Lužinova obrana

• Česko Lužinova obrana (viac)

Ve dvacátých letech minulého století přijíždí do mondénního prostředí u italského jezera, kde se schází evropská smetánka, podivínský šachový génius Alexandr Lužin, aby zde sehrál svůj životní zápas. Šachy jsou pro něj celý jeho život - únik z reality, s níž se jen obtížně vyrovnává, jeho způsob komunikace s okolním světem i jediný smysl života - do okamžiku, kdy se setkává s Natálií. Natálie je mladá ruská aristokratka, jejímž jediným životním úkolem je co nejvhodnější sňatek - alespoň podle jejích rodičů. Matka se jí snaží přihrát pohledného, uhlazeného a majetného hraběte Jeana se Stassarda. Pak ale Natálie potká nevyzpytatelného, komplikovaného a impulsivního Lužina. Nejsložitější partie jeho života začíná, každý tah může ovlivnit jejich společnou budoucnost...

LUŽINOVA OBRANA je po ANTONII, která v roce 1996 zvítězila v oscarovém klání v kategorii neanglicky mluvených filmů, dalším filmem nizozemské režisérky Marleen Gorrisové, uváděným v České republice. Jde o filmové ztvárnění stejnojmenného románu slavného spisovatele Vladimira Nabokova, jenž byl pro svoji mnohovrstevnost považován za nezfilmovatelný. (oficiálny text distribútora)

Slarque

Mezi milostnou romancí a sportovním dramatem rozprostřený příběh stojí na vynikajících hereckých výkonech. John Turturro zkrátka podivíny umí a Emily Watson je jedna z mála hereček, které bych tuhle romanci uvěřil. Zajímavých by mohlo být více postav, ale ve scénáři nedostaly prostor. Výborná je také kamera a hudba. Co se týče režie, nemám jí moc co vytknout, ale režisérčina Antonia je výrazně lepší. Ty čtyři hvězdičky jsou tedy pouze s přimhouřenýma očima (70%). ()

tahit

Čím je film tak zvláštní, že dokáže upoutat? Psychologií postav a kvalitně zpracovaným scénářem. Literární předloha od významného amerického spisovatele ruského původu Vladimira Nabokova je sice jiná, ale navzdory tomu všemu, že se knižního díla režisérka Marleen Gorrisová moc nedržela, se jí podařilo jedinečné a zajímavé filmové dílo. ()

k212

Introvertně tichý a nevýrazný film s expesivním výkonem Johna Turturra, kterému s lehkostí a grácií přihrává Emily Watson. Lužinova obrana vypráví o lecčem, o lásce, o soutěživosti, ale hlavně o tom, že být geniálním šachistou, automaticky neznaméná být úspěšným, vyrovnaným člověkem, o tom, že genialita s sebou přináší jisté oběti (psychickou nemoc). Jistých 70%. ()

Skip

I šachy mohou být brutální sport, pokud jim někdo natolik podlehne, že ho zcela pohltí stovky a tisíce variant tahů a protitahů, že jen těžko zvládá ten šílený nápor na nervy. Takový je i Alexandr Ivanovič Lužin, ruský šachový génius, působící na své okolí jako zanedbaný podivín, který by se nikdy nemohl dostat mezi společenskou smetánku, kdyby nebyl jedním z nejlepších šachystů. Lužin hraje jako o život, nachází lásku svého života, nervově se hroutí... 16 bílých proti 16 černým na 64 polích šachovnice, to je jeho život a jeho prokletí. Král padá, sám sobě dává mat! Nechce se mi použít onen výraz "herecký koncert", ale John Turturro si v tomto filmu prostě krásně zakoncertoval. ()

POMO

Pekný námet, slušný scenár a úžasné herecké výkony Johna Turturra a Emily Watson. The Luzhin Defence je jemný, civilný, inteligentný i intímne komorný film. Lenže na to, aby nám utkvel v pamäti je príliš televízny, obrazovo chudobný a nevýrazný. Keby ho nakrútilo napríklad žánrovo spriaznené duo perfekcionistov Merchant / Ivory (The Remains of the Day), mohol byť niečím viac. ()