Princess Tutu

• Japonsko プリンセスチュチュ (viac)

Ahiru, malé obyčejné káčátko, přistoupí na návrh Drosselmayera, podivného a štěstí nepřejícího vypravěče, a stane se díky kouzelnému náhrdelníku nejen poněkud potřeštěnou a nepříliš dobrou studentkou baletu, ale také důležitou postavou příběhu princeznou Tutu. Motivem k tak závažnému kroku kačenky je láska k princi. Princ Mytho však nic necítí, neboť před lety obětoval své srdce v boji s Havranem, a jediný, kdo má moc srdce vrátit, je právě Tutu. Aby to nebylo málo, Havran má znovu povstat v okamžiku, kdy Mytho získá zpět své srdce a Tutu nesmí vyznat svou lásku k princi, jinak se promění v záblesk světla. Rádoby pohádkový příběh plný zvratů a baletu si zaslouží pozornost i po stránce animační. Hlavním trumfem seriálu, kterým vybočuje, je však baletní hudba. V průběhu příběhu zazní nejen Čajkovského Louskáček (jak naznačuje Drosselmayer) a Labutí jezero, ale i některé části Wagnerových děl, a to vždy v souladu s dějem příběhu. (Mantis)

Cassandra

Princess Tutu je obsahuje poměrně hodně originálních prvků - celkové výtvarné pojetí je překvapivé, příběh, prostředí, hudba a vývoj postav jsou rozhodně netradiční, což je vzhledem k tomu, že se v anime zápletky dost často opakují (a vyvařují do mrtě) opravdu ověžující. Klišé tu sice také jsou (hledání střípků), ale myslím, že se tvůrcům přesně podařilo najít skvělou kombinaci tradičního příběhu, který anime potřebuje (jinak by to ani nebylo anime), a originality, díky čemuž si můžete říct, že takhle zajímavé anime jste už dlouho neviděli. To "něco navíc" je důležité - klasická anime zápletka může být zpracována tak dobře (tj. vše se valí dopředu, vy se dobře bavíte, a to, že děj je nic moc v podstatě nevnímáte), že se vám seriál líbí, ale pro větší spokojenost je - aspoň pro mě - důležité, aby mě oslovil i po příběhové stránce a také prostředím. Pět hvězdiček. ()

Gemini

Princess Tutu je dost stylové anime - stojí na úžasné hudbě (nejznámější balety a sem tam něco z klasiky navíc) a výrazové síle tance, což rozhodně není obvyklé. Aby u toho vydrželo i mladší publikum, tluče se to bohužel občas s uječenou komedií, což sice má své svébytné kouzlo (hlavně v kontrastu:P), ale osobně bych se bez těch dvou puberťaček v pohodě obešel. S těmi dětmi trochu souvisí, že tu vystupují i zvířata (obzvlášť baletní mistr Neko-sensei je frajer jak pes;)) - to má ovšem svůj příběhový význam, takže s tím nemám naprosto žádný problém, i když jimi předváděný humor je prostý jako rozhovor s libovolným fotbalovým reprezentantem. Nosnou myšlenkou překvapivě není baletní příběh lásky káčete a prince, který přišel v boji s krutým monstrhavranem o své srdce, ale je to samotný pojem příběhu a jeho utváření. Ke konci seriálu tak pochopíte, že cokoliv vám mohlo být divné nebo to nemělo logický smysl (například princův věk), je naprosto v pořádku. Postavy se velmi pěkně vyvíjejí a jednotlivé kapitoly zručně filozofují o obsahu "pohádek", o tom, jak vznikají a mění se jedna ve druhou. Je to prostě fantasy v tom smyslu, že je to celé o fantazii, a jelikož jsem přistoupil na formu i obsah, oceňuju Princess Tutu (ke které mě mimochodem přivedlo famózní AMVčko, vítěz to Animefestu 2008) osmdesáti procenty. Výš bych šel, kdyby se tvůrci rozhodli celé to trochu oddětštit a žánrově vyhranit - temné a emotivní je to v posledních epizodách jednotlivých sérií dost i v té podobě, v jaké to je;) Takže ještě jednou - dávám 80%. ()

yenn

Záznam rozhovoru dvou uživatelů CSFD: „Musím říct, že žádné jiné dílo ve mně nevyvolalo nikdy větší podezření, že by mě možná ten balet mohl bavit, než Tutu. Ale podezření je jen podezření...“ „To chápu, já již návštěvu baletu plánuji:-)“ „Díky Tutu?“ „Ano.“ Přílišná a místy neúspěšná snaha o vtipnost poněkud sráží cca první polovinu první a především druhé kapitoly, jejíž první polovina je i z hlediska děje nejméně zajímavá a působila na mě docela jednotvárně, nicméně závěry obou kapitol jsou parádní. Má na tom zásluhu především příběh, který je velmi dobrý obsahově a úžasný zpracováním a pojetím. Když se k tomu přičte nádherné vizuální zpracování a fantastická hudba, výsledkem je jedna z nejlepších osmiček, jakou jsem kdy udělil. 8+/10 ()

Vavča

Máte rádi pohádky? A co teprve pohádky, které se promění do temného fantasy? Hlavní hrdinka je Ahiru, která miluje prince Mytha, udělá všechno možné, aby mu vrátila srdce, ale nebude to mít snadné. Princův přítel Fakir jí moc nevěří, Rue nárokuje Mytha pro sebe a ještě je tu princezna Claire. Nepřejícný vypravěč Drosselmayer, jak si s tím vším poradí? Pomůže jí vůbec někdo? Nechci dále vyzrazovat příběh je výborně vystavěný a někdy zatraceně překvapivý, každý má nějakou minulost a něco, co by raději zapomněl. Vše se řádně zamotá a zkomplikuje ano půjde všem o život! Postavy tu rozhodně určitým vývojem projdou, působí mile a sympaticky aspoň většina z nich. I přes komediální a pohádkový nádech prvních dílů nám atmosféra potemní, i když tu bude Neko-sensei a jiné sranda postavy. Dozvíme se něco typického o důležitých emocí a na začátku skoro každé epizody jsou krátké pohádky, kde u většiny jistě ponaučení znáte. Největší zbraní je však pojetí vizuálně hudební. Kresba je moc pěkná a pohádková, ale není to nic kýčovitého ani přehnaně jednoduchého. Navíc krásná stylizace neurčitého německého města se středověkým jádrem a pěkná krajinka okolo. A prim tu drží také hudba vybraná z různých oper, baletů, klasiky obecně, neboť balet je celým dílem prostoupen. Ztvárnit souboje pomocí baletu, to tu ještě nebylo! Spojení obrazu, tance, hudby je tak dokonalé, že nemám slov. Zejména díl 13, Wagnerův Lohengrin a Čajkovského Labutí jezero jsou tu tak nádherně synchronizovány s obrazem, že jsem si to pouštěl několikrát, prostě estetický orgasmus. Ale i ostatní muzika je výborná Strauss Na krásném modrém Dunaji, Bartholdy, Prokofjev a jeho balet Romeo a Julie, další skladby Wagnera a Čajkovského i jiných autorů. Naprosto mě to strhlo, přistihl jsem se, jak si melodie opakuju, případně v duchu diriguju, nemluvě o napodobování baletních póz. Na některých místech jsem byl fakt dojat příběhem a atmosférou. A ano také plánuju návštěvu baletu. Něco tak originálního jako Princess Tutu nenajdete. Nedat pět hvězdiček by byl zločin. ()

Zíza

Možná budu trochu spoileroidní, ale nemůžu si pomoct... už na začátku jsem si řekla, že jestli spolu nebudou, tak tomu uberu jednu hvězdičku a co - stalo se. To mě deptá, opravdu snad není jiný příběh, kde bych dvě tak přála, aby byli spolu, jasně, je to happy ending, ale ne pro mě. Yabai! No, ale klidnim hormon - hudba byla nádherná, sem mi přišly některý ty díly dost podobný, ale tak šlo o vracení srdce nebo zachraňování nevinných srdcí, tak co... Neko-sensei byl skvělej. Ahiru príma, óji-sama mě pěkně sral, Rue mi byla putná a Fakir byl můj oblíbenec :-) Ale ještě jednou: ta hudba byl výtečná, jakpak by taky nebyla, že? Každý ten motiv... prostě... už jen kvůli tomu to stojí za to, připomenou si klasiky a třeba zajít na balet. ()