Byl zocelený žárem bitev, ale podlehl až jiskrám v očích krásné dívky... Po porážce Napoleona v bitvě u Waterloo se někteří bonapartisté uchýlili do vyhnanství za oceán do Spojených států. Byli srdečně přivítáni a dostali do správy několik osad ve státě Alabama. Několik let poté, v roce 1819, pochoduje Alabamou kentucký regiment domobrany, z něhož se snaží zběhnout John Breen (J. Wayne). Útěk se mu podaří ve městě Mobile a zabaví kočár, v němž sedí také francouzská dívka Fleurette Cherrie De Marchand (V. Hrubá Ralston), dcera jednoho z bývalých Napoleonových generálů Paula de Marchanda (H. Haas). Do Fleurette se na první pohled vášnivě zamiluje, ale než mezi nimi stačí dojít k románku, dostihne je Johnův regiment díky jeho dobrému příteli Williemu Paineovi (O. Hardy) a musejí se rozloučit. Po deseti dnech pochodu však John s vojáky dorazí do jedné ze zmíněných francouzských osad Demopolis, kde se opět shledá s Fleurette. Kapitán jemu i Williemu nakonec dá tři dny, aby se mohl ucházet o dívku, o níž usiluje také vlivný Blake Randolf (J. Howard). Během těchto dnů se John začne vydávat za armádního vyměřovače a náhle odkryje spiknutí, které má za cíl zničit celou francouzskou komunitu… (Česká televize)

fragre

Tak jak vidím komentář od liquido26 nebyl jsem jediným prostým venkovským chasníkem, který naběhl na vidle vypravěčova komentáře. Toto je velice dobový a velice průměrný western. John Wayne tu má tu svou obvyklou roli drsného chlapíka, který v souboji o místní krásku musí překonat společenské překážky, francouský šarm, časté úklady potměšilých nepřátel a ještě se popasovat s hlavní ženskou záporačkou, která má více sex-appealu a kuráže, než ta jen pro dekoraci přidaná kladná kráska. Ale Johnny to zvládne, protože se s namlouváním vůbec nepáře, nepřátele pobije a záporačka se ze soutěže vyřadí sama. Film je snad vyjímečný jen po kostymní stránce, neb Johnny tu nosí kostým Kožené punčochy, a francouští osadníci chodí neustále v parádních uniformách, jako by přišli z vítězné vojenské přehlídky na Martových polích. Oliver Hardy zde jen předvádí, co předvedl dříve již 100x a lépe. Pro našince je zajímavá účast Hugo Haase, který v generálské uniformě vypadá důstojně, ale více předvést šanci nedostal. Jo, a kentucká domobrana zpívá secvičeně jak Pěvecké sdružení učitelů moravských. Tak kvůli Hugovi 3*. ()

kinderman

Nebýt závěrečné patnáctiminutovky (dobře zrežírovaná akce), jdu nemilosrdně na dva, protože obsadit do rolí francouzských exulantů Čechy (H.Haas a bývalá pražská krasobruslařka Věra Hrubá- favoritka a od roku 1952 manželka prezidenta společnosti Republic), udělat těžiště z nesmyslné milostné zápletky, implantovat do filmu "humor" (O. Hardy), ale ve finále začít vršit mrtvoly a nechat zpívat kentucké milicionáře do zblbnutí jednu píseň- to odradí i skalního westernového fanouška. ()

ostravak30

Další pozoruhodný western, ve kterém český divák zpozoruje dva české herce - Věru Ralston-Hrubou a Huga Haase. A to není zdaleka jediná zajímavost. Vidět Olivera Hardyho v kino filmu, mluvícího a navíc bez Laurela se jen tak nevidí. To jsem si nemohl nechat ujít. Celkově na mě ale film působí víc jako romantický film zasazený do kulis westernu. Přestože jsem se dozvěděl zase něco nového. Nikdy by mě nenapadlo, že Francouzi po porážce Napoleona utečou na Divoký západ. Nebýt poslední scény a exteriérů, tak by snad ani o western jít nemohlo. A Hardy zde navíc zajišťuje tu humornou stránku. Dokonce bych řekl, že by se hodil i do májovek jako Sam Hawkens, kdyby byl štíhlejší. A John Wayne měl v té době už za sebou opravdovou řádku filmů, ale přesto si troufám tvrdit, že to lepší a nejlepší mělo teprve přijít. ()

rikitiki

Neumělý pokus o humoristický western zklamal na celé čáře. Proč se do téhle splácaniny zatoulal nebohý Oliver Hardy? Jeho styl humoru žánru vůbec nesedí a s Waynem k sobě nejdou dohoromady. Scénář je plný děr a nesmyslů, pomáhá si i takovými zoufalostmi, jako jsou dovysvětlující vnitřní monology hlavního hrdiny. ___ Prvních dvacet minut se lidé sobě navzájem pořád jen představují, což možná bylo ještě to nejrozumnější, co mohli udělat, protože jak dojde na zápletku, bylo by nejlepší celý film zabalit a jít od toho. Zápletka nedává smysl. Herecký výkon zejména hlavní hrdinky je ostuda. /15. 9. 14./ ()

Jezinka

Nechala jsme se nalákat na celkem vysoké hodnocení, zabavných je posledních 20 minut. Jinak je to zdlouhavé, ukecané a doplněné vnitřními hlasy hrdinů. Nuda. Herecké výkony jsou sice slušné, ale s mizerným scénářem, kdy je veškerá zápletka na rychlo zveřejněna i vyřešena tomu nepomůžou. Jakoby si ke konci režisér vzpomněl, že netočí romanci, ale western. ()

• John Wayne byl tak nadšený ze spolupráce s Oliverem Hardym, že mu nabízel role komika i pro další filmy. V době, kdy byl tento film v kinech, se Stan Laurel zotavil z nemoci, a tak Oliver Hardy nabídku zdvořile odmítl. (Mol)
  • Oliver Hardy byl velice dobrý přítel Johna Wayna, ale i tak z počátku nechtěl v tomto filmu hrát. Bál se, že si lidé budou myslet, že se se Stanem Laurelem rozešli jako duo. Když ovšem Laurel trval na tom, aby tuto roli vzal, Hardy nakonec souhlasil. (Mol)