Azur a Asmar

• Francúzsko Azur et Asmar (viac)
Ukážka z filmu 1

Žili jednou dva chlapci, vyrůstali spolu. Azur - blonďatý chlapec s modrýma očima, syn bohatého pána a Asmar tmavovlasý s tmavýma očima, syn chůvy, která se o oba starala a vychovávala je. Když byli malí, milovali se jako bratři. Když však vyrostli, stali se z nich soupeři v boji o lásku princezny Maghreb. Příběh plný nebezpečí, kouzel a zázraků. Velice neotřelá a krásná animace francouzského režiséra, scenáristy a animátora Michela Ocelota. (oficiálny text distribútora)

Ukážka z filmu 1

Gemini

Multikulti pohádka od předního francouzského animátora Michela Ocelota, které do zejména vnitřních rozměrů klasických anime trháků leccos chybí, ale jejíž vizuální stránka je dostatečně svébytná a oku lahodící (i když ty fotky na to nevypadají, animace holt dělá svoje), abyste ve společnosti dalších princů nesoucích nejlepší tradice Tisíce a jedné noci strávili přes hodinu a půl a nelitovali toho. Scénář občas působí trochu moc naivně a "prodětsky", aby se v závěru stal poněkud natahovaným (jak říkám, tradice Šeherezádina vyprávění;)) a pro děti přitažlivým snad jen tím, že si u něj mohou ťukat na čelo a být hrozně chytré:) Celkově jsem určitě přesvědčenější o osmdesátce než sedmdesátce (a o ničem nižším jsem vůbec neuvažoval), takže tady to je, 80%. Rozhodně to předčí Renaissance z téhož roku, a to jsem měl onu černobílou stylovku možnost vidět v kině, narozdíl od téhle televizní zkušenosti. ()

Deverant

Půvabně pohádkové a navíc bilingvní. Animace postav mě zpočátku trochu vyděsila, ale po chvíli jsem si zvykl a přišel i na to že má svůj smysl a kouzlo (vystvitne to obzvlášť třeba v případě lva). A stejně tak celý svět, pracující tak trochu ironicky s pohádkovými narativními strukturami (kterých je, jak víme od Proppa opravdu jen pár), jak evropskými tak orientálními. Třeba celý závěr, kdy jsou postupně přinášeny všechny postavy a každé je znovu vyprávěn celý příběh, aby došlo k opětovnému prolnutí do evropské sféry (sestřenka královny džinů) a pohádkovému konci, kdy je, jak také jinak, každý spokojen. ()

Nuala

Docela příjemná pohádka se zvláštím výtvarným zpracováním. Původně jsem jen chtěla zabít čas do doby, než mi poběží jiný program, ale ten prazvláštní styl mě tak zaujal, že jsem prostě neodolala a dodívala se do konce. Co se příběhu týče, není nijak složitý ani objevný, i přesto se na něj však příjemně dívá a ničím neurazí. ()

maoc

Nevšední pohádka s odlišnou, cizí poetikou. Mnoho prvků je pro pohádku typických (pořád jsem čekal, kdy se to přehoupne do Alladina a hledání lampy), ale mnoho prvků se zase v pohádkách neobjevuje a obzvláště jednání některých postav mne přakvapilo, protože nebylo jasně černobílé (obzvláště ten hrbatý našeptávačný rádce Krafú či jak se jmenoval měl v sobě mnoho odstínů šedi). Co se týká vizuální stránky, byl jsem z počátku zklamán, přišlo mi to takové sterilní a místy i chudé. Málem jsem to vypnul. To bych ale chybil, protože s rozvíjením pohádkových motivů jsem způsob nasnímání ocenil a hlavně se dostavilo mnoho opulentních a krásných scén, které daly zapomenout na počáteční strnulost. Result: Tak trochu jiná pohádka s originálním vizuálním pojetím. Pokud vás pohádky berou nebo máte malé ratolesti tak rozhodně stojí za shlédnutí. ()

MaedhRos

Na pohled velice příjemné - a nakonec i to multikulturní poselství, co z téhle pohádky bezostyšně a okatě trčí na všechny strany, i to nemotorně smířlivé zakončení mi přišly tak nějak - v pořádku. Mé cyničtější já se v závěru zle pochechtávalo, mé intelektuální já si klepalo na čelo a poukazovalo na naivně prvoplánovou barevnou a další symboliku i na poněkud neohrabané rozuzlení - ale to moje já, co se rozčiluje u zpráv, rozplývá nad obrázkovými knížkami, a nemá rádo, když jsou lidé na sebe zlí, dneska mělo navrch - takže když cynickému a intelektuálnímu vlepilo výchovnou facku a řeklo "Hezké to bylo", rozhodla jsem se s ním souhlasit. Občas je dobré ho poslouchat...:-] ()