchovnějšímu, než je každodenní stereotyp. Navštívil s nimi už mnohá památná místa anglické historie, ale salisburské katedrále, mnohými považované za vůbec nejkrásnější v zemi, jakoby se vyhýbal. Letos poprvé po celé té době se odhodlal vstoupit na místa, která jsou pro něj spjata s tak osobními - a tak bolestnými - vzpomínkami. Jenomže nejsou už takovéhle výlety v jednadvacátém století tak trochu přežitkem? Jsou vůbec dnešní teenageři, odchovaní rapem, graffiti, marihuanou a volným sexem ještě ochotni nechat na sebe zapůsobit něčím od jejich běžného života tak vzdáleným, jako je návštěva katedrály? Pan Harvey chce věřit, že ano. Že to, že tyhle děti většinou nemají žádné náboženství, ještě neznamená, že by v sobě neměly alespoň kousíček laskavosti a spirituality. Že je jen zapotřebí dopřát jim setkání s něčím, co na sobě nemá cenovku. Možná ovšem, že se krutě mýlí. A že celá tahle akce bude jedno velké fiasko. O to větší, že pro něj tolik znamená... V panu Harveyovi, zatrpklém, zapšklém středoškolském učiteli, kterého jeho studenti asi nikoli neprávem obdařili přezdívkou Pan Neverley, dostal další skvělou hereckou příležitost Timothy Spall, jehož jsme na obrazovce viděli už v mnoha pozoruhodných rolích. (Připomeňme za všechny např. snímky režiséra M. Leigha "Všechno nebo nic" a "Tajnosti a lži", či Branaghovu muzikálovou verzi Shakespearovy Marné lásky snahy.) "Je to úžasný příběh," říká o tomto filmu. "Příběh muže, který se vykoupí ze svého neštěstí tím, že se o ně konečně dokáže podělit. A protože strávil celý život s dětmi, nemůže se přiznat nikomu jinému, než právě jim." (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

Řezat, řezat a řezat... Jak ten "výkvět" britského školního systému (jak z řad učitelů, tak i žactva), tak především Spalla za ty totálně nezvládnuté vyděračské smutné oči. ()

hirnlego

Patos, polopatismus, demence. Film o spratcích dnešní doby, kteří si neváží ani vlastní matky ANO, v této podobě však rozhodně NE. ()

igi B.

Tak trošku JINÍ účastníci zájezdu... Bohu díky!... ;-) . . . Na televizní film v dobré víře za výbornou! - - - P.S. Škoda, že se na tohle bezesporu lidsky působivé dílko dívalo v tuhle pozdně noční hodinu zjevně tak málo >žáků darebáků< a stejně tak nejspíš i toho jejich pedagogického stavu. Možná by ráno šli do těch svých >nalíváren< a >pracovních procesů< všichni s trošku jiným pocitem. A někteří třeba i trošku poučeni a povzneseni... Díky, pane učiteli... - - - - - (Poprvé viděno 29.3.2009 na ČT2, pokorný a malý komentář zde jako první - 30.3.2009) ()

Snorlax

Nářez! Jeden měli dostat ti odporní a skvěle zahraní spratci. Druhý je samotný film. Když může mít i ateista duchovní zážitek, je to jasně za pět. ()

Mariin

Znepokojivý provokativní film, jehož největší síla je ve výstižném znázornění soudobé novopohanské kultury (představované zdivočelým chováním žáků, přístupem učitelů i řidiče autobusu) v kontrastu s teistickou tradicí, zde symbolizovanou mlčící budovou katedrály a způsobem myšlení zdánlivých "outsaidrů" profesora Harveye a muslimského spolužáka. Nicméně, zápletka se sebevraždou, blíže neobjasněnou, celkové vyznění filmu celkem zbytečně komplikuje a správné stanovisko ukazuje dosti zastřeně. Na celých pět hvězdiček to bohužel není, ale jen asi tak na 4 a půl. Jinak ale rozhodně vyniká nad průměr a stojí za shlédnutí! Pan Harvey zapaluje svíčku vlastně znamená "Pan Harvey se zase modlí".... ()

Gary

Musím se zastat především Timothy Spalla, jehož psí pohledy tady mnoho lidí zatracuje. Byl skvělý, přesný a jeho výkon citlivý. A pokud mě dokáže bez problému upoutat a nenudit filmík, který začal v televizi skoro v jednu v noci... 80%. ()

Skip

Škoda, že to celé naroubovali na tu záležitost s manželkou. Mohl to být jinak docela dobrý film, jenže takhle to jaksi vyšumělo do průměru. ()

MJMilan

Povedený film, byl jsem velice rád, když jsem viděl, že spratci jsou všude, i v konzervetivní Británii a že se snad od mých školních let tolik nezměnilo a že školní výlety jsou od průserů a ne od vzdělávacího zážitku. Skvěle se podařilo vychytat tvůrcům filmu povahy jednotlivých postav, především učitelů, i "učitelská demence" ... co tím myslím? Myslím tím to, že učitelé mnohdy vůbec netuší, co svými skutky jsou schopni provést, protože své svěřence neznají osobně... to si ovšem pedagogové nemyslí a jednají neprofesionálně. V našem případě to nebyl jen životem, spíše jedním životním momentem zničený život pana Harveyho, ale i profesorka, která nepochopila, že profesionální je věnovat se prohlídce katedrály a ne jet léčit komplex jednoho člověka. Na posledním z pedagogů, nejmladším, bylo zase vidět, že ještě zcela není zdegenerovaný učitelským prostředím a žese snaží aby vše bylo profesionální. Samotná zápletka, kromě té omáčky, co jsem tu teď napsal je též velice hezká ... celý film tvoří světlou vyjímku v jinak tragicky končících filmech z filmového klubu. ()

Vraccas

Velmi doporučuju. Tento film mě úplně nadchnul a zanechal ve mě něco co nedokážu popsat. Kdo neuvidí neuvěří. Životní příběh, který Vás opravdu strhne. Né úplně neznámé herecké obsazení, pěkný příběh. ()

_DAVE_

Nečekaně hluboký pohled do prostředí Anglické střední školy, kde se intenzivně řeší vztahy typu nevychovaní fracci versus jejich učitelé, nebo kulturní a náboženské rozdíly mezi žáky. Velmi pěkně jsou zde vidět hlavně i generační rozdíly mezi lidmi. Skvělý výkon odvedl Timothy Spall. ()

dopita

Nečekaně povednej televizní film. Z rozjuchanýho začátku se postupně vyklube moc pěkný drama. Timothy Spall je tradičně ve formě. ()

sona123

Velmi citlivě natočený film o - spoustě věcí. Pan Harvey se vrací na "místo činu," kde se zasnoubil se svojí ženou, která již nežije. Pojme to jako třídní výlet. Pubertální děcka - řada témat. Mimo jiné sebepoškozování (deprese), náboženská tématika, respekt, kam ta dnešní mládež spěje :-). Vše se nakonec pěkně prolne a to je dobře, máme přece rádi šťastné konce! ()

Banehallow

Krásný, komorní snímek, nad nímž je třeba se zamyslet. Timothy Spall znovu prokazuje, že je veřejností opomíjen neprávem, patří totiž k tomu nejlepšímu zboží, které je momentálně na trhu. Po shlédnutí tohoto filmu si leccos uvědomíte. ()

Turatom78

Velice povedena televizni produkce,klobouk dolu Vam BBC,tak spravne by se meli utracet verejny penize.Diky za ztracenou duveru.Povinna vychova pro ostrovy. ()

NoIdentity

Velmi příjemné překvapení. Z názvu a televizního prostředí se toho moc odhadovat nedalo a proto mě velmi příjemně dostalo rozpracování charakterů postav. Myslím, že je to dokonalá reflexe, neznám sice mladou generaci v Británii ale znám tu naši a když vezmeme v úvahu, že pomyslný západ jde vždycky o krok napřed a my ho těsně následujeme, je to taková menší vize toho co nás brzo čeká :)) Vtipné až ostré poznámky teenagerů, příběh náboženské nesnášenlivosti s velmi paradoxně ironickým rozuzlením, což samo o sobě navozuje spíše úsměv na tváři, se střídá s vážným hlavním tématem. A opět se potvrzuje, že sdělená starost je poloviční starost. Můj obdiv patří hlavně způsobu, jak se bez nutnosti obrovských nákladů a pompézních scén dá sdělit tak zásadní myšlenka, citlivým a lidským způsobem. ()

Marquis

Moc pěknej film. Ale musí vám sednout do nálady. Nakonec víc patosu, ale všechno se musí vejít do 85 minut, takže to ani zase tak moc nevadi. Ať jsme kdo jsme, všichni žijeme svůj život, kterej není nikdy jednoduchej. Bez vyjímky. Hláška: K životu je třeba víc odvahy než k jakékoliv sebevraždě! Nebo tak nějak. Já bych jen dodal, že to platí si myslím ke každému životu. Bohatý, chudý- je to jedno. I když se nám může často zdát, že to tak vůbec není- všechno jde proti nám. Na každého přijde řada....Všichni jsme na stejné lodi, i když se říká všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější. Můj názor teda je, že je to fakt jedno. Bojuj ()

Mínós

Pod svícnem bývá tma... v tomhle případě pod svícnem vrhajícím světlo na mnohem proslavenější a mnohem méně talentované (taktně řečeno) lidi než Timothy Spall a na daleko profláklejší a neskonale méně dobré filmy než je příběh pana Harveyho, který přestává mít svou třídu rád a já se mu vůbec nedivím. Řezat je málo. 9/10 ()