Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní příběh je absolutně úžasný. HBO si vám dovoluje představit filmovou adaptaci stejnojmenné autobiografie.  Spisovatel Alexander Masters se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta, bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Krátký život Stuarta Shortera byl jeden velký chaos - bezdomovec, který si hrál s noži, holdoval drogám a alkoholu a měl sklon k násilí. Když se však setkal s Alexem, nabral jeho život nový směr. Alex se rozhodl, že o Stuartovi napíše knihu a Stuart ho přesvědčil, že má příběh koncipovat pozpátku, aby byl více vzrušující. Stuart tedy vypráví příteli dobrodružství svého života, líčí příběhy současnosti a postupně se vrací do dětství. Jeho osobitý smysl pro humor dodává tragikomický nádech. Historky o přepadení pošty, pokusech o sebevraždu a střídání nejrůznějších institucí umožňují Alexovi nahlédnout do zcela odlišného světa. Náhle není tak těžké pochopit, jak se mohl Stuartův život vymknout kontrole. (oficiálny text distribútora)

Lucasion

Je fakt, že produkce HBO plodí ty nejlepší seriály, potažmo nejlepší filmy. Stuart: A Life Backwards lákal na dva hlavní protagonisty. A sice Cumberbatch a Hardy jsou to nejlepší, co mohlo tento film potkat. Oba zaručeně hrají to nejlepší, co mohou. Příběh spisovatele a bezdomovce, který je plný emocí a traumatických vzpomínek. Pro fanoušky je skutečně tento film povinnost. Hardy tady po Bronsonovi (2008), předvádí dost možná nejlepší hereckou proměnu. Jeho Stuart, který je závislý bezdomovec a navíc trpí svalovou dystrofilií, je v jeho podání zkrátka perfektní. Tom je dokonalý zjev a nejen, že bude plést nohu přes nohu, ale s otrhanými kalhotami pod zadkem i gestikuluje a chová se jako by neuměl do pěti počítat. Na druhou stranu Benedict vůbec nezaostává a jeho postava spisovatele je velmi přirozená. Zatímco Hardymu jeho bezdomovce věříte a papete i s navijákem, tak Cumberbatchovi zkrátka fandíte. Život pozpátku je hezký příběh o skutečném poutu mezi dvěma přáteli. Říkám hezký, protože příběh je milý a příjemně se vypráví. Místy dokonce i úsměvný. Ve výsledky, ale díky tragickým vzpomínkám je i plný bolesti a smutku. Je to smutný příběh, ale zároveň i milý. A díky dokonalým hereckým výkonům je i skvělým zpracováním životopisného dramatu o dvou kamarádech. (80 %) ()

mat.ilda

Další kousek z cyklu "Žhavé léto s Tomem Hardym" mě po posledním citelném ochlazení přivítal zpět do příjemnějšího klimatu, se subtropickými výkyvy hereckého projevu. Chci říct, že zpracování mi nepřišlo adekvátní Hardyho výkonu, který doslova žadonil o lepší podmínky, než jakých se mu dostalo ve formě odosobněného, zmatečného přeskakování do zlomových etap Stuarta Shortera, který by si je zasloužil stejnou měrou, neboť jeho argumenty pro pád na dno společnosti byly sakra pádné. Krom otázek, proč se někomu mohou přihodit tak strašné věci, mi tak zbyly dvě lítosti - nad zmařeným životem i nad plně nevyužitou příležitostí. ()

italka63

Benedict Cumberbarch byl dobrý. Tom Hardy ? Vynikající. Vynikající ve své roli nemocného bezdomovce s tajemstvím, které žádné dítě na světě nikdy prožít nemá. A co všechno se v životě od těch střípků i střepů odvíjí, o tom Benedict sepisuje knihu. Ne tak normálně, ale dějově pozpátku. O jednom Stuartovi z komunity bezdomovců, jeho násilí, drogách, naštěstí i touhách. Velmi dobrý film. ()

KoRner

Zaujímavé a dosť prekvapujúce pre mňa je, že tento film má "modré" hodnotenie, pretože mu nič nechýba k nadpriemerným číslam. Jedine to nezávislé britské spracovanie, ktoré aj mňa zo začiatku trochu odradzovalo. Film ma ani na chvíľu nenudil a sám som bol zvedavý na odhaľovanie Stuartovej duše. Ten je asi jedna z najtragickejších postáv vôbec. Koľko toho znesie človek a nakoniec ho položí na lopatky taká banálna vec... Celý film akoby podčiarkol tragikomický záver. Vrelo odporúčam. ()

emma53

To, co zlomilo a nakonec i zabilo srdce takového kluka, jakým byl Stuart je moc smutný příběh. Důležitým momentem ve Stuartově životě je setkání s Alexem a my jsme tak mohli být jeho prostřednictvím svědky jednoho velmi krátkého a tragického života. Já se vůbec nedivím, že si po tomhle hereckém výkonu vybrali Toma Hardyho i do jedné z hlavních rolí v seriálu The Take jako Freddyho. Kdo viděl, pochopí. A Benedict byl jako vždy bezchybným hereckým partnerem. ()

• Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)
  • V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)
  • Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)