Černé zrcadlo - Série 4

(séria)
Veľká Británia, 2017, 5 h 50 min (Minutáž: 41–77 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Scenár:

Charlie Brooker

Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar (viac)

V příbězích o zdivočelé technologii se fantazie vymyká kontrole, vševidoucí zařízení odhalují ponurá tajemství a žena utíká před nelítostným lovcem. (Netflix)

Ryuuhei

Další série za mnou a nemohu jinak, než si zařadit tento seriál mezi své vůbec nejoblíbenější. Ale k sérii - rozjezd výborný, USS Callister mě jako první epizoda nadchnul a doufal jsem, že mu nezkazí reputaci další díly. Naprosto mě fascinovalo romantický doják Hang the DJ a příjemně překvapilo i vyvrcholení ve formě Black Musea. Naopak jsem necítil nadšení z vyvraždovačky Crocodila a děsivě chabého, monochromatického Metalheada. Ve výsledku byla série ale skvělá. Strašně se mi líbí koncept vyprávět pokaždé jiný příběh, ale přitom naznačovat, že se vše děje v jednom a tom samém světě, jen v jiné době. Budu nadšeně očekávat, s jakými příběhy Charlie Brooker přijde příště! 85% ()

SamVimes

Čtvrtá řada Black Mirror nabídla i přes pár zakolísání další dávku dobrých až výborných povídek i podnětů k zamyšlení. Jen je otázka, jak dlouho by tato platforma měla ještě pokračovat, vzhledem k tomu že Charlie Brooker evidentně k psaní nechce pouštět moc dalších lidí (od 2. řady jen pár spoluautorů) a seriál se čím dál tím víc vzdaluje od původního konceptu, tedy od reality, kterou bychom mohli při troše nepozornosti s vědeckých objevy za chvíli žít. ()

dubinak

USS Callister: Tak a máme tu další dávku tohoto čím dál známějšího britského seriálu, který se umí velmi rychle dostat pod kůži. A první díl nabízí velmi rozmanitý příběh, jež zřejmě udělá radost fanouškům Star Treku a který můžete pojmout v podstatě jako film. Já nemůžu říct, že mě tento díl nebavil, nicméně nebyl to můj cup of tea. Každopádně jako nadprůměrný rozjezd mě to spolehlivě nalákalo na další díly. 70% Arkangel: Tak tady se začíná už trošičku průměrovatět. A co víc, docela mě tento díl evokoval na již viděný, velmi podobný třetí díl první série, kde si postavy mohly zpětně pustit svoje vzpomínky. Tady je ten námět malinko odlišný, ale hraje na známou strunu. O matce, která špehuje pomocí této technologie svojí dceru i v těch nejprivátnějších situacích. 60% Crocodile: Sice jsem ještě nepřišla na to, proč se tato epizoda jmenuje Crocodile, nicméně je to ta nejsilnější z celé této série. A zase musím konstatovat, že námět je na velmi podobné bázi jako předešlý Arkangel a díl z první série, tady se ale tlačí na pilu úplně v jiných rozměrech a celá záležitost kolem zabití z nedbalosti a následné žití s černým svědomým vám pěkně proždímá emoce. Pecka díl. 90% Hang the DJ: Překvapivě ne tak dramatické, jak by se mohlo čekat, ale spíše humorné, přímočaré a můžu říct i originální. O tom, jak vám vymoženosti budoucího světa pomohou najít spřízněnou duši na zbytek vašeho života. Skvělý highlight této série. 80% Metalhead: Tak mé nadšení rychle klesá. A máme tu nejhorší díl čtvrté řady. Za prvé) je to kravina, za druhé) je to totální nuda, za třetí) hlavní postava je úplně nemožná, za čtvrté) nemá to pointu nejmenší hodnoty a za páté) je to natočené velmi povrchově, bez nasvětlení jakýchkoliv okolností a bez jakékoliv snahy. Akorát sledujeme útěk hlavní hrdinky před ocelovými psy (?). 40% Black Museum: Pro mě dost rozpačitá epizoda, která mě svoji první polovinou bavila, nýbrž ve druhé polovině už mi připadala, že si hraje na něco co není. A možná mi jen úplně ke konci nesedl ten scénář, ale spíš mi přišel otravný. Zároveň ale musím uznat, že tento díl nejlépe uměl vygradovat situaci a diváka napnout. Bohužel pro mě ten závěr nějak moc vyšuměl. Závěr: Čtvrtá řada není tak rozmanitá jako řada třetí a nenabízí tolik originálních nápadů. Většina dílů se soustředí na ověřené scénáře a jenom přidává něco nového, takže nejlepší série to není, ale spokojená jsem určitě. ()

Astaroth12

Máme tu štvrtú sériu a zatial si stále drží prvotriednu kvalitu. Prvá časť  USS Callister ma prekvapila svojou vtipnosťou, dobrým záporakom a aj zaujímavou témov. Kto by nechcel sem-tam vojsť do svojho sveta, kde platia len jeho pravidla a práve o tom je tato časť. V reále ustráchaný a vo virtuále King slnečnej sústavy. Arkangel je o matke, ktorá je prehnane úzkostlivá a chce ochrániť svoju dcéru pred všetkými nástrahami sveta. Prehnaná starostlivosť sa nevypláca a zisti to aj hlavná postava. Nápad super, tak som bol spokojný. O Krokodýlovi som si myslel, že to bude o nejakom zatúlanom zvieratku. Ale nie, bolo to o žene, ktorá sa nechcela vzdať svojho života a tak aby nebola odhalená sa postará o riadnu killovačku, ale ci to bolo na niečo, nevie ani ona sama. Super zasnežená atmosférická časť v ktorej bolo asi najviac mŕtvych v jednej časti, ako v predošlých dieloch. Škoda toho hlúpeho odhalenia, ale aj tak jedna z najlepších častí seriálu, aspoň pre mna. Hang the DJ ma celkovo až tak nechytilo, ako predošle časti. Myšlienka dobra, ale to prevedenie bolo celkom nezaujímavo spracované. Metalhead bol najslabšou častou tejto serie.  Tato časť bola o ničom. Ľudí tu naháňal robo-pes a bolo to cele bez svižnosti a hlavne nejakej okázalej pointy. Pri tejto časti som sa veľmi nudil, aspoň keby tam pobehoval nejaký predátor, ale tento havo bol veľmi odpudivý a lacný. Black Museum má v sebe tri príbehy, ktoré sú vynikajúco vyrozprávane. Ale čo mi na nich trocha vadilo, že sa mi zdali nedopovedane . Na každú poviedku bolo asi 25 minút a nejako to nestačilo a preto boli zámerne urýchľované a to trocha poškodilo celkový dojem. Ale i tak som nadmieru spokojný i z touto sériou. ()

Kaluž

Po delší době jsem si zase vyzobal pár střípků z Černého zrcadla a koukám, že se nic moc nezměnilo. Stále jsou to takoví Bakaláři nového tisíciletí s občasným vykročením do lehkého nadprůměru, ale veskrze nic, s čím bych musel pravidelně trávit čas. Ze čtvrté sezóny jsem okoštoval epizody Arkangel, Crocodile a Hang the DJ, přičemž až poslední jmenovaná mě svým námětem dokázala vytrhnout z letargie a dokonce mi vykouzlila úsměv na rtech. Partnerské vztahy řízené aplikací jsou nápad k nezaplacení! ()

• Díl několikrát odkazuje na 2. epizodu 1. série Patnáct milionů meritů (2011). Ústřední píseň „Anyone Who Knows What Love Is (Will Understand)“ od Irmy Thomas, zpívala i postava Abi (Jessica Brown Findlay) při účasti na talentové show. Mezi pornofilmy v hotelovém výběru je k vidění „Best of Wraith Babe“, porno, které je nabízeno obyvatelům antiutopie. (Saur.us)
  • Sekvencia na pláži v 26. minúte je priamou poctou úvodnej scéne filmu Čeľuste (1975). (Arsenal83)
  • Rozsypaná krabice bílých plyšových medvědů ve skladu odkazuje na epizodu White Bear (2013), kde podobnou hračku vlastnila Jemima (Imani Jackman). (hansel97)