Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (31)

Černé zrcadlo (2011)

Občas možná chtělo mít někoho do party, kdo by svým pohledem pohlídal stopáž a dohlédl na rozpracování zajímavého námětu. Celkově ale velká spokojenost. Chápání reality se posouvá, máme informace hned, jak si usmyslíme. Každá z černohumorných sérií nabídla několik zajímavých dílů a pokaždé lehce píchla do vymožeností našeho moderního světa. Když z každé série vyberu jednu, tak nejprve CELÁ TVÁ MINULOST: Úderné, smutné. Paměťový implantát, který umí přehrát veškeré vzpomínky, nadělá v jednom manželství pořádnou paseku. Přesvědčí se o tom nervózní mladý právník a jeho lži „skrývající“ manželka. Ze druhé série pak WHITE CHRISTMAS: Poněkud roztáhlý příběh s několika emocionálními vrcholy a rafinovanými zvraty. A hlavně tři náměty, které měly dostat samostatnou epizodu. Přesto to do sebe hezky zapadne. Ze třetí série je toho víc, nicméně PÁD STŘEMHLAV: Útok na růžovou, útok na sluníčkové úsměvy. Bryce Dallas Howard najde kvalitní publikum na svatbě. Obzvlášť, když družičkovskou řeč přednese právě ona. Jenže to úplně nedopadne. Ze čtvrté potěší mimo jiné DJ NA ODSTŘEL: Kolik jim systém vyměřil? Kdy se ohlásí doba zániku? Budou to tři roky nebo jen pár hodin? Času dostali pramálo, ale oba cítili, že to tam prostě je. Pouto, které chtě nechtě omezují okolní zákony. Pátá série STRIKING VIPERS: Anthony Mackie má doma Nicole Beharie, což je samo o sobě výhra. Má slušnou práci a evidentně mu toho moc nechybí. Ovšem vyzkoušet se musí vše, a zatímco face to face se s letitým kamarádem příliš nevídá, po síti jim to jde náramně. Obzvlášť když se na trhu objevila jedna intenzivní novinka. A konečně ze šesté série LOCH HENRY: Sledujeme mladý pár, který navštíví jeho rodné skotské městečko s cílem natočit v něm studentský dokument. Nakonec ale změní námět, což bude fatální chyba. Holt najít staré rodinné videokazety může přinést děsivé tajemství... Nepředvídatelné, slušně zahrané a s fajn atmosférou zapadlého britského zapadákova. ()

Série 1 (2011) (S01)

NÁRODNÍ HYMNA: Politická satira s výtečným námětem a obraz dnešní doby plný neklidu a mizerných rozhodnutí. „Pane premiére, veřejné mínění vypadá tak, že byste...!“ (80 %). PATNÁCT MILIONŮ MERITŮ: Každý den jako přes kopírák, bezvýchodnost, nehmatatelné štěstí, umělé cíle. Futuristicky sarkastické pojetí, přesto se slušnou myšlenkou. Moc fajn herci (65 %). CELÁ TVÁ MINULOST: Úderné, smutné. Dnešní moderní svět, který se nad sebou už nikdy nezamyslí. Vlak odjel, příležitost nastoupit do dalšího je mizivá. Paměťový implantát, který umí přehrát veškeré vzpomínky, nadělá v jednom manželství pořádnou paseku. Přesvědčí se o tom nervózní mladý právník a jeho lži „skrývající“ manželka (85 %). ()

Národní hymna (2011) (S01E01)

Nesmí se to rozšířit. Je nutné to držet daleko od tisku. Jenže jen v tom pokoji to už dávno není. Video se rychle dostalo mezi lidi. „Samozřejmě se to nestane!“ – o pár hodin později – „Pane premiére, veřejné mínění vypadá tak, že byste...!“ Kouzelná manipulace a obraz dnešní doby plný neklidu a mizerných rozhodnutí. Docela dlouho jsem Black Mirror odkládal a nyní jsem rád, že nám to spolu konečně klaplo. Velmi dynamický start seriálu, výborní herci. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Futuristicky sarkastické pojetí, přesto se slušnou myšlenkou. Místy mdlé scény do sympatických čísel hnala dvojice Jessica Brown Findlay a Daniel Kaluuya. Čím víc nesmyslně šlapou, tím víc výhod mají. Každý den jako přes kopírák, bezvýchodnost, nehmatatelné štěstí, umělé cíle, v pokoji jen postel a obří televizní obrazovky plné nepřirozené radosti. Být viděn, nezapadnout. ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Pomalejší rozjezd, skvostný dojezd. Dnešní moderní svět, který se nad sebou už nikdy nezamyslí. Vlak odjel, příležitost nastoupit do dalšího je mizivá. Třetí epizoda úvodní série těží z paměťového implantátu, který umí přehrát veškeré vzpomínky. Dají se zopakovat, zpomalit, přiblížením se podívat na detaily, okořenit si jimi sexuální život. Ale i smazat. A dá se kvůli nim rozbít vše, co si postavy vybudovaly. Přesvědčí se o tom nervózní mladý právník a jeho lži „skrývající“ manželka. ()

Série 2 (2013) (S02)

PŘIJDU HNED: Žijeme více on-line než skutečný život a to je potíž. Zdá se, že tihle dva spolu chtějí spojit zbytky svých životů, jenže on umírá. Jenže co když při každé volné chvíli ťukal do mobilu, sdílel, reagoval, prostě žil sociálními sítěmi? Ovšem náhradník vyprofilovaný dle předchozího internetového chování nikdy nebude originál (80 %). LOVNÁ ZVĚŘ: Zběsilé a méně uhrančivé. Současná společnost nepotřebuje peklo. Už ho má. Dezorientovaná žena uniká střelbě. Zoufalá utíká a nechápavě sleduje lidi, kteří si vše nahrávají na své mobilní telefony. Pointa nezasáhla. Za mě nejslabší díl prvních dvou sérií (50 %). MEDVÍDEK WALDO: Je to víc o slizkých politicích nebo znechucených voličích? Modrý medvěd Waldo (a jeho stvořitelé) se chytnou příležitosti a vypustí sarkastickou postavičku do blížících se voleb, sprosté zpestření voleb ovšem překvapí. Fajn námět, horší zpracování (65 %). WHITE CHRISTMAS: Poněkud roztáhlý příběh s několika emocionálními vrcholy a rafinovanými zvraty. A hlavně tři náměty, které měly dostat samostatnou epizodu. Osudy dvojice mužů, kteří nepáchali zrovna dobro, ale nejde říct, že by byli zlí. Pochopíme, že ti dva spolu nesedí nad sklenkou náhodou. Nakonec to do sebe hezky zapadne (85 %). ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Ona a on. Ve venkovském domě. Zdá se, že spolu chtějí spojit zbytky svých životů, jenže on umírá. A tehdy, ostatně jako při předchozích dílech, přijde poměrně zajímavá myšlenka. Co když díky hype super cool službě zůstaneme se zesnulými v kontaktu? Její milý totiž při každé volné chvíli ťukal do mobilu, sdílel, reagoval, prostě žil sociálními sítěmi, tudíž díky jeho veškeré internetové komunikaci může hlas na druhém konci znít, přemýšlet, reagovat či vtipkovat tak, jak její zesnulý. A technologie dokážou jít ještě dál. Co když nemusí jít pouze o hlas? Jenže náhradník vyprofilovaný dle předchozího internetového chování nikdy nebude originál. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Za mě zatím nejslabší díl obou sérií. Další direkt současné společnosti nezafungoval. Mladá žena se dezorientovaná probouzí ve zřejmě cizím domě. Rozrušená, neznalá souvislostí vychází na opuštěnou ulici. Vzápětí přijíždí auto, vystupuje muž a začne po ní střílet. Zoufalá utíká a nechápavě sleduje lidi, kteří vylézají „z děr“ a vše si nahrávají na své mobilní telefony. Otravná hlavní postava, nevtahující režie, snaha o údernost, myšlenka zajímavá, ale jednoduše mě nezasáhla. ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Po dle mého špatné Lovné zvěři přichází další slabší kus druhé série. Sprostý modrý medvěd Waldo (a jeho stvořitelé) se chytnou příležitosti a vypustí sarkastickou postavičku do blížících se voleb, ve kterých kandiduje proti jedné ze svých předchozích obětí. Jedovatého Walda mluví průměrný komik s mizerným osobním životem. Modré zpestření voleb ovšem překvapí, čísla jdou závratně nahoru, jenže hlas Walda začne pochybovat. Fajn námět, horší zpracování. Náš názor na dění se párkrát přelije, o manipulaci společnosti vznikly mnohem silnější kusy, nakonec to není ani úderné, ani zajímavé. ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

„Vidět něco bylo lepší než nic.“ Osudy dvojice mužů, kteří nepáchali zrovna dobro, ale nejde říct, že by byli zlí. Jeden navigoval stydlivé hošany, aby upoutali pozornost opačného pohlaví a konečně uspěli. Tomuhle se to podařilo zatraceně rychle, jenže dohra u ní doma v ložnici pro něj byla osudová. Pak se podílel na tom, že skutečné já jedné dívky nechali v jejím těle, ale pracovali i s jejím simulovaným. Druhý z mužů na oplátku promluví o svém příběhu s přítelkyní, se kterou vše vypadalo pohodově až do doby, kdy náhodou zjistil, že je těhotná. Tři příběhy, které spojuje skličující atmosféra. Zhruba od poloviny je jasné, že ti dva spolu nejsou náhodou. Každopádně tyhle tři náměty měly dostat samostatnou epizodu, myslím, že by ji utáhly. Takhle jsou mírně násilně propojené. You blocked!! ()

Série 3 (2016) (S03)

PÁD STŘEMHLAV. Útok na růžovou, útok na sluníčkové úsměvy. Bryce Dallas Howard potřebuje vysoké čtyřky. Kvalitní publikum najde na téhle svatbě. Obzvlášť, když družičkovskou řeč přednese právě ona. Jenže to úplně nedopadne. A falešná společnost má i nadále zelenou. Ženeme se jako ovce, hřejí nás na srdci lajky, jakmile se jich objeví málo, panikaříme, hledáme cesty, snažíme se příště nabídnout/odhalit víc. Skvělá epizoda (85 %). ZKUŠEBNÍ VERZE. Pokračujeme v mírně futuristických příbězích, které překvapují jak stylem vyprávění, tak myšlenkou i pointou. Místo snů virtuální realita. Další ujetý kousek aneb jak suverénní Američan ke strachu přišel. Nápad (zase) fajn, závěr za mě poněkud překombinovaný (70 %). SKLAPNI A TANCUJ. Spáchat trestní čin nebo odhalit vlastní nepříjemnou pravdu? Kenny je looser. Něco navíc po*ral. Natočili ho. Přes kameru v jeho vlastním pokoji. Ví jen, že se má řídit jejich pokyny. Dobře to nedopadne. Méně věrohodné, celkově nechytlo (60 %). SAN JUPINERO. Tak trochu jiná epizoda. Mackenzie Davis kouzelná. 1987. Ikonická léta. Soundtrack plný elektrorytmů. Zajímavý námět (80 %). MUŽI POD PALBOU. Občas si říkám, že by otec projektu Charlie Brooker měl mít někoho do party, který by svým pohledem kočíroval rozpracování zajímavého námětu a hlavně by řídil samotnou stopáž. Mutanty je třeba do jednoho vyhladit, jenže jeden z vojáků pociťuje po jedné z akcí náhlé ztráty koncentrace a podivné „výpadky“. Brzy pochopíme funkci vojenského implantátu, o kterém netušil. Ani úderné, ani zajímavé (60 %). NENÁVIST NÁRODA. Fajn závěr série. Alarmující kritika davů schovaných doma v pohodlí na gauči je ukázaná v ryzí podobě. Zloba sociálních sítí. Znovu přefouklá stopáž, gradaci epizody si dokážu představit jinak. Celkově ale silné (80 %). ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Kvalitní lidé. Vysoké čtyřky. Přesně takové ona nyní potřebuje. Ať to stojí, co to stojí. Důležité je čtyřhvězdičkové publikum. A na téhle svatbě bude „luxusní“ společnost. Obzvlášť, když družičkovskou řeč přednese právě ona. Jen aby z té přeslazenosti někdo nechytil cukrovku. Moderní technologie nás zničí. Ženeme se jako ovce, hřejí nás na srdci lajky, jakmile se jich objeví málo, panikaříme, hledáme cesty, snažíme se příště nabídnout/odhalit víc. Falešné úsměvy Bryce Dallas Howard jdou, líbila se mi moc, stejně jako vyznění téhle satirické povídky. Zamyšlení celkově (může se uplatit i na jiné oblasti) nad materialismem a falešnou společností. ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Další ujetý kousek aneb jak suverénní Američan ke strachu přišel. Nápad (zase) fajn, ale než dokráčíme k pointě, ten průběh není tak plnohodnotný, jak bych si asi přál. Nebál bych se někdy někde ubrat třeba čtvrthodinku. Zatímco lehce roztažený úvod mi nevadil, poslední minuty byly za mě poněkud překombinované. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Kenny je looser. Je pomocnou silou ve fast foodu, když někdo něco vylije, nakluše to uklidit. Žije v neúplné rodině, ale evidentně mu toho moc nechybí. Jenže ho natočili. Přes kameru v jeho vlastním pokoji. Ví jen, že se má řídit jejich pokyny. Potká někoho namočeného asi v podobném průšvihu. Něco na něj taky mají. Spolu se dostávají do situací, které se jim postupně vymykají z rukou. V dortu nakonec nebude jen lahodný korpus. Vydírají dál. A nejen tyhle dva. Napínavé to je, ale zklamání to rovněž přinese. Hlavně kvůli věrohodnosti. Ta je hodně kolísavá. Spáchat trestní čin nebo odhalit vlastní nepříjemnou pravdu? ()

San Junipero (2016) (S03E04)

1987. Nesmělé děvče. Ikonická léta. Soundtrack plný elektrorytmů. Komorní námět, kterak poznala jiné děvče, které rozhodně není stydlivé. Porozumí si, přitahují se. Vše jede na takové odlišné vlně, až se do toho začnou vkrádat vědeckofantastické prvky. Mackenzie Davis kouzelná. ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Čelit nepříjemné pravdě? Mutanty je třeba do jednoho vyhladit a chránit krevní linii (i se vzrušující noční odměnou), jenže po jedné z akcí na venkově jeden z vojáků pociťuje náhlé ztráty koncentrace a podivné „výpadky“. Pak přijde další úkol, který ještě víc zamíchá s kartami. A pochopíme funkci vojenského implantátu, o kterém netušil. Hrozně dlouho se chodí kolem horké kaše, hodina je dle mého zbytečně moc. A nakonec to není ani úderné, ani zajímavé. ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Psala ostré sloupky, teď to přepískla a na sociálních sítích to schytala. Nakonec skončila s prořízlým hrdlem. Než se dvojice detektivek (co by zkušenější dělala bez zdatného IT nováčka?) stačila rozkoukat, objevil se druhý podobný případ. Alarmující kritika davů schovaných doma v pohodlí na gauči je ukázaná v ryzí podobě. Kromě „vln solidarity“ a „veleupřímných přání k narozeninám nebo pochval nového účesu“ se ukazuje zloba sociálních sítí. Přefouklá stopáž mi už krapet vadila, mozkové závity ale znovu dostanou zabrat. Škoda jen, že mnohé „vyřeší“ některá z postav, která na to před monitorem prostě na poslední chvíli kápne. Potěší fajn feeling i občasný humor, potěší Kelly Macdonald, gradaci epizody si ovšem dokážu představit jinak. ()

Série 4 (2017) (S04)

USS CALLISTER. Chápu obecné nadšení, ale za mě byl první díl trochu úkrokem stranou. Bizarní kus á la Star Trek, který má fajn námět i atraktivní zpracování. O zvrácených lidských stránkách se tentokrát dozvíme prostřednictvím kapitána a jeho odvážné posádky, ovšem záhy pochopíme, že cosi shnilého je v téhle vesmírné lodi. Nebyl to můj šálek kávy, za mě bez emocí (65 %). ARKANGEL. Jsou aplikace rodičovské ochrany, které mají potlačit největší hrozby internetového obsahu. Jde s nimi mnohé. Svobodná a hodně úzkostlivá matka Rosemarie DeWitt jde ovšem ještě dál a sleduje očima dcerky vše, co dělá. A s přibývajícím věkem i to, co si strká do nosu nebo nechává strkat tak nějak tam dolů. Režijně nevýrazné, k postavám jsem se moc nedostal. Závěr (reakcí dcery) přepálený (70 %). KROKODÝL. Každý máme nějaké to tajemství. Někdo byl nevěrný, jiný vzal kolegovi stovku z peněženky. Úspěšná architektka Andrea Riseborough se snažila vytěsnit to své. Závažnější. Dlouhé roky se jí to dařilo, ovšem součást tehdejšího nešťastného konání začalo hlodat svědomí. Sběr vzpomínek svědků bude mít pro několik postav fatální důsledky. Celé je to zabalené do chladného severského noiru, zápletka je fajn, vyústění šokující, ale krapet nevěrohodné (70 %). DJ NA ODSTŘEL. Asi nejlepší díl čtvrté série. Kolik jim systém vyměřil? Kdy se ohlásí doba zániku? Budou to tři roky nebo jen pár hodin? Času dostali pramálo, ale oba cítili, že to tam prostě je. Brzy tak začali pochybovat o logice celého systému. Veskrze obyčejné, ale stejně jako epizoda předchozí série San Junipero milé a intenzivní, stejně jako pouto, které mezi ústřední dvojicí vzniklo. Pouto, které chtě nechtě omezují okolní zákony (85 %). ČERNÉ MUZEUM. Každé muzeum má nějaký svůj tahák. Tohle kdesi v poušti vystavuje vzácné kriminální artefakty, ale mezi nimi je něco speciálního. Námět je načrtnutý ve stylu White Christmas, tedy víc příběhů, které spojuje nejen skličující atmosféra. Některé z těchhle tří by rozhodně utáhly vlastní epizodu, všechny drží nad vodou zajímavý nápad. Nakonec místy až groteskní díl s mnoha žánrovými úskoky, celkově palec nahoru (80 %). ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Nee, tohle mi prostě nesedlo. Bizarní kus á la Star Trek, který má fajn námět i atraktivní zpracování. O zvrácených lidských stránkách se tentokrát dozvíme prostřednictvím kapitána a jeho odvážné posádky, ovšem záhy pochopíme, že cosi shnilého je v téhle vesmírné lodi. Nebyl to můj šálek kávy (ostatně ani seriálu jsem nikdy nebyl fanoušek), navíc opět tvůrci nezvládli uhlídat délku. Emoce prakticky žádné. ()

Arkangel (2017) (S04E02)

Všichni to známe. Jsou aplikace rodičovské ochrany, které mají potlačit největší hrozby internetového obsahu. Ale také u dítěte ověřit jeho aktivity a počítání času, který na zařízení aktivně strávilo s podrobným výpisem činností. Nechybí možnost vzdáleného sledování pohybu potomků skrze GPS. Svobodná a hodně úzkostlivá matka Rosemarie DeWitt jde ovšem ještě dál a sleduje očima dcerky vše, co dělá. A s přibývajícím věkem i to, co si strká do nosu nebo nechává strkat tak nějak tam dolů. Jenže potomci prostě potřebují prostor, jinak z nich vyroste neschopné cosi. Režijně (ano, Jodie Foster) nevýrazné, k postavám jsem se moc nedostal. Závěr (reakcí dcery) přepálený, celkově to nedolehlo, jak mohlo a mělo. 70% ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)