Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa xxmartinxx k tomuto seriálu (22)

Národní hymna (2011) (S01E01)

Táhne to pro mě nahoru hlavně kontakt s reálnou anekdotou spolu s určitým polidštěním protagonisty, který mohl být snadno karikaturou. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Veškerá váha leží na posledních deseti minutách a celá předchozí stopáž mohla být mnohem efektivněji přednesena za mnohem kratší dobu - a kdyby měl celek 20 minut a ne hodinu, nepůsobilo by to nakonec tak banálně, ale jako úderná zkratka. Tohle je jedna z mnoha ukázek, kdy se krom high concept námětu nepodařilo nic přinést ke stolu. ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Určitě jedna z těch lepších epizod Black Mirror - paradoxně proto, jak málo těží z high concept námětu, ale spíš z základních principů lidské interakce. Připomínka toho, že seriál je nejlepší ne když rozjíždí svoje středoškolské edgy technofobní filozofování, ale mezilidský konflikt. ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Sice mám rád, když je Black Mirror hlavně o lidských vztazích, banalita celého zdejšího dějového oblouku, kde těžkopádná symbolika celou dobu směřuje k naprosto zjevnému závěru, není zrovna nejlepší varianta. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Tohle by bylo úžasné jako kraťas, ale zas se tu premisa vláčí bahnem tak dlouho, až už je úplně mrtvá. ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Je zajímavé, že jde o jednu z nejhůř hodnocených epizod Black Mirror. Jasně, není to nějak zvlášť komplexní, ale to není Black Mirror nikdy - a tady mi to přijde vlastně o něco propracovanější než jindy. Optika se neustále přelévá a náš názor na situaci a protagonistu mění a rozviklává. Vyvádí to z konformní zóny a zároveň se vyjadřuje k širšímu tématu. 44 minut je tak akorát a jo - dalo by se to promyslet líp, ale v kontextu obvyklé úrovně Black Mirror jde vlastně o dobrý výkon. ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Zajímavé koncepty propojené hodně nefunkčně a často kontraproduktivně. Předně dávkování informací je hodně mizerné, takže vše odhadneme zbytečně brzo - dokonce i závěrečný zinger je patnáct vteřin před tím, než ho vidíme realizovaný, vysloven jednou vyšetřovatelek. Opravdu tvůrci tak moc podceňují diváky? I kdyby, tak dobrý filmař musí umět vodit za ruku tak, abysme si toho nevšimli. ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Jsem strašně na vážkách. Bryce Dallas Howard je skvělá a ten koncept má atraktivitu, zároveň mi to ale přijde docela prázdné. Black Mirror je skvělé, když techniku využívá k zdůraznění lidských konfliktů, ale o čem je tenhle díl? Banálně technofobní strašák varující před životem pod nadvládou hvězdiček, aby se mohli diváci společně pohoršovat nad "those people". Ale vážně to varuje před něčím smysluplným, nebo jen před karikaturou? Je to co do problematiky sociálních sítí jen zveličené, nebo už to ztrácí kontakt s čímkoliv uchopitelným? Bojím se, že spíš to druhé. 3 a 1/2 ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Problém s Black Mirror často je, a tenhle díl je toho zářným příkladem, že se sice vymyslí zajímavé koncepty a silné pointy, ale chybí opravdová schopnost vystavět pro ně plnohodnotný děj. Když pointa potřebuje, aby se nejdřív hrdina dopravil z místa A na místo B, aby se tam setkal s osobou C a mohl se odehrát zvrat, tak ta samotná cesta a setkání budou pojaty a natočeny naprosto rutinně a bez jakéhokoliv potenciálu zaujmout. Je to jen cesta za pointou, která uspokojí v posledních pěti minutách epizody, ale zbytek je dost úmorný. V tomhle případě je navíc celý koncept poměrně nezajímavý a opravdu by potřeboval být nějak zajímavě realizovaný - představuju si, o kolik líp by to zvládl třeba Cronenberg. Tady už ty twisty ke konci působili trochu směšně. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Dobře rozehraná anekdota (asi by mi víc vyhovovalo lepší zužitkování absurdity) s dobrými herci a slušnou gradací (relativně vzhledem k standardům Black Mirror). Těží to i z překvapivé střídmosti v užití technologií. Určitě jedna z nejlepších epizod. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Prvních 40 minut jsem to považoval za zaručeně nejvíc uondanou epizodu Black Mirror, ale závěr to vytáhl ještě víc než obvykle. Sice jsem tušil, jaké morální otázky to vznese, tvůrci ale došli dál, než jsem myslel, a být u tohohle seriálu překvapený je něco celkem nezvyklého. Taky jsem celkem ocenil to vítězství "materialismu" na konci - obvykle mají příběhy potřebu hledat vzletné melancholické sladkobolné finiše, ale zdejší "lets be happy because we can" působilo dost očišťujícím dojmem. Za pozornost stojí, že jde o jednu z mála epizod, kde technologie nemá negativní roli ani negativní důsledky (teda pokud nejste věřící). ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Takhle to dopadne, když se jeden quest z Oblivionu natáhne na celou epizodu seriálu. Kdyby to aspoň nebylo tak doslovné! (Na konci bylo hodně legrační, že vrchní vědec vysvětluje dějiny ďábelského plánu na desítky let do minulosti náhodnému vojákovi - představuju si, že to je veškerá náplň jeho práce a objíždí desítky takových celý den.) ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Sice to má plnohodnotných 90 minut, ale stejně to působí jako "díl antalogického seriálu na téma". Severská kriminálka, jak by si ji střihla ČT v maximální rutině a naplnění klišé... Black Mirror fakt potřebuje v první řadě kvalitní režiséry, kteří to dovedou dál než k naplnění aktuálního konceptu a vyřčení pointy. ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Strašná lenost. Námět atraktivní a chytlavý (byť jde jen o rozpracovaný koncept z vánočního speciálu + slavné epizody Twilight Zone), ale nedotaženost profilace postav a zkratkovitost každé interakce opět potvrzují limitace Black Mirror. A zde je to tím patrnější, jaký kousek to bylo od toho, aby se opravdu podařilo udělat sytý a propracovaný děj, který nespoléhá jen na svůj námět, ale i emocionální katarzi. Udělat o pár tahů víc, věnovat například protagonistovi víc rozmyslu... škoda mluvit 70 % ()

Arkangel (2017) (S04E02)

První epizoda Black Mirror, která je vyloženě legračně hloupá - kde se technofibie tlačí před jakoukoliv logiku a zdravý rozum, "poučení" je urážlivě banální a alegorie je tak přetažená, že se nedá vztáhnout na žádný skutečný problém. ()

Krokodýl (2017) (S04E03)

Tohle by se dalo brát vážně, jen kdyby to bylo pojato jako černá komedie (jak ostatně dřív v X případech bylo), jako drama, které my by mělo vypovídat o "temnotě uvnitř nás", je to fakt hodně WTF. ()

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

Sešup kvality scénářů ve čtvrté řadě je pro mě nepochopitelný. Minulé sezóny stály na silných konceptech, které sice nebyly moc zajímavě rozvedené, ale jejich atraktivita tu epizodu většinou utáhla - čtvrtá série je najednou plná banálních a průhledných storek. Tady jsem furt čekal, kdy přijde nějaká zatáčka, která to vyvede z té nekonečné rovinky - a ono ne. ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Možná že víc lidí mělo výtky jako já a stěžovalo si, že Black Mirror moc spoléhá na pointy a zvraty - tahle epizoda jako by chtěla dokázat, že se seriál obejde i bez nich a dokáže strhnout samotným provedením. Výsledek vyznívá jako čtyřicetiminutové kameramanské školní cvičení. Dokonce to je i černobílé, jak správná školní cvičení bývají. ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

V předchozích sériích by šlo o hodně špatnou epizodu, ale vzhledem k tomu, jak tristní je celá čtvrtá řada, je nakonec tahle skupina přiblblých táborových historek ještě docela dobrá. ()

Striking Vipers (2019) (S05E01)

Ta epizoda Black Mirror, o které mě baví přemýšlet, ale ne ji sledovat, což je problém. Při prostředcích a času, jaké má k dispozici tým Black Mirror, není přímo úžasné, že dokáží přijít se zajímavými nápady - zajímavé by bylo jejich zpracování. A to málokdy překoná svou primární atraktivitu. Přesto výrazné zlepšení proti čemukoliv ve čtvrté řadě. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)