Během První světové války je v Turecku napadena malá vesnička a bandité unesou sedm mladých dívek ve věku 12 – 15 let. O několik let později se sexuálně zneužívaným dívkám podaří utéci a naleznou útočiště v malém městě. Bezpečí ale netrvá dlouho, protože jeden z banditů dívky nalezne a opět se jich zmocní. Naštěstí se ale objevuje mladý muž, který se předtím do jedné z dívek ve městě zamiloval. Protože musel jít bojovat na frontu, nemohl zabránit únosu, ale nyní je odhodlán najít svou lásku a pomstít se za vše, co musela vytrpět. (DVD Edice)

Malarkey odpad!

Nepřemožitelným Alim se Turci k nám vrhli, a již druhým filmem se opět Navrací domů, takže to vlastně pochopili správně... ()

Crocuta

Jako ukázka turecké kinematografie určitě zajímavé, ale pro našince poněkud hůře stravitelné. Děj se - hlavně z počátku - dost vleče a některé scény, které měly patrně působit tragicky vypadají naopak dost komicky (fraška kolem ztráty panenství hlavní hrdinky, útok Turků na britské ležení a výměna praporů, výslech a následná poprava tureckých zajatců bývalými spolubojovníky atd.) Rozhodně se nedá říct, že bych se při sledování "Návratu domů" nudil, ale i tak je to u mne za 2 a půl * . ()

Pythonator

Turecký útok na britskou vlajku, to byla řádně vlastenecká píčovina, která by se hodila spíše do komedií. Jestli tohle myslí turečtí filmaři vážně, tak tím jen dokazují, že jsou v řemesle ještě větší nuly než Němci. Na druhou stranu se na tento film dívat dalo. Nudné dlouhé dialogy nebyly vražedně a nesnesitelně zbytečně zdlouhavé jako v tureckých telenovelách a nudné snímání záběrů nebylo tak nechutně připosraně a nekonečně statické jako v tureckých telenovelách. Vlastně byl ten film super. V porovnání s tureckou telenovelou asi tak stokrát lepší. A hudba byla dokonce vynikající. ()

Subjektiv

Návrat domů v sobě vcelku zřetelně snoubí dvě témata, která jakoby byla vyjádřením oficiální politiky turecké armády (ta hraje v turecké politice stále ještě prim). V úvodní části by jen slepé oko přehlédlo popis a kritiku některých neblahých aspektů islámského zvykového práva šaría, zvláštěpak postavení žen. Nejde o dílo protiislámské, spíše se snaží o liberálnější a smířlivější výklad náboženství Alláhova. Film se opírá do nucených manželství, segregace pohlaví, požadavku na panenství, osudu znásilněných žen, neuspokojené manželky, pokrytectví, které v touze zabránit hříchu vede lidi k páchání hříchů ještě větších, otře se o vraždy ze cti... Tu by mé lehce islamofobní srdéčko mohlo s radostí zaplesat, kdyby se filmu vedlo po stránce umělecko řemeslné. Žel naivní scénář, tristní herecké výkony, jednorozměrné postavy a režisérská neobratnost obracejí veškeré úsilí vniveč. Ještě slabší chvíle si však film nechal na ztvárnění válečných scén. Zde už nehraje v modernistickém moll, ale v nacionálním dur. Turecký voják je čestný, chrabrý a nezlomný, bojuje bez jídla a pití a umí být i velkorysý k nepříteli. Poněkud trapné pocity nastoupily ve chvíli, kdy se turečtí tvůri rozhodli vyrovnat s odkazem velkofilmu Lawrence z Arábie. "Turecký" Lawrence je velkopanský, povýšený dobyvatel, saudský princ Saíd pouštní barbar (kdo ví, možná jím i byl) a britský generál se přizná, že je vlastně křižák. Vrcholem je ovšem scéna zoufalého útoku turecké amády na britské postavení . Ta končí způsobem, který by do sebe s chutí pojala nejedna parodie. Škoda, že tohle je myšleno smrtelně vážně (SPOILER - poslední prostřílený Turek v ní strhne Union Jacka, aby tam zapíchl svůj půlměsíc a hvězdu, finální salva mu utrhne ruku, ta však stále pevně svírá žerď - ostatně, můžete se podívat na poslední obrázek v galerii - KONEC SPOILERU). ()