Filmová rekonstrukce nejkrvavější tichomořské bitvy druhé světové války. Malý ostrůvek Iwo Šima (sedm čtverečních mil), ležící asi 1000 km jižně od Tokia, se stal v roce 1945 dějištěm nejkrvavějšího střetnutí mezi Spojenými státy a Japonskem během druhé světové války. Za 5000 let japonské historie nevkročila nikdy na japonskou půdu noha cizího vojáka a Japonci se na svém vulkanickém ostrůvku dobře opevnili, aby v tom Američanům zabránili. 22000 japonských vojáků se skrývalo v podzemních pevnůstkách spojených navzájem tunely, aby zabránili případné invazi strategicky důležitého ostrova, ležícího na poloviční cestě mezi Marianskými ostrovy (kde měli Američané letecké základny) a Japonskem. Po vydatném bombardování se 19. února 1945 na ostrově vylodili první příslušníci americké námořní pěchoty, kteří zjistili, že jsou dokonalým terčem ukrytým Japoncům a sami se v písčité půdě nemohou dost rychle zakopat, aby přežili. Jeden vojenský historik invazi trefně nazval „házením lidského masa proti betonovým opevněním“. Celých 36 dnů se bojovalo o každou píď ostrova, než byl dobyt. Američané měli 6825 padlých a skoro třikrát tolik raněných, z Japonců kromě dvou stovek zajatců nepřežil nikdo.
Americký snímek V pískách Iwo Šimy (1949) vznikl s poměrně malým časovým odstupem a se snahou po maximální autenticitě (ve filmu je použita řada dokumentárních záběrů a tři z vojáků, kteří vztyčili americkou vlajku na hoře Suribači a přežili, vytvářejí epizodní úlohy). Jednu ze svých nejlepších rolí, tvrdého seržanta Strykera, ve filmu vytvořila hvězda westernů a válečných snímků John Wayne, který byl za svůj výkon právem nominován na Oscara. Film obdržel ještě další tři oscarové nominace (za nejlepší námět, střih a zvuk), ale žádného nezískal. (Česká televize)

Thomassi

Teď, v době, kdy sleduji seriál The Pacific, se snažím skouknout i jiné filmy o válce v Pacifiku. Sands of Iwo Jima je dálší poválečný snímek, který se nám snaží ukázat hrdinství Námořní pěchoty. Celý film se točí okolo seržanta Johna Strykera a popisuje jak osobní život mariňáků, tak život na cvicišti někde v táboře. Vše je pak prokládáno dvěma bitvami, a to o Tarawu a Iwo Jimu. Jelikož je film černobílý, tvůrci zkombinovali natočené scény ss skutečnými a v tomto případě to funguje velmi dobře a realisticky. Chvílemi mi připadlo, že tak natočené scény se jen tak nevidí i ve filmech natočené o několik let později. A John Wayne v roli Strykera je drsný a i když s vojáky moc dobře nevycházel (tedy alespoň podle tohoto filmu), ti v něm viděli opravdového válečníka. Takže pro mě hodně silné 3*. ()

pm

Dopis synovi, kterého neviděl pět let, seržant Stryker nedopsal, poslední cigaretu si už nezapálil, japonská kulka byla přeci jenom rychlejší. Věděl, ža jako manžel i otec selhal, ale byl čestný chlap a dobrý voják a zemřel se ctí- škoda, že vlastně zbytečně, podobně jako spousta jiných mladých mužů nejen toho roku nejen v píscích Iwo Jimy. Nějak nemůžu uvěřit, že jsem jediná, komu se to líbilo, není to hloupé ani zbytečně propagandistické a se skvěle zahraným ústředním hrdinou. ()

OG_Swifty

Povalecny snimek o jedny cete vedeny tvrdym serzantem Johnem M Strykerem v podani charismatickyho Wayna. Serzant je tvrdej a jeho muzstvo ho nenavidi, presto se prubezne v boji jejich nazor meni a zacinaji si uvedomovat, proc je jejich velitel takovy, jaky je. Film je samozrejme predevsim vlasteneckym snimkem, presto se ale stale da mluvit o herectvi a nikoliv propagande. Bojovy sceny obsahuji mix hranych a skutecnych zaberu z bitev o Tarawu a Ivo Jimu (kdo vymyslel Šimu by mel bejt hozenej do oceanu a zanechan napospas osudu). Snimek ma dobove celkem slusny efekty, za exploze by se nemusel stydet ani Bay, a smrt behem filmu potka vic nez polovinu cety. John Wayne si pravem zaslouzil svym vykonem nominaci na Oscara, ale nebyl jedinym, jehoz vykon stoji za vyzdvihnuti. John Agar pravdepodobne ve sve nejlepsi roli a Tucker, Webb a Jaeckel rovnez hraji s viditelnym zapalem. Tenhle film je zkratka poctou tem, kteri se z ostrovu jiz nikdy nevratili.. ()

rikitiki

Jatka v Tichomoří doplněná drobnokresbou některých jejich účastníků. Ze skupiny vojáků krvavě dobývajících pusté ostrovy ční samozřejmě Stryker, který v armádě našel vše, co v osobním životě ztratil. John Wayne a jeho tradiční role drsňáka se správnými postoji, je v tomhle filmu pečlivě zobrazená nejenom v bojích, ale i ve chvílích volna a obsahuje i dojímavé momenty (večer s prostitutkou), ale hlavně zástupné otcovství, kdy pořízenému vojákovi nahrazuje otce a sám v něm nachází ztraceného syna. Rodinná terapie v boji funguje, i když je způsob jejího ukončení nevyhnutelný. ___ Dokumentární záběry a velké scény dělají z filmu krutou řež, kterou z mého pohledu oslabují bližší momenty zjevně točené ve studiu. ____ Snímek o masakru, lidech, kteří do něj dobrovolně šli a o vinách, které si přitom s sebou nesou, dělají z V píscích Iwodžimy podívanou, která zasáhne diváka i po letech od zobrazených událostí. /1. 12. 14./ ()

kaylin

Tak samozřejmě, že tohle bude patetický film jako blázen, ale to vůbec nevadí, protože tu jsou zajímavé postavy, ano, samozřejmě, že v čele s Johnem Waynem, ale hlavně tu jsou také výborné válečné scény, které na svou dobu vyznívají nesmírně dobře, což mě až překvapilo. Konec by mohl být asi emotivnější, ale i tak jsem byl spokojený. ()

• Existuje aj počítačom kolorizovaná verzia. (westerns)
  • Aj so značnou pomocou americkej námornej pechoty film výrazne prekročil pôvodný rozpočet (1 milión dolárov) a po dokončení stál takmer 1,4 milióna dolárov, čím sa stal najdrahším filmom, aký dovtedy spoločnosť Republic Pictures natočila. (westerns)