Černé zrcadlo - Série 1 (2011) (séria)

Celá tvá minulost (S01E03)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Entire History of You

V příběhu Celá tvá minulost se přeneseme se do blízké budoucnosti, ve které jsou veškeré naše vzpomínky uloženy na hard discích implantovaných přímo v lebce. Své vzpomínky si tak můžeme donekonečna přehrávat, zpomalit a dokonce podle libosti přibližovat do nejmenších detailů na domácích projektorech. Liam, nervózní mladý právník, podezřívá svou ženu Fionu, že je mu nevěrná s podlézavým sukničkářem Jonasem. Poté co důkladně prostuduje své klipy, Liam v opilosti napadne Jonase a Fionu a donutí je ukázat záběry z jejich vlastní paměti, aby dokázal, že ho spolu podvedli. Sice má pravdu, ale stojí mu to za to, když ztratí ženu kterou miluje? (HBO Europe)

Trevor

Ktovie, ako by to s ľuďmi vyzeralo, ak by mali možnosť nazrieť takýmto oknom do minulosti. Niekedy by to mohlo byť zábavné, napríklad zaspomínať si na maturitnú chatu či dni remesla v susednom meste no na druhej strane takýto "rewind" by mnohokrát priniesol horšie spomienky ako tie dobré. Preto je len a len dobre, že si uchovávame v pamäti najmä tie dobré spomienky a na tie zlé jednoducho zabudneme. Napriek otvorenému koncu trochu nudnejšia časť iba o n vzťahoch, ale opäť podstatne lepšia ako v mnohých iných seriáloch ich samotný vrchol. ()

Everyone

Roztříštěné postřehy ___ Je to (další) důvod, proč nevzpomínat, např. proč nechodit na školní srazy nebo do hospody s dávnými přáteli, kde se setkání točí zejména okolo vzpomínání a v hrubých rysech k jejich vztahu k současnosti (ale tento vztah již nahradil např. facebook, to znamená, že pokud si lidé nesedí v současnosti, tak nebude neutné dolovat vzpomínky, protože reálné situace si každý může přehrát kdykoliv). ___ Vzpomínání pomocí aplikace bude vždy pomalejší. Mozek bude pracovat vždy mnohem rychleji. Informace, kterou zpracovává není ale jen vizuální. Je to celá škála vjemů a pocitů na různých úrovních, které sebelepší "film/nahrávka" nemůže zprostředkovat. Je to jak s televizním programem vs. právě prožívaná zkušenost. Z reality, byť se zdá být autenticky zachycená, zbude jen pahýl. Na druhou stranu vzpomínku si zazoomovat, číst mikromimiku tváře a řeč těla může poohalit nejednu nepravdu, nejistotu, leváctví, to je něco pro kontrarozvědku, analytiky, top management. ___ Je to další věc, která nás pohltí, kolem které se točíme jako planeta kolem slunce, věc, která nás může ovládat - jako dnes chytré telefony (místo pohledu na display, nepřítomný výraz se světlemodrým obrazem na čočce), sociální sítě, zkrátka virtuální nebo zvirtualizovaná realita. ___ Je to další aplikace, která nám bere identitu, která zabraňuje zapomínat a tím i odpouštět. Věc, která zachovává věci, tak jak byly. Věc, která dělá z lidí kyborgy. Divím se, že zde není propojení s internetem, to už měly Google glasses. Výslechy nebudou mít smysl, stačí hacknout vaše nahrané vzpomínky, při odpírání výpovědi. Kdyby bylo nošení zrna povinné, tak by se do velké míry potřela kriminalita, ubyly by dopravní nehody, prostřednictvím online uvědomění policie. Na druhou stranu to omezení svobody a vytváření falešných účtů (obcházení systému kontroly) by bylo nabíledni. Anarchisté, či zločinci by si sondu vyndavaly jako v Total recall, protože identifikace např. přes GPS by o Vás řekla své (dnes skrze smartphone také). Identifikace těl by nemusela být takovým problémem. ___ Něco pro žárlivce a paranoiky, zde mi se mohli nekonečně realizovat a nakonec se z toho zbláznit. Záznam by mohl posloužit jako důkaz u soudu. ___ Velký problém vidím například ve zneužití, které v rukou šikovného střihače a implantátora mohou být užity ke zničení osobnosti. V nesestříhané formě poslouží jako mobilní telefon, kterým každý druhý dnes nahrává dění kolem sebe. Pokus o vtip, byť drsnějšího charakteru (lidé jsou různi a mají různou signální úroveň), může být v kontextu militantního feminismu, chápán jako sexuální obtěžování. Seznamovací agentury by z toho jen profitovaly, protože lidé by si nebyli jistí, co si mohou v dané chvíli dovolit, aby to nebylo zneužito. Musela by být stanovena oficiální půda a čas pro vlastní seznámení, lidé by se báli možného udání, volili by raději jistotu, což by jim navrátilo pevnou půdu pod nohama pro tak přirozenou součást života. Klesla by porodnost. ___ V rukou nedemokratické společnosti, resp. při změně režimu by to způsobilo naprostou zkázu - jak během, tak i po. Nebyla by potřeba lustrační osvědčení, kdyby data byla přenášena a sdílena se státní organizací, nějakým ministerstvem vnitra/informatiky. Lidé by nemohli improvizovat, mlžit. Na druhou stranu při online sdílení zážitku by se vyloučila křivá obvinění. Slova vyřčená choleriky pod vlivem alkoholu by mohla být posouzena jako výhrůžky, za což by dotyčnému hrozil např. podmíněný trest. Piráti silnic by zmizeli (šlo by jen o nastavení - povinný implantát/dobrovolné vypnutí). ___ Dle mého v práci, kde se pracuje s tajnými informacemi (v bezpečnostních složkách - tam by musela být výjimka, pokud ne, tak mohla být ohrožena bezpečnost, což není státní zájem...podobná situace by musela být, i když by se to těm, kteří šlapou na osobní svobodu, nelíbilo - v technologických firmám nebo ve výzkumu, kde jde o objevy a nová poznání, které je tyto firmy/instituce/lidi živí) ___ To, co je přirozenou součástí lidí - tedy zapomínání - by zmizelo, lidé by byly nešťastní a měli tendence se utápět v minulosti, ve svých bolístkách. Procento sebevražd by patrně stouplo. Mnohem více by na tom vydělal stát, který by mohl řídit a ovládat obyvatelstvo. () (menej) (viac)

waits

Lehce nadhozená myšlenka, dobře zpracovaná, jen, přišlo mi, nevytěžila z dané situace maximum. Představil jsem si svět, ve kterém by okamžitý přístup k zaznamenaným vzpomínkám byl možný a společenské změny by, myslím, byly mnohem výraznější. Chápu, že tak to u chytrých nápadů bývá - místo krátkého dílu se pak nabízí třeba seriál, že. ()

majec4

Aj posledna cast prvej serie ma oslovila. Myslienkou a taktiez spracovanim. Pribeh je fakt zo zivota a musi zaujat. Celu cast som premyslal ako by som takyto vynalez vyuzival sam. Nakoniec som dospel k zaveru, ze by som si to asi nekupil. Zaujal ma aj herecky vykon Kebella, ziarlivca zahral dobre. Opat ocenujem ako realisticky to je natocene. Mam na mysli chovanie ludi zasadenych do "univerza" jednotlivych casti. Rovno pokracujem na druhu seriu. ()

PeteBuck

O tom, kam môže dôjsť posadnutosť. A hlavne keď Vám k tomu dopomáha technológia, ktorej dôsledky si nevieme predstaviť. Inak povedané, keď vývoj technológií napreduje rýchlejšie než ľudské uvedomenie a schopnosť sa s ňou vysporiadať, aby naše problémy neboli znásobené technickými hračičkami. Toby Kebbell je týpek. Videl som ho v Rock n Rolle a teraz tu. Vždy zaválel. Výborná časť. Pozrel som si ju znovu po nejakých 8 či 9 rokoch a stále to je pecka. ()

• Súčasťou rozhovoru na párty je aj diskusia o nespoľahlivosti spomienok. Pri prehrávaní spomienok na párty sú medzi zobrazenými spomienkami a pôvodnou scénou úmyselne zobrazené jemné chyby v kontinuite. (Arsenal83)
  • V roku 2013 si Robert Downey Jr. vybral túto epizódu ako potenciálny námet pre natočenie filmu. Napísať ho mal scenárista epizódy Jesse Armstrong, ktorý v roku 2018 priznal, že z projektu zišlo. (Arsenal83)