Hondo

Hondo Lane (John Wayne) je armádny špión, ktorý nesie dôležitú správu generálovi Crookovi. Peši, pretože o koňa práve prišiel v boji s Apačmi, dorazí na malú farmu, kde nájde ženu so šesťročným synom. žena tvrdí, že jej muž odišiel na deň s dobytkom, ale zdá sa, že na farme žije sama už oveľa dlhšie. Hondo ju prehovára, aby s ním odišla, keďže v okolí je nebezpečná situácia vzhľadom k indiánskemu povstaniu. Lenže žena tvrdí, že s Apačmi si rozumie a nič sa jej nestane. Hondo si požičia koňa a odchádza. Krátko na to prichádzajú na farmu Apači - ale Hondo sa vráti... (STV)

Ajantis

Your life is meaningless compared to Hondo! Od nejzbožňovanějšího filmu Ala Bundy, kvůli jehož sledování pokaždé tolik zakusil, jsem čekal něco trochu jiného. Více >správných< amerických chlapů, jejich zápolení, střílení rudochů a znásilňování rudošek... Chybí zde pořádná porce xenofobie, šovinismu, buranství a, k čertu, vždyť se tu vůbec nehrál americký fotbal!!! Namísto toho jsem se dočkal citovky plné ideálů a dokonce shovívavosti vůči rodině! Ale Bundo, zklamal jsi mě. Nechť prodáváš boty do nejdelší smrti a zápach bizonního trusu už z nohou nikdy nesmyješ. ()

Anderton

Pokiaľ vám chýba, s výnimkou Vinnetuoviek, nejaká indiánka, kde si fakt užijete Apačov a dokonca sa dočkáte aj nejakých tých dialógov medzi nimi, medzi nimi a bielymi tvárami a dokonca im dáva scenár čiastočne aj za pravdu, tak Hondo je pre vás ako stvorený. Samotná hlavná postava je trochu nedomyslená, ale Wayneova charizma aj napriek tomu z Honda robí jednu z jeho najpamätnejších úloh. Belosi porušili zmluvu s indiánmi, ktorí nechápu význam pojmu klamstvo a tak nás čaká odplata. Hondo však bude musieť stáť na strane svojej rasy... ()

cheyene

Dobrý western, který nesmírně pozvedl John Wayne, který opět potvrzuje, že role kovbojů a drsných mužů ze Západu, mu sedí jak ušité. Pokud bychom měli vybrat z lidského druhu nějaký prototyp muže, pak by Wayne jistě neměl chybět na prvních příčkách výběrového řízení. V tomto westernu je jeho postava poměrně spjata s přírodou a životem indiánů, avšak i přesto se musí v boji postavit proti nim. Líbilo se mi, že Apačové zde nejsou vylíčeni jako krvelačné bestie, ale také jako lidé čestní a schopni dodržovat své slovo, respektovat bílé a projevit velkorysost. Chvíli jsem přemýšlel, zda nedát plné hodnocení s přihlédnutím na perfektní hudbu, výborné prostředí a perfektního Waynea. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Tady není proč nad plným bodováním váhat - plnokrevný western, poutavý příběh, tragédie, slitování i láska (sblížení cizího muže s chlapcem i ženou tématem nepatrně přimomíná film Shane rovněž z roku 1953), k tomu patrně i dobová věrnost v bitvách s Apači. Navíc indiáni zde jsou vykresleni jako charakterní divoši, kteří bojují kvůli nedodržování dohod bělochy. Vše korunuje přesvědčivý John Wayne jako samotářský bývalý zvěd Hondo Lane se svým psem Samem po boku... Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x2j5hz_hondo-trailer_shortfilms ()

špaček421

Klasický western přesně tak, jak má vypadat. Drsný hrdina Wayne, zlí rudoši s pomalovanými ksichty, hrdinná kavalérie, krásná příroda, hrdinská hudba a přestřelky. Prvních dvacet minut je sice poněkud zdlouhavých a nudných, ale pak se na scéně objeví Apači. Ti tu kupodivu nejsou jako krvelačné bestie, které nemají jiný zájem, než vraždit nevinné bělochy a jíst jejich děti, ale pro svoje krvavé řádění mají docela podstatný důvod, který tu vysloví dokonce sám Wayne - bílí porušili smlouvu s indiány a ti se vzbouřili. Náčelník Vittorio pak vypadá jako docela rozumný chlápek, když vymyslí, proč nezabíjet vdovu a jejího synka. Nicméně divák v roce 53 asi pořád cítil rasovou nenávist k rudochům, takže jejich povstání je potlačeno (sláva). Navíc to, že Indiáni jsou tu vylíčeni v poněkud příznivějším světle, neznamená, že nebudou mučit statečného hrdinu a nezabíjejí psy. Oproti Fordovým filmům mi tohle bylo o dost sympatičtější tím, že se tu neobjevují rádoby komické figurky ožralých doktorů. Pravda, je tu mladý namyšlený voják - zelenáč, ale tentokrát naštěstí nebodne Warda Bonda do míst, kam slunce nesvítí. Přestřelek je dost, honička s rudochy na koních, souboj na nože, hudba byla pěkná, a sem tam se objevil dokonce i vtípek a jeden docela dobrej ("Já taky neumím plavat!"). Sice je to často dost naivní, hlavně co se týče romantický stránky, ta byla až legrační, ale bavil jsem se slušně. ()

• John Wayne v jednom rozhovore spomenul, že ak by si mal vybrať postavu, ktorá najlepšie vystihuje jeho osobné hodnoty, vybral by si práve Honda. (MikO_NR_1909)
  • Film je několikrát zmíněn v seriálu Ženatý se závazky jako nejoblíbenější film Ala Bundy. (ČSFD)
  • Geraldine Page v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)