Na konci 19. storočia do Dánska prichádza loď so švédskymi imigrantmi, medzi ktorými je i Lasse a jeho syn Pelle, ktorí dúfajú, že v novej krajine ich čaká lepší život. Nájdu si prácu na veľkom hospodárstve, namiesto vytúženej slobody a nezávislosti ich však čaká opovrhnutie a neúcta. Lasse sa však nevzdáva svojho sna o lepšom živote. (STV)

misterz

Nádherná dobová rustikálna dráma. Dej pozostáva z niekoľkých dramatických liniek smerujúcich k jednotlivým postavám a vzťahom medzi nimi. Čiže netočí sa všetko len okolo malého Pelleho a jeho otca (skvelý Max von Sydow), emotívne na mňa napr. zapôsobili aj mini príbeh lásky medzi slúžkou a bohatým synáčikom, vzťah statkára so ženami a manželkou, vyhrotený vzťah medzi rebelujúcim švédskym sluhom a správcom... Emotívna stránka si drží vysokú úroveň už hneď od začiatku ako otec so synom na rukách vystúpia z lode s túžobným očakávaním lepšieho života. Že to nebude také ľahké poznajú už veľmi skoro... Čaká ich len bieda, špina, hlad, ponižovanie a samozrejme aj poriadny smrad (spávajú v maštali vedľa kráv). Pri pohľade na nich a ich zúfanie, ale aj napriek tomu ako stále verili, že príde niečo lepšie, som mal často guču v krku. Jednou z tých najlepších vecí na filme je však úžasná dobová naturálna atmosféra odzrkadľujúca biednu realitu vidieckeho života v Dánsku na sklonku 19. storočia. Z tohto pohľadu možno film smelo zaradiť do žánru historický. B. August točiť drámy vie, jasný plný počet hviezd. ()

Dr.Zhivago

Emocionálně i vizuálně působivé dílo o víře v člověka a o cestě ze samoty k lidské pospolitosti vypráví příběh vdovce Lasseho (Max von Sydow) a jeho syna Pelleho, který koncem minulého století odchází hledat štěstí z rodného Švédska do bohatšího Dánska. Filmový přepis slavného románu Martina Andersena Nexö oceňený Zlatou palmou na MFF v Cannes získal také Oscara, Zlatý globus a Felixe. Pelle Dobyvatel (Pelle Erobreren) je dvou a půl hodinová freska ze života zemědělského proletariátu na konci minulého století, jak jej zachytil ve svém románu z roku 1924 Martin Andersen Nexö (1869 – 1954). vyprávění o starém Lassovi, který odejde se svým devítiletým synkem ze Švédska za vidinou důstojnějšího živobytí a místo toho nalézá ve službách dánského statkáře jen bídu a ponížení, nechybí epický rozlet ani trochu romantizující lyrismus. Akcentuje zejména vztah mezi otcem, všemožně se snažícím zachránit alespoň zdání vlastní lidské důstojnosti, a nadaným synkem, dospívajícím díky jeho nezměrné lásce i díky přátelství s jediným revoltujícím člověkem na statku, čeledínem Erikem, k postupnému sebeuvědomění a touze po svobodě. Proti Stromu na dřeváky, který Pelle Dobyvatel zákonitě tematický připomene, je však film vystavěn v duchu zákonů sociálně-kritického melodramatu, s jeho důrazem na emocionální působivost i s jeho schématy. nesporným kladem filmu jsou výkony Maxe von Sydowa v roli otce a malého Pelleho Hvenegaarda v roli svého jmenovce. ()

Radyo

Kdo viděl jiné filmy od Billeho Augusta (Bídníci, Stopy ve sněhu, Dům duchů), ví, že je to velmi dobrý režisér. Tento film je určen především náročnému publiku a zcela poprávu získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 1987. Max Von Sydow je dostatečně ostřílený herec, aby zvládl tak složitou roli, jakou je jeho postava otce v tomto filmu. Ovšem jeho mladý herecký kolega Pelle Hvenegaard v roli Pelleho mě naprosto zaskočil svým profesionálně odvedeným výkonem. Tak dobrý herecký výkon v podání dítěte jsem snad ještě neviděl. ()

zputnik

Bravurně zvládnutý snímek Billeho Augusta PELLE DOBYVATEL seznamuje diváka s bídným a ponižujícím životem na jedné dánské farmě, na sklonku 19. století. Ačkoliv ústředními postavami jsou švédští emigranti Lasse (Max von Sydow) a Pelle (Pelle Hvenegaard), tak snímek neopomíjí zachytit životy i řady dalších obyvatel farmy. Pro mě osobně byly velmi silným zážitkem životní osudy Anny, Nielse a malého chlapce jménem Rud. Na snímku si vysoce cením skvělých hereckých výkonů všech herců; především pak malého Pelleho (jeho herecký výkon je udivující). Příběh je navíc výborně „dokreslen“ hudbou Stefana Nilssona. V neposlední řadě je také nutné zmínit výborné zachycení drsné, ale přesto krásné dánské přírody. Shrnuto a podtrženo: snímku nemám co vytknout. Právě naopak: zaslouží si jen a jen chválu. Jde o silný emocionální zážitek. ()

Karush

Úžasný a znepokojujúci film o utrpení, živote, smrti, snoch a šanci mladých dosiahnuť viac ako rodičia aj o tomto hovorí tento krásny príbeh. Držanie ruky otca a syna Pelleho na záver dokonale zobrazuje pospolitosť, odlúčenie rovnako ako aj nádej na lepšiu budúcnosť. Pútavá so značnou dávkou dramatičnosti filmová lahôdka s čarovnou atmosférou, dobrým hudobným podkladom a veľmi dobre zvládnutými náročnými rolami vytvára nevynechateľnú klasiku s posolstvom pre nadšencov tohto žánra. ()

• Pelle Hvenegaard se jmenuje stejně jako titulní hrdina Pelle, kterého hraje. (ČSFD)
  • Pokračování filmu bylo v plánu, ale z finančních důvodů nikdy nevzniklo. (ČSFD)
  • Natáčelo se od 14. července do 19. listopadu 1986 v Dánsku. (ČSFD)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)