Strašidlá spod čertovho kolesa

• Česko Strašidla pod čertovým kolem (viac)
Východné Nemecko, 1979, 2 h 55 min (Minutáž: 25 min, Alternatívna 2x85 min)

Tři děti Keks, Umbo a Tammi tráví letní prázdniny u prarodičů, kteří provozují v Berlíně, v kulturním parku Plänterwald ( později přejmenován na Spreepark ), strašidelný dům. V tomto domě se díky náhodě probudí k životu tři figuríny: čarodejnice, obr a trpaslík. Rozhodnou se, že utečou. Na útěku si obstarají v obchodním domě nové šaty, a ukradnou vysavač, na kterém uletí. Chtějí navštívit rej čarodejnic. Jejich rozhodnutí se však později ukáže jako závažná chyba, neboť zatímco si oni užívají na reji, stanou se z nich velké turistické atrakce pro lidi. Pronásledováni dětmi a jejich prarodiči, jakož i spoustou dalších lidí, odletí na hrad Falkenstein. Tam se situace vyhrotí poté, co se opět setkají s dětmi a skřítek se rozhodne hrad získat pod svoji nadvládu. Jen s pomocí staré kletby, která je ukryta ve sklepení hradu, mohou děti strašidla zastavit. V Německu byly vysílány ještě další dvě série. Sedmidílná "Spuk im Hochhaus" z roku 1982 a devítidílná "Spuk von draußen" z roku 1987. (mibara)

argenson

Hodně dávná, ale milá vzpomínka. Úplně jsem zapomněl, jak se to jmenovalo a zcela mimo mísu zkusil zadat do vyhledávání "strašidla". A ono to vyšlo:-) ()

djtoko

Tak dlouho jsem tenhle seriál hledal, konečně......pamatuji si ho z mého dětství, když jsem ho hltal v Magionu....Netušil jsem vůbec, že je německé výroby. Osudy 3 strašidel a pro mě nezapomenutelný "elektrický" skřítek. Seriál zde má velice vysoké hodnocení. Já musím dát zatím za *****, ale mám v plánu se v brzké době na něho podívat více než po 15 letech a ohodnotím..... ()

Karlos80

Český název tohoto mého oblíbeného seriálu z dětských let v českém překladu byl něco jako: "Strašidla pod čertovým kolem". Ve filmu vystupovali, už si to sice tolik nepamatuji, ale myslím že to byli Obr, čarodějnice a skřítek, kteří společně s nějakými dětmi prožívali různá dobrodružství a nebo jen tak strašili v jednom lunaparku na pouťi, ale také na hradě nebo co to tenkrát bylo.. Na jednotlivé příběhy si dnes už bohužel nevzpomenu, ale naprosto přesně vím že jsem se tenkrát strašně moc u toho bál. Něco málo to mělo z postav s Čínského seriálu Opičí král (alespoň skřítek tak vypadal), a tak trochu také svým pojetím něco málo z naší pohádky Kačenka a strašidla! Samozřejmě že ale daleko lepší. Od té doby jsem nechodil na matějskou pouť, jaké to na mě jako na malém zanechalo následky..! Důkaz: zde. ()

J.Mayen

Me tenhle serial, ktery bezel na Veze nebo Magion doslova pokazde prikoval, mel jsem neli nocni mury, tak opravdu respekt , hlavne z toho trpaslika. Samozrejme si po takove dobe nevybavim detaily,ale z deje vim, ze ozily figuriny prave techto tri, carodejnice, obra a trpaslika ve stasidelnem zamku a delaly zlo. Obr a carodejnice se casem hodily do klidu a trpaslik vytvarel zlo a nenavist nadale, pak ty dva co jsem jiz jmenoval museli jit proti nemu aby ho vyautovali. Na svou dobu a tenkrat v dobe komunismu, velmi zajimavy a napadity serial. ()

• Seriál sa nakrúcal od septembra roku 1976 až do marca 1978. (classic)
  • Nakrúcanie, pri ktorom sa používali rôzne triky, sa nezaobišlo bez problémov. V jednej epizóde škriatok v obchodnom dome rozrezáva svojim prstom stenu vitríny, aby z nej ukradol „poklad”. Herec Siegfried Seibt bol pre tento záber vybavený špeciálnym návlekom na prst, ktorý potom svietil a vypadal ako lúč zo zváračskej pištole. Pripevňovanie tohto návleku trvalo hodinu, pretože lepidlo muselo dôkladne zaschnúť. Na stenu vitríny bola aplikovaná horiaca vrstva a hercovi potom stačilo kopírovať jej pohyb. Dostal sa ale svojim prstom tak blízko, že mu začal horieť tiež. S bolesťou a sebazaprením záber dokončil, čím zachránil natáčací deň - znovu nasadiť návlek by sa už z časových dôvodov nepodarilo. Svoje si potom ten istý herec užil ešte v poslednej epizóde, kde mu v dramatickej akčnej scéne nechtiac zlomil Stephan Lisewski, predstaviteľ obra, dve rebrá. Sám Lisewski bol poranený na tvári a ďalšie nakrúcanie sa kvôli tomu muselo o týždeň odložiť. (classic)
  • Seriál mal veľký úspech nielen v NDR, ale i v ďalších krajinách sveta, vrátane tých západných. Bol zostrihaný i do dvojdielneho celovečerného filmu. Jeho popularita si vyžiadala ďalšie pokračovania i filmové variácie. (classic)