Hříšní lidé města brněnského

všetky plagáty
TV spot 1

Na obrazovku České televize se vrací oblíbená čtyřdílná minisérie, ve které bude brněnská detektivní pátračka řešit kriminální případy z podsvětí i policejních kruhů. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem těchto kriminalistů! Příběhy nazvané Sólokapr, Pekelný stroj, Záhadné zmizení Lily Košvancové a Hluboká propast se zabývají zločinem (často i hrdelním) a vracejí se do dvacátých let minulého století, kdy brněnská "plotna" (obdoba pražské hříšné "galerky") vládla nad hlavním městem Moravy. Plotní ulice, Dornych, Křenová, okolí brněnských jatek a zakouřené lokály Flédyna, Nový svět, Mexiko, tato rejdiště zločinu, výsměchu spravedlnosti a nostalgické sentimentality brněnského podsvětí se staly dějištěm příběhů nezákonných kotrmelců, inspirovaných zprávami z policejních archivů a články z brněnských novin, které režisér Jiří Sequens zpracoval do scénářů. Dobové šansony Jaroslava Uhlíře a texty písniček výstižně charakterizují jednotlivé díly. Téměř stovka herců velkých, středních i malých rolí zavede diváky do lidové tančírny U flédynky, do hospody na Cejlu, prvního útočiště trestanců propuštěných z arestu, ale také na cesty a cestičky v Lužánkách, obsazené dámami, schopnými prodeje všeho druhu, a navíc i mezi brněnskou smetánku, prostě přiblíží divákům zavrženíhodnou i lákavou atmosféru bizarního světa dvacátých let, dnes už málem zapomenutého. (Česká televize)

TV spot 1

klúčik

Detektívny seriál z Brna a s Brnenskými hercami sa mi páčil. Mal svoju atmosféru. Nie je to čistokrvná krimi , ale krimi s komediálnym nádychom. Herecké obsadenie je výborné. Krásna spomienka na fantastického herca Ladislava Lakomého. Seriálu uškodil , podľa mňa názov. Hříšni lidé ...boli len jedny , a boli nesmrteľné, mnohí diváci čakali podobné pokračovanie... Seriál hodnotím 60%. ()

majky19

Žádná velká hitparáda to rozhodně není, jedná se svým způsobem o alternaci legendárního seriálu "Hříšní lidé města pražského". Nicméně opravdu už je to velice slabý odvar již uvedené kultovní série, která kvalitativně vůbec nesnese srovnání. Chybí tomu velmi mnoho, na co jsme mohli být v případě legendárního rady Vacátka zvyklí. Výrazné a věrohodné postavy, příběh, napětí, vtip, nějaké rozumné rozuzlení atd. Drtivou většinu toho zkrátka v seriálu nevidíme, anebo jen velmi ojediněle. Je to velká škoda, od režiséra. resp. realizačního týmu kolem Jiřího Sequense z toho šlo určitě vytěžit více. Dvě hvězdičky uděluji pouze za to, že se tvůrci alespoň pokusili zasadit "příběh" seriálu do předválečného Brna a za plejádu předních českých herců, kteří se tomuto seriálu byli ochotni propůjčit. ()

ostravak30

Už to nemá tu správnou chemii. Nejspíš proto, že kriminalisté nebudou tak oblíbení jako ti z Hřísní lidé města pražského nebo ty případy postrádají správnou kombinaci humoru a napětí. Kdo ví. Po tomto seriálu navíc přišly Četnické humoresky, které seriál uvrhly do naprostého zapomnění. Já mám přestu dobu první republiky rád - po kolikáté se asi opakuju?, takže mě se seriál líbil. Ale atmosféru staré Prahy Brno prostě mít nemůže. I proto, že herci ze sebe brněnský dialekt místy dost tlačí. Zato kostýmy a hudba jsou vcelku snesitelné. ()

sud

Šestasedmdesátiletý Jiří Sequens vstoupil již po několikáté do téže řeky, jen z jiného (Brněnského) břehu. Zda to byl šťastný či nešťastný nápad říci nemohu, poněvadź slabý a mnohokrát přežvýkaný scénář ani atraktivní prostředí zakrýt nedokáže. Nebýt komediálního Záhadného zmizení Lilly Košvancové a baladické Hluboké propasti (2 slušných, ale i tak šedě průměrných epizod), nestál by tento cyklus vůbec za nic. 40%. ()

topi

Snaha o navození atmosféry Hříšných lidí nebo Panoptika se totálně rozpadla pod rukama Jiřího Sequense. Další případ dříve vynikajícího tvůrce, kterému senilita zatemnila mozek. Tahle hrozná fraška má k době První republiky hodně daleko. Především hrozné herecké výkony, které působí trapně, uměle a hodně lacině, policajti vesměs všichni nesympatičtí, i vrchní rada, kterého hraje jinak výborný Ladislav Lakomý je spíše imbecilní blb, než velitel brněnských četníků. A hlavně ten špatný humor v kombinaci s hloupými, nesmyslnými a těžko uvěřitelnými zápletkami tomu dodává korunu. Ztráta času, prach a bída. Mizérie. ()

• „Tyhle nóbl lidi mezi plotnu nepatřej,“ zazní v příběhu. Brněnská plotna byla skupina obyvatel brněnské periferie, vyznačujících se především originální mluvou, tedy „hantecem“. (sator)