Filmové zpracování autobiografie "Po zarostlých stezkách" vypráví příběh Knuta Hamsuna, norského nositele Nobelovy ceny za literaturu. Sleduje život hrdiny (Max von Sydow) a jeho ženy Marie (Ghita Nørby) v období od 30. let do roku 1952, jejich vývoj od společensky adorovaného páru přes jejich kolaboraci s nacisty v okupovaném Norsku až po poválečný soudní proces za vlastizradu. (e-R)

misterz

Precízne a historicky presne filmovo spracovaný životopis tohto nórskeho básnického velikána. Teda, ten sa na nudný život rozhodne sťažovať nemohol a na krátky tiež nie. Potešila ma aj pekne vykreslená dobová atmosféra spolu s medziľudskými vzťahmi súvisiacimi s nemeckou okupáciou. Bohatá paleta ľudských vlastností a charaktorov poskytla veľa myšlienok na zamyslenie. Len škoda toho občasného pomalšieho tempa a možno aj miernej uťahanosti dejovej linky. Čo sa týka hereckého výkonu M. von Sydow, tak to sa už asi budem opakovať, ale nedá mi, bez neho by to nebolo ono, opäť niečo nezabudnuteľné. 75/100 ()

starbrejkr

Hodně zajímavý a místy dost temně a depresivně působící film. Ač to nebylo jistě přímo účelem, neustále jsem měl pocit toho chladného a deštivého Norska. Výborný výkon Maxe von Sydowa, který (nejen) tu vypadá mnohem starší než ve skutečnosti je, který hraje u nás nepříliš známou osobu rozporuplného spisovatele Knuta Hamsuna. ()

emma53

Až po skončení projekce jsem si šla o Knutu Hamsunovi přečíst nějaké informace a mohu tak z těch mála článků alespoň konstatovat, že je to až na příliš dlouhou stopáž velmi zdařilé životopisné dílo o člověku, který byl svého času v Norsku legendou. Byla jsem překvapená, kolik toho napsal a já se přiznávám, že jsem od něj nic nečetla. Rozhodně mi to nedá a při příští návštěvě knihovny budu mít jasno v tom, co si vypůjčím už jen ze zvědavosti, protože jeho život a postoje byly víc než zajímavé. Vůbec se nedivím, že Max von Sydow obdržel za roli Hamsuna spoustu ocenění, protože ho hrál opravdu jedinečně. Ale herecký výkon jeho manželky Marie v podání Ghity Norby byl také vynikající. Její výpověď před psychiatrem nebo její hysterické rozhořčení nad svým životním údělem vedle takového muže je určitě také hodný chvály. Nicméně pilířem celé této biografie Max von Sydow se tímto výkonem zapsal mezi mojí nej hereckou elitu. ()

Sarkastic

„Nejhorší ze všeho je, že jsem k tobě úplně ztratila úctu!“ Už od úvodu je hlavní hrdina líčen v těch nejlepších barvách. A váhající či přímo odsuzující postoj publika k Hamsunovi se daří držet po celý film, a to i v případě jeho ženy. Jenže zatímco její sympatie k Německu a norským kolaborantům mají hmatatelné důvody, v případě Hamsuna to už tak jednoduché není. Všechny jeho argumentace a obraty jsou doprovázené zmateností. Nejde přece jen nakonec o starého muže, který chtěl ze všeho nejvíc v klidu zemřít, ale na sklonku života mu senilita zatemnila mozek? Ať už si divák udělá jakýkoliv závěr, jednoduché to mít nebude nejen z důvodu morálních, ale i těch čistě filmových. Stopáž je totiž přestřelená, snímek místy dost zdlouhavý a prázdný konec neuspokojivý. Herecky mu vládne ústřední pár, ale třeba takový Quisling není živá postava, spíš nepovedená karikatura. Vidím to na čisté 3*, trochu zklamání. „Vy jste Hamsun? Ten vlastizrádce? Matka mi řekla, abych Vám hodila zpátky Vaši knihu. Proč jste se stal zrádcem?! Proč?!“ ()

NinonL

Po shlédnutí filmu jsem dostala velkou chuť přečíst si knihy tohoto pozoruhodného spisovatele. Ve filmu není příliš sympatický, většinou právě naopak. Ale vyzařuje z něho něco čistého, ryzího. Doufám, že takové budou i jeho knihy. Zvláště mě zajímá jeho poslední kniha, která vzniká i ve filmu, Po zarostlých stezkách. Více než o válečné drama jde o film psychologický. Zajímavý je nejen Knut Hamsun, ale i jeho žena, ambiciózní dáma, kterou každý přehlížel. Film je poměrně dlouhý, ale jako psychologickou studii největšího norského spisovatele všech dob, doporučuji. ()

• Představitelé hlavních rolí ve filmu mluví svými rodnými jazyky - Max von Sydow švédsky, Ghita Norby dánsky, ostatní postavy pak norsky, případně německy. (skudiblik)