Bývalý důstojník Unie John Ashley (John Wayne) se vrací se svým kamarádem do rodného města, v němž ještě stále Jižané nepřekousli výsledek občanské války, avšak největším problémem je tu právo a pořádek pod vedením Benedicta Holdena, jenž využívá tzv. jízdní policie k okrádání lidí, zákeřnému vraždění nepohodlných a nepoddajných jedinců a vybírání daní. To vše pod záštitou státní moci, ovšem o jeho počínání nemá guvernér státu ani ponětí. Ashley se spolu se svým kamarádem na základě důvěryhodných a sladkých řečí Holdena přidávají k jízdní policii, aby brzy zjistili, jak se věci ve skutečnosti mají a mohli začít bránit páchanému příkoří. Když se má Ashley stát spolupachatelem vraždy svého nejlepšího přítele Terryho, s jehož sestrou před válkou chodil, rozhodne se jednat podle vlastního svědomí, přestože letitý souboj Unie a Konfederace mezi ně vrazil klín. (cheyene)

Mol

WAIT FOR THE PRISONERS TO ESCAPE AND SHOOT TO KILL! Klasická jednohubka, kterých Duke natočil mraky. Neurazí ani nenadchne, tak jako všechny ostatní jeho "hodinovky" z třicátejch let. ()

cheyene

Každý, kdo má rád westerny a slabost pro Johna Waynea, zejména jeho ranou tvorbu, bude spokojen tak jako já. V případě The Lonely Trail není ani příběh tak naivní, jako tomu mnohdy v jeho filmech ze 30. let je, avšak jde o poctivý, klasický western, kde je jasně dané dobro a zlo, nechybí tu přátelství, láska, hrdinské činy a akce. Snímek je také dobře natočen, mnohé scény mají opravdu dobrou atmosféru, např. noční smuteční průvod nebo jezdci na koních s loučemi. Postava Johna Waynea tu také není prototypem supermana, ale obyčejného, poctivého muže, který může udělat chybu nebo být chycen, ale také poraněn. Objevují se tu herci, kteří jsou ve 30. letech Wayneovými partnery skoro v každém filmu, hlavní hrdina má typického bílého koně, košili a šátek kolem krku. Já tyhle westerny zkrátka můžu, takže 5*. ()