Legenda o ztraceném

• Taliansko Timbuctù (viac)

Trojlístek cestovatelů představovaných Johnem Waynem (otrlý průvodce pouští Joe), Rossano Brazzim (zjemnělý hledač pokladu Paul) a Sophiou Lorenovou (krásná Dita) se vydá do pouště. Dita je do Paula zamilovaná, ale teprve v tvrdých pouštních podmínkách se projeví pravá povaha obou mužů... (oficiálny text distribútora)

kinderman

Důvod, proč se na tento komorní dobrodružný film podívat, se nejmenuje ani J.Wayne, ani S.Lorenová, ale J.Cardiff, což není herecký představitel „té třetí postavy“ (víc jich po deseti úvodních minutách fakt neuvidíte), nýbrž kameraman, který tu poušť výtečně nasnímal a o němž na letošním MFF Karlovy Vary šel zajímavý dokument. ()

cheyene

Příjemná, dobrodružná oddechovka s Johnem Waynem a Sophií Loren v hlavních rolích. Plně souhlasím s názorem, že se jedná o jakéhosi praotce Indiany Jonese, ačkoliv kvalitativně na něj zdaleka nemá. To však nic nemění na tom, že má řadu skvělých okamžiků a pro fanoušky Johna Waynea se určitě jedná o povinný snímek. ()

T2

║Rozpočet $1,750,000║Tržby USA $2,200,000║Tržby Celosvetovo $2,200,000║ John Wayne v takej skoro jemu klasickej polohe, kedy sa snaží byť stále nad vecou a mať pevne všetko vo svojich rukách. Prvotný rozbeh na dobrodružný film o vysnenom meste plného pokladov je dosť perspektívny. Postupne sa to ale zmení na vyhrotenú drámu, kde príde aj na taký psychologický zlom. V konečnom merítku je to skôr taký priemer, kde chýbajú nejaké tie razantnejšie momenty. /60%/ ()

farmnf

Tento romantický a dobrodružný snímeček z let velmi minulých mě kupodivu potěšil. Sophia tam svou krásu teprve nabírá, geniální socha kinematografie ještě není hotova. Přerod Brazzima z charaktera na stvůru vlivem pokladu se mi opravdu líbil. Vůbec jsem to nečekal. Trochu mi vadila nereálnost zásobování chlastem Johna Waynea. Odjel s jednou flaškou a totožných na Sahaře vychlastal min. 5. Na to si režisér měl dát pozor-asi mu bylo líto Waynea, že neměl co do huby. Tzv. charakterní hledač kostry mu jednu rozstřelil a min. 2 rozbil. Nakonec se stejně pomátl...Aha...... Už to mám, protože nechlastal. ()

rikitiki

Pámbíčkářský hledač pokladů (Rossano Brazzim) a náhle zcela napravená padlá děva (Sofia Loren) mě pořádně vystrašili exaltovaně zahranými a patetickými projevy o duši, dobru a spáse ztracených. Ještěže s nimi v poušti byl i cynický průvodce John Wayne, který jejich nadnesené blábolení usadil vždy nějakou trefnou a realistickou hláškou. ____S realitou ale film skutečně mnoho společného nemá, a to i v rámci nadsázky, která je pro tento typ dobrodružných snímků přijatelná. Tři poutníci Saharou téměř vždy najdou plné bazény vody, ve kterých se může Sofia svůdně máčet, Wayneovi snad nikdy nedojdou flašky s chlastem a ještě nezapomněli přibalit na cestu ani šitíčko, aby si padlá děva mohla vyspravit dráždivě potrhané šaty - tomu ale moc nedá a za chvíli už jí zpoza blůzky zase lascivně prosvítá nahé tělo. ___Přesto ale když dojdou ke ztracenému městu, film získá docela napínavou atmosféru, dialogy přestanou být stupidní a začne se odehrávat cosi jako remake milostného trojúhelníku opakující drama vášně a zrady, které ve stejných místech před deseti lety zažila jiná trojice, z níž už zbyly jen vybělené kosti. ____ Za zmínku ještě stojí putování zpět bez vody a láska mezi dvojicí, která se zprvu nesnášela ("Takhle jsi mě nikdy předtím nepolíbil." - "Ale vždycky jsem chtěl."). ___ Nebýt velké dávky patetických keců, s trochu větším přídavkem humoru a mohl z toho být hodně zajímavý snímek, jeden z praotců Indiana Jonese (což byl asi i tak). /3. 9. 14./ ()

• John Wayne si během natáčení zlomil nohu. (Mr.Hudson)
  • Revolver, ktorý používa Joe January (John Wayne), je značky Bodeo Model 1889 - talianska zbraň vyrobená podľa francúzskeho vzoru Chamelot-Delvigne 1873. Mimo talianskych filmoch sa tento model objavuje len veľmi zriedkavo. (beso74)
  • Ztracené město Timgad, na které se ve filmu odkazuje, byly ve skutečnosti ruiny Leptis Magna, římského města ze 7. století př. n. l. poblíž Tripolisu v severozápadní Libyi, zatímco „Timbuktu“ se ve skutečnosti nacházelo ve Zlitenu v Libyi. (mac000)