NinadeL

Po dusných dramatech, která Zarah Leander natočila s Detlefem Sierckem v roce 1937, bylo rozhodnuto, že její příští film bude lehká společenská komedie v režii Viktora Turžanského. Ale ne obyčejná komedie, půjde o novou adaptaci klasické maďarské divadelní hry A kék róka Ference Herczega z roku 1917. Čím byla ta hra výjimečná? Mmj. oslovila ve Švédsku Mauritze Stillera, a ten podle ní natočil jeden z těch klíčových legendárních němých filmů Riddaren av i gar (1920), které ovlivnily všechny významné tvůrce té doby v Evropě i v Hollywoodu. Hra i filmy nabízely na svou dobu velmi pokrokové názory na vztahy a manželství obecně. V úpravě s božskou Zarah sledujeme její flirt s Willy Birgelem, představitelem moderního muže, který nelpí na minulosti, má skvělé auto, chodí do golfového klubu, má jachtu a v neposlední řadě je také pilot. Romance naráží na jediný drobný detail, naše hrdinka je provdána za profesora v podání Paula Hörbigera, který se zajímá pouze o sladkovodní ryby a svou ženu příliš nevnímá. Nic tedy nebrání tomu, aby ho mohla do svého náručí vlákat mladičká modistka se zapnutým vdávadlem (Jane Tilden). Díky vedlejší lince, kterou zastupuje jeden roztomile zženštilý tenor, má Zarah příležitost vyseknout jedny z nejlepších písní, které zpívala ve 30. letech, zde především svěží šlágr Kann denn Liebe Sünde sein? Kromě toho Zarah předvede během celého filmu celou škálu vynikajících modelů, sportovních kostymů, plášťů nebo domácích županů či velkých večerních. Je to učiněná přehlídka a především pastva pro oči. Celkově jde o skvělý kontrast k její předchozí tvorbě, zvlášť, pokud její párování s Birglem navázalo na tak dramatické situace, jaké jsme viděli ve filmu Zu neuen Ufern. ()

vitekpe

Chtel jsem videt jeste nejaky film s Edith Meinhard, tak jsem ho videl. Jde o konverzacni, "salonni" romanticke drama, zjevne natocene predevsim pro Zarah Leander... Ja tam bohuzel (mimo techto dvou pohlednych herecek) nic svetoborneho nevidel. 3- ()