Americký televizní snímek Gideonova polnice (1979) vznikl na podkladě stejnojmenné knížky Anthonyho Lewise, která rekapituluje skutečný případ, jenž změnil tvář americké justice. Důchodce Clarence Earl Gideon byl obviněn z triviální krádeže v kulečníkové herně a odsouzen k pěti letům vězení. U soudu se zastupoval sám, neboť neměl peníze na právníka a soud mu v duchu tehdejších zákonů žádného nepřidělil. Odsouzený stařík z vězení napsal o svém případu Nejvyššímu soudu a dosáhl jeho projednání. V roce 1963 pak Nejvyšší soud svým rozhodnutím zvrátil stávající precedens z roku 1942, který říkal, že nárok na právníka ex offo má u soudu pouze člověk obviněný z federálního zločinu či podléhající tzv. zvláštním okolnostem (snížená inteligence, negramotnost), které byly ponechány na libovůli soudů v jednotlivých státech. Od té doby patří právo na advokáta k nezadatelným právům každého amerického občana, bez ohledu na to, z čeho je obviněn. Film Gideonova polnice věrně rekonstruuje skutečné události a je postaven na vynikajícím výkonu Henryho Fondy v titulní úloze (byl za něj nominován na Cenu Emmy). (oficiálny text distribútora)

Rob Roy

Slabé tři. Postavy u soudu pronášejí složité věty a omílají stále to samé. Posledních dvacet minut, kde Henry Fonda vyhraje svůj spor je nejlepších. ()

rivah

Film důležitý pro Američany, pro nás jen ilustrace....Fonda hraje bojovného, ale unaveného a zasmušilého muže.(max.50%) ()