Staří kamarádi z vysoké školy Danny a Carl se potkávají ve virtuální realitě své oblíbené počítačové hry. Z nočních dýchánků se ovšem vyklube něco nečekaného. (Netflix)

Pepinec

Začíná z toho bejt scénáristickej kolovrátek Černýho zrcadla; prostě si píchneš špendlík vedle ucha a můžeš cokoli. Tenhle díl má výhodu, že jeho téma je nesmrtelně ožehavý, všem nám tohle přijde zajímavý. A ať mi nikdo nekecá, že ne. Plus, co hodně kulhalo ke konci předchozí série, pointa sem dorazila ve formě. Jen asi bacha, s kým na to koukáš, na spoustě gaučích by to mohlo skončit tichou domácností. ()

DaViD´82

Co se stane ve Street Fighteru, zůstane ve Street Fighteru. Stabilní partnerský vztah, ve kterém je vášeň léty otupena ratolestí, kariérou, povinnostmi, rutinou. Jak vidno, tak Black Mirror snese i "definitely not a gay thing" příspěvek, kterému pozvolné (ne)tempo sedne, stejně jako nikterak na pilu tlačený morální konflikt plný nejednoznačných otázek typu, zda jde o nevěru, zda je to gay či zda jde prostě jen o ekvivalent koukání na porno. ()

H34D

Tento díl mi přišel po delší odmlce vynikající. Vylepšená virtuální realita, do které může uniknout i obyčejný "rodinný člověk" a přitom její dalekosáhlé následky... Není to však vědecko-fantastická vyfikundace, která je na tomto dílu tak zajímavá, je to lidský rozměr příběhu a niterné vykreslení nesmírně reálných pocitů, které ústřední trojice postav prožívá. 9/10 ()

xxmartinxx

Ta epizoda Black Mirror, o které mě baví přemýšlet, ale ne ji sledovat, což je problém. Při prostředcích a času, jaké má k dispozici tým Black Mirror, není přímo úžasné, že dokáží přijít se zajímavými nápady - zajímavé by bylo jejich zpracování. A to málokdy překoná svou primární atraktivitu. Přesto výrazné zlepšení proti čemukoliv ve čtvrté řadě. ()

castor

Anthony Mackie má doma Nicole Beharie, což je samo o sobě výhra. Má slušnou práci a evidentně mu toho moc nechybí. Ovšem vyzkoušet se musí vše, a zatímco face to face se s letitým kamarádem příliš nevídá, po síti jim to jde náramně. Obzvlášť když se na trhu objevila jedna intenzivní novinka. Holt počítačové hry a erotično/sex k sobě mají zatraceně blízko. Je gay? Jde o nevěru? Je to jen intenzivní verze porna? Bez vad to není, pár otázek bych měl. Na druhou stranu je tenhle pomalý a podmanivý díl herecky velmi solidní, nečekané vyústění je pak tak trochu o morálce každého z nás. ()

D.Moore

Jde zase o jeden z těch dílů, které vyvolávají spoustu zajímavých otázek typu "Jak bych se asi zachoval já, kdyby...", a to je fajn. Stejně fajn nicméně je, že příběh není předvídatelný a až do konce jsem si nebyl jistý jeho vyzněním. A Anthony Mackie byl v příjemně civilní roli výborný. ()

Hrabka

Na poměry Black Mirror spíše podprůměr. Nápad je zajímavý, zřejmě sen všech zarytých gamerů, ale zpracování je mi trochu proti srsti a příběhově to není tak úderné jako jiné díly. 60% ()

Anderton

Áno, prvá časť piatej série BM je podľa mňa presne taká, akú som zhruba očakával. Nejaké tie moderné témy dneška, ale stále výborne napísané a v podstate aj nepredvídateľné. Ako Striking Vipers skončí som počas sledovania nedokázal vôbec odhadnúť a riešenie dilemy, myslím si že veľmi dobre vymyslené, ma jednoducho nenapadlo. Dá sa čakať, že viacerí budú hundrať na gay tematiku alebo v podstate iba afroamerické osadenstvo, ale posolstá pod povrchom sú proste univerzálne a ako sme pri tomto seriáli zvyknutí, odrážajú už súčasný stav myslenia podmieneného pokrokom. ()

Frajer42

Spoilery! Až nezvykle uvolněný start páté série, který si vzal na paškál jednak (již poněkolikáté) vzrůstající moc a možnosti virtuální reality a jednak si díl stihl zašpásovat i s mírnou analýzou lidské sexuality. Spojení těchto dvou věcí zasadil do příběhu o rutině partnerského vztahu, ze kterého se postupně vytratila veškerá vášeň a partneři spolu zůstávají pouze ze zvyku a z jakési setrvačnosti, a tak není divu, že oba hledají nějaký způsob úniku z této životní šedi. Řešením může být vyrazit do terénu a sbalit v baru nějakou kočičku obstojného zevnějšku a hmatatelného pulsu a nebo také třeba klátit po večerech ve virtuální realitě dlouholetého kamaráda hrajícího za lehce oděnou Japonku. Tento díl tak otevírá aktuální a velice ožehavé genderové téma. Vyvstanulo nám několik zajímavých otázek. Po letmém pohledu na tento díl se může zdát, že je docela prázdný, stereotypní a celkově o hovně. Moje geniální mysl si naštěstí povšimla velice propracovaného psychologického divadla pod povrchem. ()

silentname

Asi som v "Black Mirror" viac zvyknutý na trošku viac thrillerové elementy, no na druhú stranu toto hodnotím ako dobre napísaný príbeh s dobrými postavami. Má to v sebe veľkú dávku duše a pôsobí to uveriteľne. Koniec koncov, musí to byť v tomto smere skutočný zážitok, prežiť si to na vlastnej koži (teda zväčša). Technológiu nám síce už Black Mirror ukázal v starších epizódach, no stále je to spracovanie dobré. A okrem toho sa to veľmi rýchlo vie dostať do hlavy. Uznávam. Je to veľmi ľudské a silné. Takže v mojich očiach stojí za pozornosť. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Netflixovina, ktorá chce priviesť ľudí k novému normálu, že sexuálna a citová túžba stojí nad pohlavím, vlastne aj orientáciou? Bolo to mentálne či fyzické? Polemika o tom, či virtualita náhodou už nie je aj realitou. Ale černoch pichajúci medveďa ale svojho priateľa hrocha vo svete, kde podľa Netflixu žije 95% černochov nie je dobrá vízia pre prežitie ľudstva. ()

ALIENka_

I přesto, že mě fakt, ale fakt vůbec nebaví tyhle partnerský dramata, zkrátka mi přijde, že je to vždycky o tom samým a řeší se akorát sračky, ovšem musím říct, že tohle mě příjemně překvapilo. Po dlouhý době zase nějakej kvalitní nápad, nad kterým se člověk i trochu zamyslel. Ani ten dobrej konec mi tady nevadil, dokonce mě i uspokojil a vůbec by nebylo na škodu, kdyby se takhle dramata řešily vždycky. Prostě jednou za měsíc si každej bude dělat co chce a nasrat. Hodnocení: 8/10 ()

Lacike

Tempo tejto epizódy je strašne pomalé, ale to nie je hlavný problém. Tým pre mňa bola zápletka. Chápem, že existuje množstvo sexuálnych úchyliek, ktoré nepochopím a táto novo vymyslená patri k nim. Vôbec som sa nevedel vcítiť do situácie postáv a bolo mi jedno jak to skončí. Holt, ja som svojho najlepšieho kamaráta nikdy nechcel ošukať ani v hre ani v reály. 4/10. ()

JohnCZ

Hustej scénář. Epizoda Black Mirror, která vznikla přesně v době, kdy je otázka lidské sexuality velmi probírané téma. A přesně naplňuje význam celé antalogie, což dokazuje i (jediný logický) závěr, že to vůbec není homosexuální agitka, jak se snaží někteří mrmlači naznačit. Naopak je to zamyšlení, které reflektuje dnešní dobu a dnešní otázky ve společnosti. A o tom Black Mirror už od začátku byl především. ()

Cimr

SPOILERY! Dva kámoši si na spánek přilepí čip, objeví se ve hře a tam, schovaní za masky postav, k sobě pocítí sexuální náklonost. Divák, který od Black Mirror očekává primárně technologické hrátky z blízké budoucnosti, bude asi zklamán. Princip zařízení, co si připnete ke spánku a ono vás odnese do jiné reality, už tu byl několikrát. Navíc nemusíme chodit daleko do budoucnosti - brýle na virtuální realitu jsou už dnes na trhu běžně dostupné. Pokud se ale nechcete jen bavit, ale trochu si hlouběji popřemýšlet o aktuálních tématech jako je lidská sexualita či gender, tento díl vás naopak může nadchnout. Když se líbají dva muži, je to trochu divné. A když jeden z nich vystupuje v roli ženy? Je to lepší? "Normálnější"? Kde končí hra a začíná realita? A jak moc brát vážně, když vás "hra" (nejen počítačová, ale i erotická, společenská, divadelní...) strhne? Mají se z toho pak, po návratu do reality, vyvozovat morální důsledky? Jak daleko je silné mužské přátelství od sexuální touhy? Proč Carl nebyl ve hře uspokojený stejnou postavou, jen hranou jiným uživatelem? Je to právě ten punc nevhodného, až zakázaného (je to přece můj kámoš, heterák, otec dvou dětí), co ho na tom přitahoval? Nebo jde o splynutí duší s nejlepším kámošem? A položil by si vůbec Danny nebo Carl některou z těchto otázek, kdyby spolu nehráli Striking Vipers? A je dobře, že v sobě tyto stránky odhalili nebo by bylo bývalo lepší, kdyby si hru nikdy nezahráli a zůstali "normálně" kámoši? Ublížilo jim to nebo otevřelo obzory? Může fungovat volný vztah ve stylu "celý měsíc budeš vzorný táta, ale jeden den máš dovoleno být mi nevěrný"? Ale jde vůbec o nevěru, když se dva "milenci" fyzicky nedotýkají, jen spolu hrají na počítači? Zdá se, že i v páté sérii přináší Černé zrcadlo v jednom hodinovém dílu víc myšlenek, než by jiní tvůrci dostali do tří tříhodinových filmů. Dokáže se vyjádřit k současným palčivým globálním tématům, ale přitom nepřestává být cool a vtipné. Ten moment, kdy se v bojové arkádě typu Mortal Kombat po velkolepém zvolání START postavičky místo krutého boje začnou líbat, je prostě kouzelný. Kéž Brookerovi a spol. pramen dlouho nevyschne! ()

decouble

Celá zápletka týhle epizody je strašně nepravděpodobná. Ve světě, kde by bylo takhle realistický VR by existovaly hry, kde si dva lidi můžou zasouložit a nemuseli by to dělat v nějaký variaci na Mortal Kombat, kterou by hráli i děti, takže by možnost soulože byla nějak zamknutá, zablokovaná atp. Stejně nepravděpodobně působí, že by nějakej heterosexuál řešil krizi manželský intimity VR sexem s kámošem s avatarem sexy Asiatky. Taky mi připadá, že že tvůrci rezignovali na nějaký realistický vykreslení verze světa, kde se epizoda odehrává (existujou tu jiný realistický VR hry atp.?). Místo toho je to spíš takový průměrný drama o manželský krizi. Nadto tenhle díl dost postrádá nějaký prvky humoru/sebereflexe. A obecně mi pak přijde, že od 4. sezony kvalita Black Mirror dost padá (tam to bylo tak 50/50), protože Netflix prostě musí vyrobit nějakej obsah, tak jede na kvantitu. ()