Nejnovější filmovou tvorbu zastupuje tato posmutnělá komedie. Rozehrává celodenní pošťuchování, které si vyměňují mladičký taxikář a postarší pasažér. Řidič mu totiž nabídl neomezené svezení, aby si tak vykupoval jeho mlčení - stačila chvilka nepozornosti, aby drobně naboural do cizího auta. Podařený cestující jej pak nutí k ježdění z místa na místo, nejlépe pak z jednoho konce Prahy na druhý. Je cenné, že autoři nepodlehli pokušení vytvořit jednorozměrnou humoresku a jednotlivé postavy i situace, jimiž procházejí, obohatili o další významové okruhy, které se na výchozí téměř "bakalářský" příběh postupně nabalují. Když už pro nic jiného, aspoň se dočkáme stále podrobnějšího rozkrývání ústředních postav, jejich zdánlivá jednoznačnost, rýsující se na počátku, se pozvolna rozplývá... Pražský taxikář Jarda (Jan Dolanský) má dnes narozeniny a chce si je opravdu pořádně užít. Všechno má pěkně naplánované a pod kontrolou - tak jako zatím všechno v životě. S každým vyjde, všechno zařídí, všichni jsou s ním spokojení. Jarda se prostě "vyzná". Má skvělou manželku, krásný byt, pohodovou práci, novou milenku a spoustu dobrých známostí. Jenže právě dnes nabere do auta konzervativního a zásadového důchodce (Viktor Preiss), který mu během jediného dne dokáže rozložit celý život. (oficiálny text distribútora)

Ceberus

Vůbec nechápu, co se se mnou stalo. :-) Česká sociální komedie, kde se toho zase tak moc neděje, a ono mě to naprosto nadchlo. Ale ne, má to svoje důvody - především inteligentně dávkovaný humor, u něhož bylo nanejvýš důležité, že byl cimrmanovsky jemný. Kdyby to byla nějaká pubertálně estrádní novácko-troškovská odnož, poslal bych to ke dnu odpadem. Vše podtrhují výborně zahrané party, kterým vévodí nejen Preiss, ale také mně zcela neznámý Dolanský, který dokázal taxikáře podat přesně tak, abyste si toho sukničkáře nakonec oblíbili. Mimochodem taková silná chemie mezi taxikářem a zákazníkem mi nemohla nepřipomenout vážnější a akční Collateral. ()

Dr. Hawkeye

Martin Kotík ukázal, že umí něco víc než jen Pánskou jízdu, ale přesto celá snaha zůstala jaksi na půl cesty. Škoda že se za něj nepostavil nějaký zkušenější dramaturg a neupozornil ho, že kostra příběhu je víceméně v pořádku. Obsazení je více než skvělé (duo Preiss-Dolanský se zasloužilo hodně na mém hodnocení), ale vedlejší dějové "linie" - šéf taxislužby Zedníček, jeho "vypečený" kamarád Vondráček a zejména dementní tetička Hlaváčová (marně jsem dumal, zda zde Jana Hlaváčová plnila nějakou prohranou sázku a nebo zda ji na starší kolena šouplo) celý film nejenom že rozmělňují, ale vnášejí do něj zbytečnou křeč a trapnost... A je to škoda, protože i přes tyto chyby je film vcelku příjemným (byť spíše televizním) filmem. ()

Master19

Posun oproti Pánské jízdě je tu jasně patrný, proto se nebojím vyššího hodnocení. Chvílemi to trošku drhne, ale to se dá vzhledem k jednoduchosti scénáře očekávat. Co se ovšem režiséru Kotíkovi nedá upřít je dobrá ruka při výběru herců. Ústřední dvojice se opravdu povedla a dobře se doplňuje, ačkoliv Jan Dolanský působí občas trošku bezradně (za což ale nemůže). Naopak například radost z nového auta z něj čiší naprosto neodolatelně. :-) Podtrženo, sečteno - vypadá to, že by jsme se mohli jednou dočkat i docela slušné komedie s podpisem Martin Kotík. ()

Pepinec

Na scénář mi nešahejte, ten je parádní. Takhle to vážně chodí, včetně úplného konce, a to člověk ani nemusí být taxikář. Ovšem to provedení, ach, to provedení... Kdyby dneska naši proti Řekům hráli tak, jak se předváděl kompletní herecký ansámbl, mohl by si Čech zřídit živnosťák na lov všeho druhu. Nehledě na trenéra Kotlíka, který by za zvolenou taktiku hry zasloužil přejet lajnovačkou. ()

lennyd

Svérázný taxikář Jarda slaví narozeniny, a chce si svůj den co nejvíc užít. Sice ho musí strávit pracovně, ale i při práci (hlavně pokud děláte taxikáře) si užijete spoustu srandy. Ale jak den dobře začíná (od šéfa konečně dostane přidělenou super káru (Toyota Avensis místo prorezlého Favorita, čeká na něj milenka i manželka, a jeho první kunčoft je pořádnej pracháč), tak i rychle skončí. Stačí chvilka nepozornosti, a je z toho malej ťukanec. Aby se vše podařilo ututlat, vezme postiženého grátis na cestu - a to netuší, že na tuto cestu jen tak nezapomene ... K filmu jsem přicházel poučen komentáři zde na ČSFD, tudíž jsem od něj vůbec nic nečekal a bral jej jen jako zaplácnutí volného času. Ale nutno říct, že nechápu, proč tak slabé hodnocení. Já se docela dobře bavil - pravda, více než samotný film to má na svědomí dokonale "sladěná" ústřední dvojice Jan Dolanský a Viktor Preiss. Sice jednotlivé zápletky byly více než předvídatelné ("mrtvá" manželka nebo viadukt), ale to filmu neubírá. Dlouho jsem se rozmýšlel, že dám 4*, ale až TAK dobré to zase nebylo... ()

• Natáčelo se v reálném taxíku, v tomto prostoru spolu byli Jan Dolanský a Viktor Preiss uzavřeni celkem téměř měsíc. Tato situace samotná pomáhala navodit tu "správně podrážděnou" náladu obou protagonistů. (hippyman)
  • Jan Dolanský pro inspiraci k ztvárnění své role před natáčením hodně jezdil taxíkem a vyptával se různých taxikářů. (hippyman)
  • Když Jan Dolanský poprvé jede ve svém novém taxíku, je již poškozen levý přední blatník. A to ještě před tím, než herec s novým autem sám havaruje. (navabaca)