Americký romanopisec Thomas Berger (nar. 1924) je známý především svojí knihou o dobývání amerického západu Malý velký muž, která vyšla i česky a která byla také úspěšně převedena na filmové plátno (1970; režie Arthur Penn). U nás neznámý je jeho román The Feud (1983, Svár), který se rovněž dočkal zfilmování. Stejnojmenný snímek z roku 1989 vypráví příběh dvou rodin ze sousedících městeček, jež série nedorozumění postaví nemilosrdně proti sobě. Zasazení děje do padesátých let dodává sice snímku nádech nostalgického retra, ale jinak v něm naprosto převládá bizarní černý humor. Svár obou rodin se přenáší na všechny generace (chvílemi se neodbytně nabízí myšlenka, že Bergerovi jako inspirace posloužila slavná francouzská Knoflíková válka) a postupně i na další obyvatele. V převážně málo známém hereckém souboru vyniká americký komik Rene Auberjonois v úloze výstředního železničního detektiva Revertona a Stanley Tucci, dnes přední reprezentant americké nezávislé scény, který ztělesnil policejního šéfa Yeltona. Tímto filmem jako režisér debutoval Bill D'Elia, který se v průběhu 90. let stal předním televizním tvůrcem. Dočkal se zatím čtyř nominací na Cenu Emmy a režíroval epizody mj. u nás známých seriálů Zapadákov, Beverly Hills 90210, Picket Fences, Nemocnice Chicago Hope (+ výkonná produkce), Západní křídlo, Ally McBealová (+ výkonná produkce). (oficiálny text distribútora)

cross

Nic moc. Zajímavý příběh, který však nechtěně kazí až přílišná "šakárnost" některých postav. Dobové reálie jsou na úrovni, ale film celkově nemá šťávu, což je při načrtnutých situacích vyloženě škoda! ()